Citlivé zuby a ich príčiny

Aj vás trápia problémy spojené s citlivými zubami? Odhaduje sa, že zvýšená citlivosť trápi približne až 40 percent dospelých ľudí vo veku do 30 rokov. Z hľadiska prevencie je preto dobré vedieť, čo tento problém spôsobuje a tiež to, aké sú jeho možné riešenia.

Citlivé zuby ako nepríjemný stomatologický problém

Citlivé zuby trápia nejedného človeka a prinášajú so sebou nepríjemnú bolesť, ktorá upozorní na to, že s vaším chrupom niečo nie je v poriadku. Nie je dobré tento zdravotný problém podceňovať, pretože môže prerásť do veľkých a dlhodobých ťažkostí a komplikácií. Je preto vhodné informovať sa, čo na citlivé zuby zaberá najefektívnejšie.

Príčiny citlivých zubov

Problémy s citlivými zubami vznikajú pri bežných úkonoch, ktoré však človek robí nesprávne, a tým pádom sa nechtiac pripravuje o zdravie svojho chrupu. Je tiež potrebné uvedomiť si, že aj konzumácia nevhodných jedál či zlá technika čistenia zubov môžu vášmu chrupu narobiť pomerne veľké problémy.

Tie sa môžu prejaviť nielen ako citlivé predné zuby, čo vám znemožní jedenie či pitie príliš studených alebo priveľmi teplých jedál či nápojov, ale aj ako nepríjemné bolesti pri bežných činnostiach.

Príčin citlivých zubov môže byť viacero a samozrejme sa to líši od jednotlivých pacientov. Medzi tie najčastejšie však patria nasledovné.

Zlá ústa hygiena

Jednou z najčastejších a najbežnejších príčin citlivých zubov je zlá ústna hygiena, ktorá vedie k ukladaniu zubného povlaku okolo zubov a ďasien. Problémy tak v tomto prípade spôsobujú baktérie, ktoré v tomto povlaku prebývajú. Odporúčanou prevenciou je tiež vyvarovať sa používaniu tvrdej zubnej kefky a čisteniu zubov príliš veľkým tlakom.  

Odhalenie dentínu

Ďalšou z príčin citlivých zubov môže byť aj odhalenie dentínu. Je to zdravotný problém, ktorý môže časom nastať v dôsledku ustúpenia ďasien alebo opotrebovania zubnej skloviny. Zvyčajne postihuje osoby vo veku 20 až 50 rokov. Dentínom prechádzajú tisíce mikroskopických kanálikov smerom k stredu zuba. Ich dráždenie spôsobuje charakteristickú krátku, no ostrú bolesť, ktorá je často príčinou zanedbávania hygieny. Ak však do dentínových kanálikov vniknú baktérie, vznikajú krčkové kazy.

Odhalenie zubných krčkov

To, že máte problém s odhalenými zubnými krčkami, spoznáte veľmi ľahko – pri každom studenom, teplom, kyslom alebo sladkom nápoji či jedle pocítite v zuboch prudkú bolesť, ktorá vám prejde celými ďasnami. Týmto problémom ste ohrození predovšetkým v prípade, ak máte v zubnom lôžku málo kosti, alebo ak máte ďasná ku kosti pripojené nedostatočne.

Čo pomáha na citlivé zuby?

Predchádzať problémom s citlivými zubami je možné vďaka niekoľkým jednoduchým tipom, ktoré je dobré osvojiť si čo najskôr. Uvidíte, že už po krátkom čase budú viditeľné výsledky a vy sa budete menej trápiť bolesťami vzniknutými vo vašej ústnej dutine.

Obmedzenie nevhodných jedál a nápojov

Prvým a najjednoduchším krokom, ako sa vyhnúť problémom s citlivými zubami, je prestať s konzumáciou príliš teplých a studených nápojov a jedál, a čo najviac obmedziť aj príliš kyslé potraviny, ako napríklad rôzne citrusové plody. Rovnako je dobré obmedziť aj príjem ovocných alebo energetických nápojov, ktoré obsahujú veľa cukru a kyseliny.

Správna starostlivosť o svoje zuby

Tá zahŕňa napríklad správnu techniku čistenia zubov, zníženie tlaku pri čistení zubov či používanie mäkkých zubných kefiek. So správnou starostlivosťou o zuby však veľmi úzko súvisí aj pravidelné používanie vhodnej zubnej pasty na citlivé zuby.

Návšteva stomatológa a pravidelné konzultácie

Dôležité je nezabúdať na to, že pri neodstránení prvotnej príčiny bolesti citlivých zubov sa môže ich poškodenie zväčšovať. Pri pretrvávajúcej zvýšenej citlivosti je nutné vyhľadať stomatológa, ktorý nájde a odstráni príčinu vzniku bolesti. Následne sa otvorené dentínové kanáliky väčšinou samé uzatvoria vďaka vápenatým zlúčeninám, ktoré sa nachádzajú v slinách, alebo používaním vhodných zubných pást.

Stomatológ vám poradí aj ohľadom najvhodnejšej starostlivosti o ústnu dutinu pri citlivých zuboch. Na základe dôkladnej kontroly vášho chrupu vám dokáže navrhnúť najlepšiu techniku čistenia zubov a aj to, ako často a kedy čistenie vykonávať.


book
Now

MAKE AN APPOINTMENT

Choose your clinic

FILL IN THE FORM PLEASE, WE WILL CONTACT YOU

By submitting the completed form, you acknowledge that Schill Dental Clinic s.r.o,  Schill Dental Clinic Zilina s.r.o., Schill Dental Clinic Kosice s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o. will process your personal data solely for the purpose of dealing with request.

At the same time, our company is commited to protecting your personal data seriously and therefore we draw your attention to the Information for the data subject, where you will find a complete set of information about your rights and the way your personal data are processed.