Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Prevencia

Afty: kedy a prečo vznikajú

5 minút čítania Zverejnené 7. 10. 2021

Afty

Máte v ústach pľuzgierik s bielou čiapočkou, ktorý nie a nie zmiznúť? Sprevádza ho pálčivá, prenikavá bolesť? S najväčšou pravdepodobnosťou ide o aftu. Afty v ústach boli popisované už v starovekom Grécku a aj v dnešnej dobe sa radia medzi časté problémy ústnej dutiny. Toto zápalové ochorenie vzniká na povrchu sliznice a ohrozuje najmä deti a ľudí v produktívnom veku. Liečba môže byť zdĺhavý proces, pričom nám príčina vzniku uniká.

Afty v ústach

Afta v ústach (rekurentná aftózna stomatitída) je neinfekčný a neprenosný zápal. Vyznačuje sa malými vriedkami, ktorým predchádzajú prasknuté pľuzgiere. Ich farba sa mení v závislosti od štádia, počnúc žltou a bielou. Po prasknutí pľuzgiera je vriedok ohraničený sčervenaním, ktoré signalizuje silné podráždenie.

Toto podráždenie môže gradovať pri rozprávaní, jedení či pití. Afty v ústach, ich umiestnenie, rozsah a množstvo sa líšia od druhu afty. Tá môže byť:

  • Malá afta: Najčastejšia forma afty. Vyskytuje sa až v 80%. Ich počet sa pohybuje do šiestich kusov s rozsahom do 4mm. Najčastejšie sa objavuje v prednej časti úst, v tzv. vestibule, na hranách a spodine jazyka. Menej často sa vyskytujú na podnebných oblúkoch, mäkkom podnebí a mandliach. Priemerná doba liečenia je 10 dní.
  • Veľká afta: Menej častá forma afty. Jej veľkosť sa pohybuje niekde okolo 1cm a vyskytuje sa len v 10% prípadov. Miesto výskytu nie je presne špecifikované a môže sa objaviť prakticky kdekoľvek v ústnej dutine. Pri veľkých aftách nastáva častá recidíva (opakujú sa) a môžu zanechávať jazvy.
  • Herpetické formy afty: Počet vriedkov herpetitných áft môže narásť až do počtu 100, pričom situované sú zväčša na spodnej strane jazyka. Doba liečenia presahuje 1 mesiac a tento proces je veľmi bolestivý.

Afty – príčina tvorby

Príčina tvorby áft môže byť:

  • Chybný zhryz: Liečba chybného zhryzu patrí do rúk ortodontistov, ktorí dokážu skorigovať správne postavenie čeľustí pacienta. Riešia aj sprievodné problémy, ktoré ich zlé postavenie môže napáchať. Do tejto skupiny patria napríklad afty.
  • Nosenie ortodontického aparátu: Nesprávne sediaci ortodontický aparát, najmä drôtiky, môžu mechanicky poškodiť mäkké tkanivo steny ústnej dutiny. Následkom sú časté afty, ktoré sa bez odstránenia problému objavujú pravidelne.
  • Mechanické poranenia: Príčinou mechanického poranenia nemusí byť len nevhodný ortodontický aparát, ale napríklad aj jedlo. Čipsy či iné pokrmy, ktoré majú ostré hrany, môžu spôsobiť poranenia mäkkých častí stien jazyka, podnebia či vestibula a keď sa tieto poranenia zapália, prejavujú sa ako afty. Ak dôjde k poraneniu, pomocou pred zapálením môže byť umytie rany jemnučko zubnou kefkou alebo vypláchnutie úst ústnou vodou.
  • Nesprávna ústna hygiena: Aby bola dentálna hygiena efektívna a splnila svoj účel, je dôležité pri nej používať správne pomôcky. Tvrdá kefka sa do tejto skupiny rozhodne neradí – aj ona totiž môže podnietiť tvorbu afty.
  • Chemické podnety: K vzniku áft môžu prispieť aj pasty, ktoré obsahujú iritujúce látky, napríklad laurylsulfát sodný. Ľudia, trpiaci častými aftami, by si mali dať pozor na príliš častú konzumáciu citrusov, nakoľko kyseliny v nich obsiahnuté môžu byť prvokujúcim faktorom pre vznik áft.
  • Oslabená imunita: U niektorých ľudí sa oslabenie imunity prejaví práve vznikom áft.

Presné príčiny vzniku áft nie sú objasnené. Uvažovalo sa, že ich príčinou sú vírusy, baktérie, hormonálne poruchy či nedostatok vitamínov. Nič z toho sa však nedokázalo preukázať. V súčasnosti sa vedci prikláňajú k názoru, že ide o poruchu lokálnej imunity.

Liečba v Schill Dental Clinic

Afty zväčša zmiznú po niekoľkých dňoch. Ak sa tak nestane a afty pretrvávajú 2 týždne a dlhšie, prípadne nimi trpíte často, je nutné navštíviť stomatológa. U nás dostanete termín ešte dnes. Vďaka nadštandardnému vybaveniu a špičkovo vyškoleným odborníkom vieme odhaliť akékoľvek nebezpečné zmeny na slizniciach a následne stanoviť liečebný postup. Bolesti, ani dlhého čakania na ošetrenie sa u nás báť nemusíte.

Najlepšou cestou k zdraviu je pravidelné absolvovanie preventívnej prehliadky, kedy zubár dokáže zistiť, či sa v ústnej dutine pacienta nachádza afta. To, ako často treba chodiť na preventívne prehliadky je individuálne, v prípade častého výskytu áft navrhne stomatológ častejšie návštevy. Dentálna hygiena je základným prostriedkom eliminácie baktérií a vírusov, ktoré môžu prispieť k vzniku áft.

Domáca liečba afty

Aftu mnohí pacienti riešia domácou liečbou. Základom je obmedzenie dráždivých potravín v podobe kyslých, pikantných a horúcich jedál. Výnimkou nie sú ani nápoje, vrátane malinoviek a perlivých vôd. Nápomocné môže byť užívanie doplnkov výživy – prípravky na podporu imunity, vitamíny (najmä C, D, B-komplex).

Úľavu môže priniesť aj povrchová liečba vo forme nanášania voľnopredajných gélov s obashom upokojujúcich či anestetizujúcich látok, o vhodnosti ktorých je dobré sa poradiť s lekárom, či lekárnikom. Pomôcť môže čajovníkový olej, ktorý má antibakteriálne účinky, ale aj propolisová tinktúra, či vlažný odvar z repíka lekárskeho, ktorý napomáha hojeniu slizníc. Pri bylinných a prírodných látkach sa stáva, že si ich ľudia aplikujú príliš často a často preto dôjde k ďalšiemu poraneniu sliznice. Aj bylinné prípravky obsahujú účinné látky, ktoré sú pomerne silné a preto treba byť s ich aplikáciou opatrní a neprehnať to. Ak spozorujete akékoľvek zhoršenie stavu po aplikácii domácej liečby, treba s takouto liečbou okamžite prestať a vyhľadať lekársku pomoc, nič už na aftu neaplikovať. 

Nikdy však nenanášajte na ranu liečivá a prípravky, ktoré nie sú určené na priame použitie na ranu! V mnohých prípadoch sú afty len niekoľkodňovou záležitosťou. Ak však nezaberá domáca liečba alebo sú afty príliš rozsiahle, odporúčame návštevu lekára – ten navrhne vhodnú liečbu.

Štítky

Prevencia

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Pacientka so zubárom

Moderné technológieVšetko pod jednou strechou

Návšteva zubára nemusí byť “horor”. Riešení je viac. Dá sa aj v celkovej anestézii.

Ľudia často hľadajú odpovede na otázky, ktoré sa týkajú ich zdravia a blaha. Jednou z týchto otázok je, aké alternatívy bolestivých ošetrení sú v súčasnosti na dosah. Táto téma sa týka nás všetkých, pretože nikto z nás nie je imúnny napríklad voči problémom so…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka