Čoho príznakom môže byť vačok na ďasne?

Vačok na ďasne vôbec nemusí byť zanedbateľným problémom, ktorý sa ľahko a rýchlo odstráni aj domácou samoliečbou. Pravda je taká, že čím dlhšie nechávate vačok bez odborného ošetrenia, tým väčšiemu riziku sa vystavujete. Čo všetko teda môže vačok na ďasne signalizovať a kedy by ste nemali návštevu stomatológa odkladať?

Vačok na ďasne a možné príčiny jeho vzniku

Tento stomatologický problém je nebezpečný aj v tom, že vačok na ďasne si sami nemusíte všimnúť. Veľakrát je totiž nebolestivý, nie je opuchnutý a vizuálne splýva s vaším ďasnom. V takomto prípade ho dokáže parodontálnou sondou odhaliť iba stomatológ, čo je jedným z ďalších dôvodov, prečo by sa pravidelné preventívne prehliadky nemali zanedbávať.

Príčin vzniku tohto problému môže byť viac. Ak však ide o hnisavý vačok na ďasne, akékoľvek pokusy o samoliečbu by mali ísť bokom a urýchlene by ste mali vyhľadať zubára. Podobne je to aj v prípade krvavého vačku na ďasne, hnis a krv sú totiž signálom toho, že príčina môže byť naozaj vážna.

Ak sa vačok na ďasne objavil aj na vašom chrupe, príčiny môžu byť nasledovné.

Mŕtvy zub

V drvivej väčšine prípadov je primárnou príčinou práve neliečený mŕtvy zub. V takejto situácii sa vačok vytvorí niekde na ďasne, viac ako 5 mm od jeho okraja. Vačok je väčšinou hnisavý a v mnohých prípadoch aj bolestivý. Vzniká v dôsledku zanedbania liečby mŕtveho zuba, k čomu môže prísť v dôsledku toho, že proces odumierania zuba je síce bolestivý, no bolesť môže po niekoľkých dňoch ustúpiť a pacient tak zubára nenavštívi. Liečba spočíva v tomto prípade v preliečení koreňových kanálikov alebo v extrakcii zuba.

Parodontitída

Hnisavý vačok na zube alebo vačok, ktorý krváca, môže byť spôsobený aj neliečenou parodontitídou. Tá je hneď po zubnom kaze druhým najčastejšie sa vyskytujúcim ochorením ústnej dutiny a pokiaľ ju nepodchytíte včas, môže viesť až k predčasnej strate zubov. Má viacero príznakov, okrem krvácajúcich či opuchnutých ďasien, kývajúcich sa zubov alebo zápachu z úst sa môžu vyskytnúť aj práve vačky na ďasne.

Prasklina koreňa zubu

K tomuto problému nemusí prísť zásadne len úrazom, príčinou môže byť aj oslabenie zuba,napríklad pri zuboch s čapovou nástavbou v koreni alebo jeho nadmerné preťažovanie (napríklad v prípade, ak nieje zub dlhodobo správne zaartikulovaný,to znamená ak korunka alebo výplň prekáža pri hryzení). Jedným z prejavov môže byť okrem bolesti pri prežúvaní či citlivosti zubov opäť aj vačok na ďasne. Liečba závisí od typu, umiestnenia a rozsahu praskliny, no zväčša spočíva v extrakcii zuba alebo v odstránení prasknutej časti a následnom endodontickom ošetrení.

Zápal okostice

Zápal okostice je zápalovým stavom, ktorý vzniká v dôsledku infekcie, ktorá prenikla do kosti a následne medzi kosť a okosticu. Príznakmi sú opuch tváre, pociťovanie tlaku medzi zubami, neznesiteľná a tupá bolesť, horúčka či vačok na ďasne. V tomto prípade je však dôležité upozorniť na to, že zanedbanie liečby môže viesť až k rozšíreniu zápalu do lebečnej kosti, čo môže spôsobiť až úmrtie. Ak však stomatológa vyhľadáte včas, samozrejme tomuto hrozivému priebehu predídete.

Liečba vačku na ďasne

Ako sme popísali, vačok na ďasne a jeho liečba sú závislé od samotnej príčiny jeho vzniku. V každom prípade je však pri spozorovaní tohto problému najvhodnejšie kontaktovať stomatológa a dohodnúť sa s ním na čo najskoršom možnom termíne. Len on totiž dokáže určiť, nakoľko je daný stav závažný a akú liečbu zvoliť.

Špecifické prípady

Hnisavý vačok na ďasne u detí, vačok na zube múdrosti či vačok po vytrhnutí zuba sú prípadmi, ktoré sa takisto nevypláca zanedbať. Aj v týchto situáciách je dôležité vyvarovať sa presvedčeniu, že vačok časom ustúpi a zmizne sám. V niektorých prípadoch sa to síce môže stať, no určite sa vyvarujte akýmkoľvek pokusom o samoliečbu, a čo najskôr kontaktujte stomatológa, ktorý nielenže zistí príčinu samotného vačku, ale zároveň vám aj okamžite poskytne odbornú a efektívnu liečbu.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.