Čo použiť na odvápnené zuby

Jedným z problémov dnešnej doby, o ktorých sa nerozpráva, je zanedbávanie dentálnej hygieny. Ľudia sa ponáhľajú, nevedia, kam skôr skočiť a na tento časový deficit vo väčšine prípadov doplácajú práve ich zuby. Ráno ich len prebehnú kefkou, večer taktiež a v konečnom dôsledku sa efektivita tohto procesu úplne vytráca.

Vynechať čistenie zubov deň či dva síce nie je ideálne, no svet sa určite nezrúti. Komplikácie nastanú až keď sa ľahostajnosť voči našim zubom stane dennou rutinou a jednou z nich môže byť práve odvápnenie. Ako ho spozorovať a hlavne – ako ho riešiť?

 1. Ako vyzerajú odvápnené zuby?

  V jednoduchosti by sa dalo povedať, že odvápnené zuby strácajú svoj prirodzený lesk. Krásny perleťový vizuál chradne a jeho miesto zastúpia drobné škvrny. Ich farebná škála sa pohybuje všade v rozmedzí kriedovo bielej cez žltú až po hnedastú a odvíja sa od dĺžky doby, počas ktorej pacient svoj stav nerieši.

 2. Čo tento stav spôsobuje?

  Odvápnené zuby sú častým následkom nedostatočnej dentálnej hygieny, no príčinu možno hľadať aj v stravovaní. V ohrození sú najmä ľudia s mlsným jazýčkom. Sladké pokrmy, sladkosti či farebné sýtené nápoje patria medzi obľúbené pochutiny nielen ľudí, ale aj kazotvorných baktérií. Tie svojimi kyselinami napádajú zubnú sklovinu, ktorá sa následne odvápňuje a slabne. Pravdepodobne netreba dodávať, že v tejto fáze je len otázkou času, kedy demineralizácia zubnej skloviny, a teda jej odvápnenie, vykypí do zubného kazu.

 3. Ako riešiť odvápnené zuby?

  Odvápnené zuby možno inak nazvať aj demineralizované a tento pojem hovorí sám za seba. Zubom chýbajú minerály a je potrebné ich dostať späť. Prvým a zároveň kľúčovým bodom, bez ktorého sa pacient nepohne, je kladenie dôrazu na pravidelnú a precízne vykonávanú dentálnu hygienu.

  Okrem klasickej rutiny so zubnou kefkou sa pre pacientov trpiacich odvápnenými zubami odporúčajú zaradiť produkty obsahujúce fluór. Táto látka je, čo sa remineralizácie zubnej skloviny týka, naozaj skvelým pomocníkom. V regáloch možno nájsť množstvo voľnopredajných alternatív, od zubných pást cez ústne vody až po rôzne gély. Ak sa chcete dozvedieť o blahodárnych učínkoch fluóru a fluorizácii ako takej dozvedieť viac, neváhajte si prečítať náš článok, ktorý danú tematiku objasňuje podrobnejšie.


book
Now

MAKE AN APPOINTMENT

Choose your clinic

FILL IN THE FORM PLEASE, WE WILL CONTACT YOU

By submitting the completed form, you acknowledge that Schill Dental Clinic s.r.o,  Schill Dental Clinic Zilina s.r.o., Schill Dental Clinic Kosice s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o. will process your personal data solely for the purpose of dealing with request.

At the same time, our company is commited to protecting your personal data seriously and therefore we draw your attention to the Information for the data subject, where you will find a complete set of information about your rights and the way your personal data are processed.