Mýty a fakty o umývaní zubov

Umývanie zubov so sebou prináša aj pomerne veľký počet mylných informácií či mýtov, ktorým ľudia veľakrát veria bez toho, aby sa uistili, či sú pravdivé. V spojitosti s ústnou hygienou určite nie je dobré veriť všetkému, čo počujete, preto sme si pre vás pripravili tie najväčšie mýty o umývaní zubov. Ktorému z nich ste doteraz verili aj vy sami?

Umývanie zubov a mýty s tým spojené

Umývanie zubov patrí ku každodenným činnostiam, ktoré by sa určite nemali zanedbávať. Vďaka dôkladnej ústnej hygiene si zaručíte nielen zdravie, ale aj krásu vašich zubov. Aj v tomto prípade však platí pravidlo, že všetkého veľa škodí. Nasledujúce mýty a fakty spojené s umývaním zubov vám to potvrdia.

Zuby sa majú čistiť po každom jedle

Pravidelné čistenie zubov je samozrejmosťou, no ani v tomto prípade to netreba preháňať. Ústna dutina má do istej miery schopnosť samočistenia, vďaka čomu sa môže prirodzene redukovať kyslosť a škodlivé baktérie. Nadmerným umývanie zubov môže viesť k oslabeniu skloviny,hlavne ak sa používajú tvrdé kefky alebo abrazívne pasty. Ideálne je preto čistiť si zuby dvakrát denne.

Na čistenie zubov potrebujete tvrdú kefku

Faktom je, že tvrdé kefky môžu v skutočnosti vaše zuby poškodiť. Zubné kefky z mäkkých štetín sú vhodné nielen pre deti, ale aj pre každého, kto má citlivé zuby. Zvolením vhodnej medzizubnej kefky zas predídete zbytočným problémom a komplikáciám vo vašej ústnej dutine, ako napríklad krvácaniu ďasien.

Cukor vašim zubom škodí

Napriek tomu, že veľa ľudí si myslí, že cukor ich zubom škodí, nie je to úplná pravda. Aj v tomto prípade platí, že ak sa cukor užíva a konzumuje v prijateľných množstvách, vašim zubom neuškodí. Netreba tiež zabúdať na to, že v prípade, že potravín s jeho vysokým obsahom zjete viac, je dobré si následne zuby umyť.

Bielenie zubov môže viesť k ich poškodeniu

Veľa ľudí sa bieleniu zubov bráni, pretože si myslia, že týmto úkonom sa oslabí zubná sklovina, ktorá okrem iného dáva zubom ich hladký a lesklý vzhľad. Je síce pravdou, že nie všetky spôsoby bielenia zubov sú vhodné, no ak absolvujete tento úkon u stomatológa, o svoj chrup určite nemusíte mať obavy.

Umývanie zubov kurkumou

Kurkuma je korenina žltooranžovej farby používaná predovšetkým v ázijskej kuchyni. V posledných rokoch je však čoraz populárnejšia aj u nás. Dôvodom je nielen príjemná, jemne korenistá chuť a lákavá farba, ale aj antioxidačné, ochranné a protizápalové účinky, ktoré sa jej pripisujú. Kurkuma sa čoraz viac používa aj na bielenie zubov, pretože neobsahuje žiadne látky, ktoré by poškodili ďasná alebo zubnú sklovinu.


book
Now

MAKE AN APPOINTMENT

Choose your clinic

FILL IN THE FORM PLEASE, WE WILL CONTACT YOU

By submitting the completed form, you acknowledge that Schill Dental Clinic s.r.o,  Schill Dental Clinic Zilina s.r.o., Schill Dental Clinic Kosice s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o. will process your personal data solely for the purpose of dealing with request.

At the same time, our company is commited to protecting your personal data seriously and therefore we draw your attention to the Information for the data subject, where you will find a complete set of information about your rights and the way your personal data are processed.