Je dentálna hygiena bolestivá?

To, či je dentálna hygiena bolestivá, je častá otázka ľudí, ktorí s ňou zatiaľ nemajú skúsenosti. V nasledujúcom článku vám zodpovieme nielen ju, ale rovnako aj otázku, ako vyzerá priebeh dentálnej hygieny, čomu sa po nej vyvarovať a ozrejmíme si tiež to, v akom veku je s ňou vhodné začať.  

Čo je to dentálna hygiena?

Dentálna hygiena je efektívna liečebno-preventívna stomatologická metóda, ktorej pravidelný výkon zabraňuje vzniku zubných kazov, zápalu ďasien (gingivitíde) či parodontitíde. Celkové ošetrenie trvá približne 30 až 60 minút a odporúča sa absolvovať ho minimálne každých 6 mesiacov.

Ako prebieha dentálna hygiena?

Pri vašej prvej návšteve vykoná dentálny hygienik alebo stomatológ analýzu vášho chrupu a zhodnotí, aká je kvalita vašej domácej starostlivosti o zuby. Skontroluje tiež stav vašich zubov a následne vás oboznámi s výsledkami, pričom vám vysvetlí, ako prípadné problémy vznikli a ako im v budúcnosti predchádzať. Následne pristúpi k samotnému ošetreniu, ktoré sa skladá z viacerých krokov.

Odstránenie zubného kameňa

Dentálny hygienik alebo stomatológ najprv odstráni zubný kameň a povlak. Spraviť tak môže buď ultrazvukovým prístrojom alebo kyretami.

Pieskovanie

Povrch zubov nie je po odstránení zubného kameňa hladký, je preto potrebné zuby vyhladiť. Pri pieskovaní sa využíva silný prúd vody, vzduchu a jemného prášku, ktorý zuby nielen vyhladí, ale zároveň ich aj zbaví nežiadúcej pigmentácie z kávy, červeného vína či cigariet.

Fluoridácia

Po pieskovaní nasleduje fluoridácia, ktorá sa vykonáva pomocou gélov, pást, roztokov či lakov s vysokým obsahom fluoridových iónov. Tie sa po pieskovaní postarajú o posilnenie zubnej skloviny.

Inštruktáž správnej ústnej hygieny

Inštruktáž môže prebehnúť na začiatku alebo na konci vašej návštevy dentálneho hygienika či stomatológa. Ten vás oboznámi so správnou technikou čistenia zubov, jazyka i medzizubných priestorov a poradí vám, aká zubná pasta či aké pomôcky dentálnej hygieny by pre vás boli ideálne.

Je dentálna hygiena bolestivá?

Celé ošetrenie trvá približne hodinu, no samozrejme to závisí od toho, v akom stave je pacientov chrup. Mnoho ľudí sa dentálnej hygieny bojí, treba však povedať, že vo väčšine prípadov ide o úplne bezbolestný úkon.

S miernymi bolesťami môžu mať problémy pacienti s citlivými zubami, pričom obzvlášť citlivé bývajú predovšetkým spodné zuby. Pre väčšinu pacientov je však dentálna hygiena naozaj príjemným a úplne bezbolestným zážitkom.

Čomu sa po dentálnej hygiene vyhýbať?

Po výkone dentálnej hygieny sa odporúča po dobu minimálne 12 hodín vyhýbať sa istým druhom potravín či nápojov.

Káva po dentálnej hygiene

Ak denne vypijete niekoľko šálok kávy, môže to pre vás byť náročné, no minimálne na 12 hodín od výkonu dentálnej hygieny by ste sa jej mali vzdať. Na čerstvo vyčistených zuboch by totiž mohla zanechať tmavé škvrny.

Iné nápoje po dentálnej hygiene

Podobne je to aj s inými nápojmi, akými sú napríklad víno, kolové nápoje či rôzne farebné džúsy.

Fajčenie po dentálnej hygiene

Po dobu najbližších 12 hodín by ste sa mali vyhnúť aj fajčeniu. Vaše zuby sú totiž krátko po výkone dentálnej hygieny citlivejšie na zafarbenie a po cigarete by tak mohli získať nažltnutý nádych.

Akým jedlám sa po dentálnej hygiene vyhýbať?

Odoprite si aj jedlá s vysokou pigmentáciou, uškodiť by vám mohli napríklad ríbezle, rôzne omáčky či jedlá s vysokým obsahom umelých farbív.

Kedy s dentálnou hygienou začať?

Je to veľmi individuálne a nemožno určiť presný vek, odkedy by malo dieťa pravidelne chodiť na dentálnu hygienu. Závisí to najmä od stupňa vývinu chrupu.

Dentálna hygiena u detí

Detská dentálna hygiena sa od tej pre dospelých líši predovšetkým v tom, že je zameraná najmä na naučenie správnej techniky čistenia zúbkov a na prevenciu pred zubným kazom.

Dentálny hygienik alebo stomatológ najprv zuby zbaví zubného kameňa a povlaku a následne celý proces dokončí fluoridáciou.


book
Now

MAKE AN APPOINTMENT

Choose your clinic

FILL IN THE FORM PLEASE, WE WILL CONTACT YOU

By submitting the completed form, you acknowledge that Schill Dental Clinic s.r.o,  Schill Dental Clinic Zilina s.r.o., Schill Dental Clinic Kosice s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o. will process your personal data solely for the purpose of dealing with request.

At the same time, our company is commited to protecting your personal data seriously and therefore we draw your attention to the Information for the data subject, where you will find a complete set of information about your rights and the way your personal data are processed.