Kedy je po extrakcii zubu nevyhnutná egalizácia

Extrakcia zuba obvykle býva konečné riešenie, no nie vždy to pri ňom naozaj končí. V určitých prípadoch je nutné, aby po extrakcii nasledovala tzv. egalizácia kosti. Čo si pod týmto pojmom predstaviť a v ktorých prípadoch sa bez nej pacient nezaobíde? To sú otázky, na ktoré v závere tohto článku budete s určitosťou poznať odpovede.

Čo je to egalizácia kosti?

Egalizácia je chirurgické vyhladenie kostných hrebeňov v ústnej dutine, ktoré po vytrhnutí zuba ostávajú nerovnomerné a ostré. Vyhladenie kostných hrebeňov alveolárneho výbežku sa najčastejšie využíva pre dobre osadenie zubnej protézy, ktorej nosenie pacienta potom neobmedzuje v bežnom fungovaní. Egalizácia vytvára dobré anatomické prostredie pre snímateľné zubné náhrady a zlepšuje hojenie rany po extrakcii zuba a pripraví tak lepšie prostredie na osadenie zubného implantátu. V oboch prípadoch by totiž akékoľvek nerovnosti mohli brániť správnemu ukotveniu zubnej náhrady a pacientovi pri jej užívaní spôsobovať zdravotné problémy.

Ako prebieha zákrok?

Egalizácia ako kostná úprava eliminuje problém asymetrického alveolárneho výbežku alebo ostrých výčnelkov kostnej rany. Tento stav je následkom extrakcie zubov a pre zdravie pacienta či jeho bezbolestný úsmev predstavuje prekážku. Skúsený stomatológ však nemá problém sa s ňou popasovať. Počas drobného chirurgického zákroku odstráni prebytočné kostné tkanivo a spolu s ním aj časti ďasna, ktoré už neplnia svoju funkciu. Zredukuje sa tak veľkosť kostných hrebeňov a následne sa zvyšná kosť modeluje do požadovaného tvaru. Na záver sa rana zošije.

Je egalizácia bolestivá?

Egalizácia sama o sebe bolestivá nie je, pretože sa vykonáva v lokálnej anestézii, a teda počas zákroku pacient necíti nič. O čosi nepríjemnejšia je rekonvalescencia. Ďasná sú po chirurgickom zákroku podráždené. Ak však nenastanú žiadne komplikácie, ďasná by sa mali upokojiť do šiestich až desiatich dní. Počas tejto doby je nevyhnutné klásť veľký dôraz na dentálnu hygienu a obmedziť stravu na kašovité jedlá. Čo sa bolesti týka, na jej utlmenie poslúžia odvary z harmančeka, dezinfekčné spreje a v nevyhnutných prípadoch aj lieky proti bolesti.


order
Now

MAKE AN APPOINTMENT

Choose your clinic

FILL IN THE FORM PLEASE, WE WILL CONTACT YOU

By submitting the completed form, you acknowledge that Schill Dental Clinic s.r.o,  Schill Dental Clinic Zilina s.r.o., Schill Dental Clinic Kosice s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o. will process your personal data solely for the purpose of dealing with request.

At the same time, our company is sommitted to protecting your personal data serously and therefor we draw your attention to the Information for the data subject, where you will find a complete set of information about your rights and the way your personal data are processed.