Dentálna hygiena a jej pozitívne účinky na vaše zdravie

Dentálna hygiena je súbor úkonov , ktoré sú vykonávané zubným hygienikom alebo zubárom za účelom spevnenia zubnej skloviny v snahe predísť tvorbe zubného kazu a parodontitídy. Medzi pozitívne účinky dentálnej hygieny môžeme radiť aj estetické a neinvazívne zosvetlenie zubov, či odstránenie zápachu z úst ( halitóza ). Profesionálna dentálna hygiena by dnes už mala jednoznačne patriť k pravidelne periodickej starostlivosti o vaše zuby.

Ako rozdeľujeme dentálnu hygienu?

Edukatívna časť dentálnej hygieny

Slúži hlavne pre deti. Odborník sa snaží systematicky vzdelať pacienta a vyzdvihnúť výhody správnej starostlivosti o ústnu dutinu a následne ho aj naučiť správne si zuby čistiť. Ústnu dutinu netvoria len zuby, ale aj ďasná, jazyk či podnebie, ktoré si taktiež vyžaduje náležitú starostlivosť.

Preventívna časť dentálnej hygieny

Samotné prevedenie dentálnej hygieny zubným hygienikom priamo v ústnej dutine. Na základe rozsahu poškodenia zubnej skloviny či ďasien sa určí liečebný postup. Dentálny hygienik úzko spolupracuje so zubným lekárom, pričom je s diagnózou vopred oboznámený.  Dentálna hygiena v žiadnom prípade nenahrádza plnohodnotný zákrok stomatológa. Nemôže nahradiť ošetrenie zubného kazu, vzniknutej zápalovej reakcie ani chirurgický zákrok. Dentálna hygiena je potrebnou doplnkovou starostlivosťou o ústnu dutinu.

Dentálna hygiena a jej postup

Dentálna hygiena a jej postup závisí na diagnóze a symptómoch pacienta, pričom musia byť tieto náležitosti zohľadnené v liečebnom procese. Medzi základné kroky dentálnej hygieny patrí:

  • Ultrazvukové čistenie: Vykonáva sa pomocou piezoelektrického prístroja, využívajúceho ultrazvuk na odstránenie veľkých nánosov zubného kameňa.
  • Ručné čistenie: Mechanické dočistenie zubov prostredníctvom kyriet.
  • Polishing: Leštenie zubov leštiacou pastou využitím metódy mikro-abrazívneho čistenia.  
  • Airflow: alebo pieskovanie, je odstraňovanie pigmentových škvŕn z povrchu zubnej sloviny vzniknuté životným štýlom - káva, čaj, alkohol či cigarety. Viac o pieskovaní v článku: pieskovanie zubov
  • Flouridácia zubov: Znižuje citlivosť zubov po ošetrení a zlepšuje ochranné vlastnosti zubnej skloviny
  • Inštruktáž: Dôkladné vysvetlenie princípu a nácvik správnej starostlivosti o zubnú dutinu.

Po vykonaní zubnej hygieny odporúčame nekonzumovať silne pigmentované jedlá či nápoje - kurkuma, káva, čaj, fajčenie cigariet či cvikla. Rovnako ako nekonzumovať  napríklad oriešky, ktoré by mohli podráždiť ďasná. Odporúčame konzumáciu kašovitých jedál a prvú hodinu po dentálnej hygiene nejesť vôbec.

Kedy začať s dentálnou hygienou?

Vek, kedy začať s dentálnou hygienou záleží najmä od vývinu detského chrupu v spojitosti s psychomotorickým vývinom dieťaťa. Zákrok u zubára či dentálneho hygienika môže byť pre deti traumatizujúcou záležitosťou. Z tohto dôvodu odporúčame pravidelné prehliadky u stomatológa a to 2 krát do roka.

Pravidelné návštevy dentálnej hygieny by mali byť samozrejmosťou každého pacienta, bez ohľadu na vek. Starostlivosť o zuby je nutná v každom veku, počnúc od malých detí po dospelých pacientov.

Dentálna hygiena a cena

Dentálna hygiena a jej cena sa odráža od viacerých faktorov. Príkladom môže byť napríklad pieskovanie, kedy je možné pieskovať len určité zuby. V týchto prípadoch sa cena odvíja od vopred stanoveného cenníka ktorý detailne popisuje ceny vykonávaných zákrokov.

Bolí dentálna hygiena?

O bolesti pri vykonávaní dentálnej hygieny je vždy nutné upovedomiť dentálneho hygienika. Môže sa jednať o podráždené ďasná či zubné kanáliky, ktoré reagujú citlivosťou. Taktiež sa môže jednať o neprejavený zubný kaz, zápal či kývajúci sa zub.  

Bolesť po dentálnej hygiene môže byť spôsobená podráždením ďasien a to najmä pieskovaním, keďže sa jedná o abrazívnu metódu. Citlivosť zubov po dentálnej hygiene eliminujeme nanášaním flourizačných roztokov, ktoré posilnia schopnosť uzatvoriť zubné kanáliky.

Dentálna hygiena je vo všeobecnosti bezbolestný súbor úkonov, ktoré však vzhľadom na množstvo zubného kameňa či neošetreného zubu, môžu vyvolať podráždenie.

Ako často vykonávať dentálnu hygienu?

Periodicita dentálnej hygieny sa mení v závislosti od stavu chrupu pacienta. V priemere je to však 2 krát ročne pre udržanie chrupu bez zubného kameňa. Ak pacient trpí ochorením parodontu, ďasna, odporúčame dentálnu hygienu aplikovať 4 krát do roka s prihliadnutím na ošetrenie závesného aparátu zuba v stomatologickej ambulancií.

V čom sa líši zubná hygiena v Schill Dental Clinic?

V Schill Dental Clinic nájdete najmodernejšie technológie pre ošetrenia zubov. Naši dentálni hygienici podliehajú pravidelným školeniam, vďaka ktorým poskytujeme spoľahlivé služby dentálnej hygieny. Vďaka komunikácií medzi našimi stomatológmi a dentálnymi hygienikmi je zákrok dentálnej hygieny navrhnutý na mieru. Popísanie presných špecifík ochorení,  a s tým spojených symptómov, vieme pretaviť do účinného a takmer bezbolestného zákroku.

Našou výhodou je aj počet našich kliník. V prípade, že ste pravidelným pacientom bratislavskej ambulancie, nie je problém vykonať ošetrenie v Košiciach, Prahe či Žiline, či opačne. Nemusíte kvôli dentálnej hygiene cestovať z rôznych kútov Slovenska. Stačí si zarezervovať či preniesť termín na kliniku v inom meste a nemusíte viac riešiť problémy spojené s plánovaním služobnej cesty či dovolenky. Flexibilita je pre nás dôležitá rovnako, ako spoľahlivá starostlivosť o zuby našich pacientov.

Dentálna hygiena v Bratislave

Dentálna hygiena v Bratislave v Schill Dental Clinic sa nachádza na adrese Karloveské Rameno 8. Ordinačné hodiny počas pracovných dní sú v čase 7:00 - 19:00, víkendové pohotovostné ošetrenia v čase 10:00 - 15:00 sú s príplatkom 90 EUR.

Vďaka výhodnému umiestneniu našej ambulancie nie je problém ani s parkovaním. Priľahlé parkoviská poskytujú dostatočný počet parkovacích miest, avšak v prípade potreby je parkovisko Družba, kde je prvá hodina zdarma a jej ďalšie predĺženie spoplatnené  1,- euro.

Dentálna hygiena v Žiline

Dentálna hygiena v Žiline je súčasťou ambulancie Schill Dental Clinic. Našu ambulanciu nájdete v Auparku, na 2. poschodí. Parkovanie je vzhľadom na jej umiestnenie dostupné, pričom rešpektuje naše otváracie hodiny. Klinika Schill Dental Clinic Žilina je otvorená počas celého týždňa od 7:00 - 19:00.


book
Now

MAKE AN APPOINTMENT

Choose your clinic

FILL IN THE FORM PLEASE, WE WILL CONTACT YOU

By submitting the completed form, you acknowledge that Schill Dental Clinic s.r.o,  Schill Dental Clinic Zilina s.r.o., Schill Dental Clinic Kosice s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o. will process your personal data solely for the purpose of dealing with request.

At the same time, our company is commited to protecting your personal data seriously and therefore we draw your attention to the Information for the data subject, where you will find a complete set of information about your rights and the way your personal data are processed.