Krvácanie ďasien - ako si pomôcť doma?

Situácia je dnes v mnohých krajinách vážna. Avšak každá minca má dve strany a mohlo by sa zdať, že nám vírus SARS-Co-V-2 nastavuje akési zrkadlo. Svet sa spomalil, stíchol, nepremávajú autá, lietadlá, ulice sú prázdne. V Taliansku si ľudia na balkónoch spolu spievajú, Španieli spolu tlieskajú zdravotníkom. Ľudia sú izolovaní, ale svet sa spája. Zem oddychuje. Rodiny trávia čas spolu. A všetci sa dnes bojíme o jediné. O zdravie. Naše, našich blízkych, našich priateľov.

A keďže máme teraz trochu času, poďme si posvietiť na zdravie, ktoré často, v dôsledku nedostatku času, zanedbávame. A ktoré nás práve v čase karantény môže nemálo potrápiť. O čom hovoríme? O ústnom zdraví. Máme pre Vás seriál naozaj zaujímavých informácií, ktoré keď sa dozviete, už nič nebude také ako predtým. Postupne Vám budeme predstavovať rôzne témy a tipy, nechajte sa prekvapiť. Dnes, na začiatok, to bude “krvák”.

zubný povlak

 

Často počúvame o tom, že zapálené ďasná krvácajú

Možno aj Vás trápi krvácanie ďasien. Ale viete prečo? Je to vskutku zaujímavé. Naše telo je dokonalé. Vie sa vysporiadať s rôznymi votrelcami. Slúži nám na to imunitný systém, ktorý týchto votrelcov, napríklad baktérie, dokáže rozpoznať a do miesta, kde sa nachádzajú, nahrnie bunky, ktoré sa vedia baktérií zbaviť. Dopraví ich tam pomocou krvného riečiska a v mieste, kde sa nachádzajú baktérie, sa steny ciev stanú priepustnejšie, aby sa imunitné bunky vedeli dostať z cievy na miesto, kde sú baktérie. Navonok sa miesto stane opuchnuté, červené, často teplejšie ako zvyčajne. Volá sa to zápal. Je to však obranná reakcia nášho tela. A toto isté sa deje v našich ďasnách. Ak je v blízkosti ďasien veľa baktérií, naše telo ich “cíti”, rozpoznáva a reaguje na to, chce nás chrániť. A tak tam pošle už spomínané imunitné bunky cez cievy. Výsledkom je, že máme ďasná veľmi prekrvené a keďže sme si povedali, že cievy sú v zapálenom tkanive priepustnejšie, ľahko krvácajú. Pri najmenšom dotyku sa nám teda ďasná rozkrvácajú.

 

Krvácanie ďasien a čo s tým teda robiť?

Mechanicky odstraňovať baktérie. Čiže čistiť si zuby. Problémom je, keď si zuby čistíme, ale nerobíme to správne. Vtedy nám na mnohých plochách ostáva zubný povlak (o tom si povieme nabudúce) no a kým sa povlak bude nachádzať pri ďasnách, dovtedy budú krvácať. Základom je, odstrániť povlak zo všetkých plôch, aby keď si prejdete jazykom po zuboch, boli hladké ako porcelánová šálka. Následne treba vyčistiť aj medzizubné priestory. Veľa ľudí sa zľakne, keď začnú používať medzizubné kefky, pretože pri prvom použití to bude naozaj krvák. Lenže my už vieme, že krvácanie ďasien nespôsobujú medzizubné kefky, ale baktérie a fakt, že sú ďasienka zapálené. Ak netrpíte nejakou formou poruchy zrážanlivosti krvi, alebo nemáte miesto zubného povlaku už zubný kameň, po týždni pravidelného používania medzizubných kefiek Vám ďasná prestanú krvácať. Budú zdravé. Pravidelné používanie znamená každý večer, ráno stačí umyť zuby len klasickou kefkou a pastou.

krvácanie ďasien

Ak neviete akú veľkosť medzizubných kefiek zvoliť, vyberte si tú najmenšiu možnú. Na začiatok, do budúcna je dobré ísť na dentálnu hygienu, kde Vám presne povedia, akú veľkosť medzizubiek máte používať. Ak však máte pri ďasnách (alebo dokonca pod ďasnami) zubný kameň, ďasná Vám krvácať neprestanú, pretože ho neviete odstrániť. Zubný kameň sa dá odstrániť len v zubnej ambulancii alebo v ambulancii dentálnej hygieny. Keď sa život vráti do normálu, možno by si vaše zuby a ďasná zaslúžili vyčleniť čas na dentálnu hygienu, na starostlivosť, akú si zaslúžia.

O tom, čo to vlastne ten zubný kameň je a ako vzniká, sa dozviete v ďalšom článku.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.