Pečatenie zubov a všetko čo o ňom potrebujete vedieť

Pečatenie zubov je jednou z možností prevencie pred strašiakom menom zubný kaz. Ak o tejto procedúre počujete prvýkrát, nemajte obavy – tento článok vás šikovne uvedie do problematiky a prezradí vám všetko, čo o pečatení zubov potrebujete vedieť.

 1. Kedy sa odporúča zuby zapečatiť?

  Ten správny čas na návštevu zubára je u každého dieťaťa individuálny. Niektorí malí pacienti majú problémy s kazivosťou zubov už od malička, preto sa chcú opatrní rodičia poistiť a zapečatiť dávajú ešte mliečne zuby. Iní majú zúbky od prírody zdravé. V takých prípadoch stačí počkať, kým mliečny chrup prirodzene nahradí trvalý a zapečatiť až ten. Ak by sme to však chceli zovšeobecniť, dalo by sa povedať, že ideálna doba na pečatenie zubov je niekde medzi šiestym až siedmym rokom života.

 2. Ktoré zuby sa pečatia?

  Pečatia sa zuby, ktoré majú na povrchu ryhy či jamky. Tieto miesta sú ťažko dostupné zubnou kefkou, preto sú ideálne na usadzovanie baktérií. Kandidátmi sú vo väčšine prípadov stoličky. Zub napadnutý zubným kazom už ale pečatiť nemožno. Ak je kaz drobný, je možnosť ho odstrániť a zapečatiť zvyšnú zdravú časť zubu. V prípade veľkých kazov sa však pečatenie neodporúča. Pacientovi by to mohlo byť viac na škodu ako na úžitok, vzhľadom na to, že vrstva pečatidla, ktorou sa baktérie prekryjú, im vytvorí skvelé podmienky na následné množenie.

 3. Ako prebieha pečatenie zuba?

  V prvom rade sa netreba ničoho obávať. Pečatenie je preventívna a hlavne neinvazívna procedúra, pri ktorej sa zub zaleje ochranným pečatidlom. Prebieha celkom bezbolestne. Najprv sa vyčistí žuvacia plocha zuba, následne sa prázdne miesta vyplnia špeciálnym plastickým náterom. Tento materiál možno konzistenciou prirovnať k lepidlu. Čo sa farby týka, existuje množstvo rôznych alternatív od bielej, cez priehľadnú až po odtiene žltej. Farbu zvolí zubný lekár na základe farby vášho chrupu. Celý zákrok trvá len niekoľko minút – po dokončení zub nie je precitlivený ani boľavý.

  Video: Ako prebieha pečatenie zubov

 4. Je pečatenie jednorázová záležitosť?

  Pečatidlo vydrží zhruba 3-6 rokov, no sú aj ľudia, ktorí majú pokoj na desať rokov. Skontrolovať ho profesionálnym okom musí zubár raz za pol roka. To, že pečatidlo odpadáva, je však viditeľné voľným okom, preto ak spozorujete, že sa tak deje, neváhajte a zubného lekára navštívte pokojne aj skôr. Na prehliadke zubár kontroluje, v akom je pečatidlo stave, podľa potreby ho zbrúsi a následne nanesie znovu.

 5. Zapečatený zub a zubný kaz

  To, že má človek zapečatené zuby, síce výrazne znižuje ich kazivosť, avšak rozhodne to neznamená, že takýto zub baktérie napadnúť nemôžu. Preto je veľmi dôležité aj naďalej dodržiavať pravidelnú dentálnu hygienu a nespoliehať sa na to, že vás ochraňuje pečatidlo.

Cena pečatenia zubov

Cenník pečatenia zubov nájdete v našom cenníku v kategórii 4. Dentálna hygiena, profylaxia a bielenie zubov.


book
Now

MAKE AN APPOINTMENT

Choose your clinic

FILL IN THE FORM PLEASE, WE WILL CONTACT YOU

By submitting the completed form, you acknowledge that Schill Dental Clinic s.r.o,  Schill Dental Clinic Zilina s.r.o., Schill Dental Clinic Kosice s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o. will process your personal data solely for the purpose of dealing with request.

At the same time, our company is commited to protecting your personal data seriously and therefore we draw your attention to the Information for the data subject, where you will find a complete set of information about your rights and the way your personal data are processed.