Ako prebieha vyberanie nervu zo zuba

Vyberanie nervu zo zuba,správnejšie zubnej drene(endodoncia) je zákrok, ktorého cieľom je odstránenie infikovanej zubnej drene. Jej odstránenie musí byť úplné, inak môže aj zvyšná zdravá dreň začať nekrotizovať. Vďaka najnovším technológiám v Schill Dental Clinic je endodoncia bezbolestná.

Vyberanie nervu zo zuba a čo taký zákrok obnáša

Medzi základné úkony endodoncie patrí čistenie, kónické tvarovanie, hermetické vyplnenie a najmä dezinfekcia koreňových kanálikov.

Konzultácia a diagnostika:

Konzultácia a diagnostika so stomatológom je jeden z najdôležitejších krokov. Charakter zápalu zubnej drene môže byť rôzny, a preto k diagnostike pristupujeme dôkladne. Vďaka nej navrhneme čo najlepší spôsob liečby vzhľadom na rozsah a bolestivosť zápalu.

Anestézia:

Endodoncia v našej klinike prebieha v lokálnej anestézii, aby sme eliminovali bolestivosť počas zákroku, pretože inak by bol tento zákrok určite bolestivý.

Odstránenie kazu:

Odstránenie kazu je základom úspešnej endodoncie. Práve kaz je príčinou nahromadených infikovaných mikroorganizmov. V prípade zapálenej zubnej drene do nej kaz často hlboko zasahuje. Vtedy je pred samotnou endodonciou odstránenie kazu jedinou možnou voľbou.

Čistenie a dezinfekcia koreňového kanálika:

K vykonaniu úplnej endodoncie je nutné sprechodniť kanálik, ktorého dĺžka je približne 10 - 30mm a šírka 0,2 - 2 mm. V tejto časti sa infikovaná zubná dreň musí odstrániť a priestor vypláchnuť dezinfekčnými prostriedkami, ktoré zabezpečia likvidáciu choroboplodných baktérií.

Vyplnenie koreňového kanálika:

Po spriechodnení, rozšírení a následnej dezinfekcií koreňového kanálika pristupujeme k vypĺňaniu. Hermetická (vzduchotesná) výplň koreňových kanálikov môže byť vyplnená napr. pastou v podobe tzv. sealeru a gutaperče. Pri vypĺňaní koreňových kanálikov je dôležité zaplniť všetky výstupy z koreňového kanálika, aby bola výsledná situácia zabezpečená a naozaj hermetická.

Ošetrenie korunky:

Po dostatočnom ošetrení koreňového kanálika je nutné ošetriť aj korunkovú časť. Endodoncia sa robí najmä z dôvodu, že je zub veľmi zničený hlbokým zubným kazom. Preto je zub oslabený a navyše sa pri sprístupnení koreňového kanálika odstráni ďalšia časť tvrdých zubných tkanív, čo ešte viac znižuje mechanickú odolnosť zuba. Tým pádom je jednoduchá výplň zuba nevhodná. Prijateľnou alternatívou je aplikácia korunky či onlay.

VIDEO: Vyberanie nervu zo zuba a ošetrenie koreňových kanálikov

Vyberanie nervu zo zuba je súčasťou endodoncie, ktorej priebeh si môžete pozrieť na tomto videu.


book
Now

MAKE AN APPOINTMENT

Choose your clinic

FILL IN THE FORM PLEASE, WE WILL CONTACT YOU

By submitting the completed form, you acknowledge that Schill Dental Clinic s.r.o,  Schill Dental Clinic Zilina s.r.o., Schill Dental Clinic Kosice s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o. will process your personal data solely for the purpose of dealing with request.

At the same time, our company is commited to protecting your personal data seriously and therefore we draw your attention to the Information for the data subject, where you will find a complete set of information about your rights and the way your personal data are processed.