Parodontitída: Čo je to, aké sú príznaky a ako sa lieči?

Paradentóza sa väčšinou zamieňa za parodontitídu.

Opuch ďasien, krv pri vypľúvaní pasty, či pri hryzení potravín. To všetko sú známe príznaky parodontitídy. Napriek tomu sa stretávame s množstvom pacientov, u ktorých dosiahla parodontitída pokročilé štádium. Parodontitída je mylne pokladané za dedičné ochorenie a veľmi často si ho ľudia zamieňajú s paradentózou. Na svedomí ho má predovšetkým nesprávna alebo nedostatočná dentálna hygiena a zanedbané preventívne prehliadky u zubného lekára.

Čo je to parodontitída?

Parodontitída a je chronické zápalové ochorenie parodontu (závesný aparát zubu). Parodont tvorí väzivový závesný aparát zuba, zubný cement, ďasno a alveolárna kosť, v ktorej sú vsadené zuby. Parodontitída postihuje všetky vymenované časti parodontu. Jedná sa o chorobu infekčnú, v ohrození je teda celý chrup. Parodontitída sa cez zápal ďasien prejavuje aj ich krvácaním. V neskorších štádiách sa zápal šíri viac do hĺbky. Takto potom dochádza k postupnej strate kosti, ďasná ustúpia a obnažujú sa korene zubov. Následne vznikajú parodontálne vačky (sprevádzané opuchom a hnisaním) a ďalším postupom je uvoľnenie a kývanie zubov, neskôr ich samovoľné vypadávanie. Posledným štádiom parodontitídy je strata aj zdravých zubov.Je treba tiež vedieť, že parodontitída sa nedá úplne vyliečiť. Dá sa však liečiť a obmedziť tak jej ďalší progres.

Príčiny vzniku parodontitídy

Zanedbaná alebo nedostatočná dentálna hygiena

Vznik parodontitídy zapríčiňujú baktérie ukladajúce sa na krčkoch zubov, na hranici ďasien a korunky, aj v medzizubných priestoroch. Takto sa tvorí zubný povlak. Zubný povlak je kašovitá zmes, pokrývajúca povrch jednotlivých zubov, rovnako ako i priestory medzi jednotlivými zubami. Dostupnosť týchto priestorov je často sťažená uložením jednotlivých zubov a práve preto je hygiena v týchto miestach zanedbávaná. Práve preto je dôsledné čistenie medzizubných priestorov zubnou niťou a medzizubnou kefkou dôležitým krokov prevencie parodontitídy .

Civilizačné ochorenia

 Parodontitídu umocňujú i civilizačné ochorenia, najmä diabetes. Umelé sladidlá, ktoré sú obsiahnuté vo výrobkoch pre diabetikov sa v ústnej dutiny správajú rovnako ako prirodzené sladidlá, v niektorých prípadoch sú agresívnejšieho rázu.

Aké sú príznaky parodontitídy?

  • Krvácanie ďasien

  • opuch ďasna

  • citlivosť zubných krčkov

  • odhalené zubné krčky

  • horúčky

  • kývanie zubov

  • vypadávanie zubov

Ako prebieha parodontitída ?

Ak sa zubný povlak včas neodstráni z povrchu chrupu, vďaka pôsobeniu minerálov v slinách nastane proces mineralizácie zubného povlaku ( počiatočné štádium tvorby zubného kameňa).

Po mineralizácií zubného povlaku slinami sa vytvorí zubný kameň. Ten usadený na krčkoch ďasien začne zaberať čoraz väčšiu plochu a odtláča zdravé ďasno od krčku zuba. Fyziologické procesy v ústnej dutine sa bránia cudziemu predmetu (zubnému kameňu) vytvorením, často rozsiahlej, zápalovej reakcie. Príznaky zapálených ďasien sú citlivosť, viditeľný opuch spojený s krvácaním. V prípade, že zápal ďasna pretrváva a nie je profesionálne liečený, môže nastať degradácia väzivových vlákien. . Tieto vlákna fungujú ako konektory, ktoré spájajú zub s kosťou, ktorý je takto usadený do ďasna. Pokiaľ sú vlákna vplyvom parodontitídy oslabené, zub sa začne kývať až príde k jeho uvoľneniu a následnému vypadnutiu.

Pozn. Vyššie popísaný zápal sa však nemusí vôbec viditeľne prejaviť, najmä v prípade pacienta-fajčiara. V takýchto prípadoch obvykle prebieha degradovanie väzivových vlákien bez viditeľných príznakov a môže sa prejaviť až v posledných štádiách kývaním a vypadnutím zuba.

Liečba parodontitídy – ako postupovať?

Počiatočné štádium, ktoré je charakterizované najčastejšie krvácaním ďasien, je najvhodnejšia doba na začatie liečebného procesu. V tomto štádiu je taktiež potláčanie symptómov najjednoduchšie a najúčinnejšie. Všetko však záleží od individuálneho stavu pacienta. Zubár najprv musí určiť prípadnú diagnózu, jej štádium a rozsah. K tomu mu okrem iného môže pomôcť aj rtg zubov, ktorý odhalí stav uchytenia zubov. Pokiaľ je zápal značného rozsahu, zvažujeme aplikáciu antibiotík. Na mieste je i vykonávanie a odber vzoriek, ktoré sú poslané na kultiváciu či expertízu.

Ďalším krokom je návšteva zubného hygienika, ktorý pacienta zbaví zubného kameňa a povlakov. Dentálna hygiena môže byť vykonávaná napríklad , ultrazvukom a ručnými nástrojmi .

Akonáhle sú zápaly preliečené, je treba čo najviac obmedziť progresívny charakter ochorenia. To je možné len pravidelnou a dôslednou dentálnou hygienou v domácich podmienkach a zároveň pravidelnými návštevami dentálnej hygieny a preventívnych prehliadok u zubného lekára.

Pozn.:Odporúčame siahnuť po kefke s jemnejšími štetinkami, ústnej vode bez obsahu alkoholu a zubnej paste s upokojujúcim účinkom.

Parodontitída a domáca liečba

Domáca liečba parodontitídy pozostáva už z vyššie spomenutej pravidelnej a dôslednej zubnej hygieny, s dôrazom na čistenie medzizubných priestorov. Je ideálne používať všetky pomôcky na to určené.(zubná kefka, zubná niť a medzizubné kefky) . Masáž ďasien a ich následné prekrvovanie, je tiež benefitom pri liečbe paradentózy. Trh ponúka tiež širokú škálu zubných vôd, pást a gélov na potlačenie príznakov a zlepšenie celkového stavu ďasien.


order
Now

MAKE AN APPOINTMENT

Choose your clinic

FILL IN THE FORM PLEASE, WE WILL CONTACT YOU

By submitting the completed form, you acknowledge that Schill Dental Clinic s.r.o,  Schill Dental Clinic Zilina s.r.o., Schill Dental Clinic Kosice s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o. will process your personal data solely for the purpose of dealing with request.

At the same time, our company is sommitted to protecting your personal data serously and therefor we draw your attention to the Information for the data subject, where you will find a complete set of information about your rights and the way your personal data are processed.