Neriešená gingivitída môže prerásť v parodontitídu

Počuli ste už o gingivitíde? Ide o nepríjemný zápal ďasien, ktorý sa najčastejšie prejavuje ich podráždením, začervenaním či opuchom. Samozrejme nejde o neriešiteľný zdravotný problém, ak sa však zanedbá, môže prerásť až v parodontitídu. Ako sa tieto ochorenia prejavujú a ako je možné im predísť?

Čo je to gingivitída?

Zápal ďasien, alebo gingivitída, je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich zápalov v ľudskom tele. Dochádza pri ňom k zvyšovaniu množstva krvi v gingive(ďasne) a sulkulárnej tekutiny v ďasnovom vačku, v dôsledku čoho gingivitídu sprevádza viacero nepríjemných príznakov. K tým najčastejším patria:

  • opuchnuté ďasná
  • začervenané ďasná
  • ich krvácanie (najčastejšie pri čistení zubov)
  • ustupujúce ďasná
  • zápach z úst

Akútna a chronická gingivitída

Zápal ďasien môže byť akútny (krátko trvajúci a intenzívny) alebo chronický (dlhodobý a pozvoľný).

Akútna gingivitída je akútnym zápalom, ktorého najčastejšou príčinou je zubný povlak alebo zubný kameň spôsobený nedostatočnou dentálnou hygienou. Ďalšími spúšťačmi však môžu byť rovnako napríklad aj fajčenie alebo stres. Najlepšou prevenciou akútneho zápalu ďasien je preto pravidelná a dôkladná hygiena ústnej dutiny a zdravá životospráva.

Chronická gingivitída vzniká keď organizmus čiastočne zvládne akútnu gingivitídu. Liečba chronického zápalu ďasien je náročnejšia a dlhodobejšia, než pri zápale akútnom. Jej súčasťou je však takisto zvýšená starostlivosť o dentálnu hygienu či použitie rôznych špeciálnych prípravkov nielen na zmiernenie príznakov, ale aj na urýchlenie samotnej liečby.

V prípade, že bol zápal rozsiahly a závažnejší, môže prísť k potrebe vykonania gingivektómie. Gingivektómia je chirurgickým úkonom, pri ktorom sa odstránia poškodené časti ďasna. Rozsah tohto zákroku samozrejme závisí od toho, nakoľko pokročilé bolo štádium gingivitídy.

Paradontitída ako dôsledok neliečenej gingivitídy

V prípade, že sa zápal ďasien zanedbá a nelieči, môže prerásť až v parodontitídu, ktorá býva nesprávne označovaná aj ako paradentóza. Hneď po zubnom kaze ide o druhé najčastejšie ochorenie ústnej dutiny, ktoré môže viesť až k predčasnej stratezubov.

Vo väčšine prípadov je príčinou vzniku paradentózy, podobne ako pri zápale ďasien, nedostatočná ústna hygiena. V jej dôsledku môže už aj tak nepríjemná gingivitída prerásť v paradontitídu, počas ktorej sa ničia vlákna, ktoré spájajú zub s kosťou. Kosť sa redukuje a bez týchto vlákien sa zuby začínajú kývať, v dôsledku čoho často dochádza k ich úplnému vypadnutiu.

Parodontózna liečba

Paradentózu je určite potrebné liečiť pod dohľadom stomatológa. Nevyhnutnosťou je profesionálna dentálna hygiena, no často sú potrebné aj ďalšie úkony, ako napríklad lokálne ošetrenie či hygienický režim. Samozrejme však dochádza aj k prípadom, kedy je nevyhnutné nasadenie antibiotickej či antimykotickej liečby.

V prípade, že bolo ochorenie v pokročilom štádiu, môže byť po vyliečení zápalu potrebná aj chirurgická liečba. Tá môže zahŕňať napríklad augmentácie kosti pomocou riadenej kostnej regenerácie, otvorené kyretáže či prekrytie obnažených krčkov zubov.

Prevencia gingivitídy a paradentózy

Tak, ako pri všetkých ochoreniach, aj v tomto prípade je samozrejme najlepšie klásť zvýšený dôraz na prevenciu. Medzi základné zásady, ktoré by sme mali dodržiavať, patria nasledovné tri odporúčania.

1. Správne čistenie chrupu

Základom prevencie je práve nezanedbávanie ústnej hygieny. Výber správnej zubnej kefky a zubnej pasty by mal byť samozrejmosťou, no nezabúdajte ani na čistenie jazyka a medzizubných priestorov, kam sa zubná kefka nedostane. Ako správne vybrať zubnú kefu a ako často ju meniť sa dozviete na stránke: správne čistenie zubov

2. Dobrá životospráva

Ako sme už spomenuli, príčinou zápalu ďasien môžu byť aj stres či fajčenie. Skvelou prevenciou je preto snaha vyhýbať sa im, no nemenej dôležité je aj zloženie vášho jedálnička. Snažte sa v ňom čo najviac obmedziť rafinované cukry, a naopak, pokúste sa o zvýšenie príjmu ovocia, zeleniny či celozrnných potravín.

3. Pravidelné návštevy stomatológa

Pri spozorovaní akýchkoľvek príznakov gingivitídy či paradentózy neodkladne navštívte stomatológa. Dôležité je samozrejme nezanedbávať ani preventívne prehliadky a skvelou formou prevencie je aj absolvovanie profesionálnej zubnej hygieny minimálne dvakrát do roka. Na ktorýkoľvek z týchto úkonov sa u nás môžete objednať nižšie.


book
Now

MAKE AN APPOINTMENT

Choose your clinic

FILL IN THE FORM PLEASE, WE WILL CONTACT YOU

By submitting the completed form, you acknowledge that Schill Dental Clinic s.r.o,  Schill Dental Clinic Zilina s.r.o., Schill Dental Clinic Kosice s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o. will process your personal data solely for the purpose of dealing with request.

At the same time, our company is commited to protecting your personal data seriously and therefore we draw your attention to the Information for the data subject, where you will find a complete set of information about your rights and the way your personal data are processed.