Afty: kedy a prečo vznikajú

Máte v ústach pľuzgierik s bielou čiapočkou, ktorý nie a nie zmiznúť? Sprevádza ho pálčivá, prenikavá bolesť? Tak to vás asi veľmi nepotešíme. Práve táto kombinácia totiž indikuje aftu. Afty v ústach sú popisované už v starovekom Grécku a v dnešnej dobe sa radia medzi časté problémy ústnej dutiny. Toto zápalové ochorenie najčastejšie vzniká na povrchu sliznice a ohrozuje najmä deti a ľudí v produktívnom veku. Liečba môže byť zdĺhavý proces, pričom nám príčina jeho vzniku uniká.

Afty v ústach

Afta v ústach (rekurentná aftózna stomatitída) je neinfekčný a neprenosný zápal. Vyznačuje sa malými vriedkami, ktorým predchádzajú prasknuté pľuzgiere. Ich farba sa mení v závislosti od štádia, počnúc žltou a bielou. Po prasknutí pľuzgiera je vriedok ohraničený sčervenaním, ktoré signalizuje silné podráždenie.

Toto podráždenie môže gradovať pri rozprávaní, jedení či pití. Afty v ústach, ich umiestnenie, rozsah a množstvo sa líšia od druhu afty. Tá môže byť:

  • Malá afta: Najčastejšia forma afty. Vyskytuje sa až v 80%. Ich počet sa pohybuje do šiestich kusov s rozsahom do 4mm. Objavuje sa prevažne na pere, mäkkom podnebí, hornej a dolnej časti jazyka a ďasnách. Priemerná doba liečenia je 10 dní.
  • Veľká afta: Menej častá forma afty. Jej veľkosť sa pohybuje niekde okolo 1cm a vyskytuje sa len v 10% prípadov. Miesto výskytu nie je presne špecifikované a môže sa objaviť prakticky kdekoľvek v ústnej dutine. Pri veľkých aftách nastáva častá recidíva (opakujú sa) a môžu zanechávať jazvy.
  • Herpetické formy afty: Počet vriedkov herpetitných áft môže narásť až do počtu 100, pričom situované sú zväčša na spodnej strane jazyka. Doba liečenia presahuje 1 mesiac a tento proces je veľmi bolestivý.

Afty - príčina tvorby

Príčina tvorby áft môže byť:

  • Chybný zhryz: Liečba chybného zhryzu patrí do rúk ortodontistov, ktorí dokážu skorigovať správne postavenie čeľustí pacienta. Riešia aj sprievodné problémy, ktoré ich zlé postavenie môže napáchať. Do tejto skupiny patria napríklad afty.
  • Nosenie ortodontického aparátu: Nesprávne sediaci ortodontický aparát, najmä drôtiky, môžu mechanicky poškodiť mäkké tkanivo steny ústnej dutiny. Následkom sú časté afty, ktoré sa bez odstránenia problému objavujú pravidelne.
  • Mechanické poranenia: Príčinou mechanického poranenia nemusí byť len nevhodný ortodontický aparát, ale napríklad aj jedlo. Čipsy či iné pokrmy, ktoré majú ostré hrany, môžu spôsobiť poranenia mäkkých častí stien jazyka a podnebia. Toto sa prejavuje podobne ako afta.
  • Nesprávna ústna hygiena: Aby bola dentálna hygiena efektívna a splnila svoj účel, je dôležité pri nej používať správne pomôcky. Tvrdá kefka sa do tejto skupiny rozhodne neradí - aj ona totiž môže podnietiť tvorbu afty. Tvrdé štetinky nepríjemne dráždia ďasno, a to následne reaguje zápalom.
  • Chemické podnety: K vzniku áft môžu prispieť aj pasty, ktoré obsahujú iritujúce látky, napríklad laurysfát sodný.

Pomôže vám s aftami zubár či dentálna hygiena?

Afty zväčša zmiznú po niekoľkých dňoch. Ak sa tak nestane a afty pretrvávajú, je nutné navštíviť svojho stomatológa. Pri dlhej rekonvalescencii či zvýšenom počte áft je dôležité navštíviť ambulanciu a ozrejmiť lekárovi svoj stav. Za dlhodobými aftami môže byť skrytý zápal alebo iný zdravotný problém, ktorý je nutné akútne riešiť.

Počas preventívnej prehliadky zubár dokáže vizuálnou prehliadkou zistiť, či sa v ústnej dutine pacienta nachádza afta. Dentálna hygiena je základným prostriedkom eliminácie baktérií a vírusov, ktoré môžu prispieť k vzniku áft.

Domáca liečba afty

Aftu mnohí pacienti riešia domácou liečbou. Základom je obmedzenie dráždivých potravín v podobe citrusov či korenistých a pikantných jedál. Výnimkou nie sú ani nápoje, vrátane malinoviek a perlivých vôd.

Pomôcť môže aj povrchová liečba vo forme nanášania čajovníkového oleja, ktorý má antibakteriálne účinky. Antiseptické účinky má med, ale rovnako aj cesnak, ktorého prežúvanie môže zmierniť bolesť sprevádzajúcu hojenie rany.

Nikdy však nenanášajte na ranu liečivá a prípravky, ktoré nie sú určené na priame použitie na ranu! V mnohých prípadoch sú afty len niekoľkodňovou záležitosťou. Ak však nezaberá domáca liečba alebo sú afty príliš rozsiahle, odporúčame návštevu lekára - ten navrhne vhodnú liečbu.


order
Now

MAKE AN APPOINTMENT

Choose your clinic

FILL IN THE FORM PLEASE, WE WILL CONTACT YOU

By submitting the completed form, you acknowledge that Schill Dental Clinic s.r.o,  Schill Dental Clinic Zilina s.r.o., Schill Dental Clinic Kosice s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o. will process your personal data solely for the purpose of dealing with request.

At the same time, our company is sommitted to protecting your personal data serously and therefor we draw your attention to the Information for the data subject, where you will find a complete set of information about your rights and the way your personal data are processed.