Sú pokazené mliečne zuby prípadom pre zubára?

O zuby detí je potrebné sa starať hneď od prerezania prvého zuba. Len tak je možné predísť následkom v podobe zápalov,opuchov a hnisavých vačkov a zbytočnej traume z následného lekárskeho ošetrenia. Správna starostlivosť o zuby by mala byť neoddeliteľnou súčasťou života každého človeka, vrátane detí. Práve ony sa v mnohých prípadoch stávajú obeťou nesprávnej ústnej hygieny.

Zubný kaz na mliečnych zuboch

Hoci mnohí lekári odmietajú ošetrenie kazov na mliečnych zuboch, ich dlhodobé pretrvávanie môže viesť až k septickým stavom. Septický stav je otrava krvi. Vtedy sa infekcia z pokazeného zuba dostáva do iných častí tela prostredníctvom krvného riečiska, kde môže spôsobovať zdravotné problémy.

Príčiny vzniku kazu u detí

Zubný kaz je spôsobený baktériami. Je to infekčné ochorenie, a na jeho vzniku sa podieľa súčasné pôsobenie niekoľkých faktorov.

  • Konzumácia sladkých a lepivých potravín je najčastejšou príčinou vzniku zubného kazu na mliečnych zuboch. Sladidlá sú často prítomné v džúsoch, ktoré sú bežnou súčasťou jedálnička väčšiny detí. Vplyv kyselín a sladidiel obsiahnutých v týchto potravinách a tekutinách spôsobuje rozleptanie zubnej skloviny. Sladkosti a konzumácia rôznych sladených nápojov, ako napríklad sladené čaje, alebo malinovky, pôsobia na chrup rovnako agresívne.
  • Zanedbaná zubná hygiena je v početných prípadoch taktiež podnetom na vznik mnohých zubných ochorení. Zanedbaním zubnej hygieny mliečnych zubov môže dôjsť nielen k zapáleniu ďasien, ale i zubným kazom.
  • Nedostatočný pitný režim je z pohľadu celkového zdravia detských zubov tiež dôležitým faktorom. Pitný režim je dôležitý pre vznik dostatočného množstva slín, ktoré sú účinným nástrojom eliminácie zubného povlaku.
  • Krivé zuby predstavujú problém z pohľadu sťaženej ústnej hygieny. V rámci preventívnych prehliadok v Schill Dental Clinic kontrolujeme správne prerezávanie zubov u detí, ich postavenie a v prípade potreby odporúčame ortodontickú liečbu.

Starostlivosť o mliečne zuby

Starostlivosť o ústnu dutinu by mala byť pestovaná už počas ranného detstva. Pravidelným a trpezlivým prístupom ku čisteniu mliečnych zúbkov vašich detí predídete nielen problémom so zubami, ale aj položíte základy pre zdravie ich chrupu v budúcnosti.

  • Gázový štvorec je prvý nástroj ústnej hygieny batoliat. Princípom je mokrý gázový štvorček, ktorým jemne utriete dieťaťu ďasná. Dieťa si zvykne na pravidelný kontakt v ústnej dutine.
  • Prvá zubná kefka je vhodná už pri prerezaní prvého mliečneho zúbka. Vhodnou voľbou je i silikónový náprstok s masážnou plochou pre stimuláciu zubných ďasien.
  • Prvá kefka so štetinkami je vhodná pre deti od dvoch až troch rokov. Dieťa chce počas tohto obdobia vykonávať činnosti samé, čo platí aj o čistení zubov. Nezabudnite však deťom zúbky dočisťovať.
  • Prvé použitie pasty je vhodné až vtedy, keď si vie vaša ratolesť sama vypláchnuť ústa. Tým sa vyvaruje nadmernému prehĺtaniu zubnej pasty s obsahom fluoridu.

Aké zubné pasty sú pre deti najlepšie?

  • Zubné pasty bez fluoridu sú vhodné pre deti, ktoré si zubnou pastou nielen čistia zuby, ale ju aj sem-tam prehltnú. Fluoridy majú pri pravidelnej konzumácií negatívne účinky na detský organizmus. Je preto dôležité zaobstarať deťom vlastnú detskú zubnú pastu, ktorá je určená pre ich vek a má taký obsah fluoridov, ktorý deťom neškodí.
  • Zubné pasty s fluoridom sú určené predovšetkým pre staršie deti, pri ktorých už nehrozí ich konzumácia. Fluorid chráni zubnú sklovinu, a tým pomáha v prevencií pred zubnými kazmi.

Návšteva detského zubára

Prvá návšteva stomatológa s dieťaťom slúži na oboznámenie sa s prostredím a úkonmi, ktoré preventívna prehliadka obnáša - otváranie úst, ich prezeranie, poklopávanie, kontrola ďasien, kontrola postavenia a prerezávania zubov. Rodičia sú oboznámení o tom, ako by malo prebiehať čistenie a starostlivosť o mliečne zuby.

Preventívne prehliadky u detského zubára sú dôležité aj z hľadiska detskej psychiky, eliminácie strachu zo zubára a taktiež informovanosti dieťaťa, že zubár nevykonáva len bolestivé zákroky. Pomôcť môžu aj rodičia, ktorí si zuby nechajú lekárom vyšetriť, a tak deťom ukazujú, že zubár je tu pre ich dobro a netreba sa ho báť. Preventívne prehliadky pacientov do 18 rokov je ideálne podstúpiť dvakrát do roka. Hranica určujúca prvú návštevu u stomatológa prakticky neexistuje, avšak je optimálne nejakého vyhľadať po prvých narodeninách.

Liečba kazov na mliečnych zubov a profylaxia (prevencia)

Prevencia zubných kazov spočíva predovšetkým v pravidelných zubných prehliadkach, správnej zubnej hygiene a taktiež stravovacích návykoch.
Pečatenie zubov je v preklade ochrana žuvacích plôch špeciálnym materiálom. Pečatia sa predovšetkým zadné zuby, keďže prichádzajú do kontaktu s potravou najčastejšie. Proces pečatenia je úplne bezbolestný.

Liečba zubných kazov je častým dôvodom prvej návštevy detského zubára. V prípade malých kazov, oparov či áft, je možné využiť bezbolestné ošetrenie ozónom.

V Schill Dental Clinic prikladáme detským zúbkom potrebnú dôležitosť. Zakladáme si na vzájomnom vzťahu malého pacienta a zubného lekára, vďaka ktorému sa bude dieťa na zubnú prehliadku tešiť. Našim zámerom teda nie je len ošetrenie zúbkov, ale aj eliminácia strachu zo zubného lekára. Starostlivosť o zuby je investíciou do budúcnosti a pri deťoch to platí dvojnásobne. Informujte sa o možnostiach ošetrenia a Objednajte svoje deti už dnes.


book
Now

MAKE AN APPOINTMENT

Choose your clinic

FILL IN THE FORM PLEASE, WE WILL CONTACT YOU

By submitting the completed form, you acknowledge that Schill Dental Clinic s.r.o,  Schill Dental Clinic Zilina s.r.o., Schill Dental Clinic Kosice s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o. will process your personal data solely for the purpose of dealing with request.

At the same time, our company is commited to protecting your personal data seriously and therefore we draw your attention to the Information for the data subject, where you will find a complete set of information about your rights and the way your personal data are processed.