Riešenie neznesiteľnej bolesti ďasien

Každý, kto už niekedy zažil bolesť ďasien vie, že ide o mimoriadne nepríjemnú bolesť, ktorá dokáže poriadne znepríjemniť každodenný život. Môže ju spôsobovať viacero príčin, poďme sa preto bližšie pozrieť na to, ktoré z nich sú najčastejšie a ako je možné tento problém riešiť.

Neznesiteľná bolesť ďasien ako signalizácia problému

Tak ako bolestivý zub, aj bolestivé ďasná sú signálom prepuknutia nejakého stomatologického problému. Bolesť ďasien je vždy veľmi nepríjemná a intenzívna, veľakrát môže dokonca vystreľovať do sánky a znemožňovať tak prežúvanie pri prijímaní potravy.

Bolesť ďasien je tiež často sprevádzaná aj ďalšími príznakmi, medzi ktoré patrí napríklad krvácanie ďasien, ich opuch či výrazné začervenanie.

Čo spôsobuje bolestivé ďasná?

Poznáme niekoľko faktorov, ktoré môžu vo všeobecnosti viesť k ochoreniu ďasien. Najčastejšie to je:

  • Nesprávna ústna hygiena, v dôsledku čoho sa na zuboch hromadí zubný povlak a zubný kameň,
  • Nepravidelné preventívne prehliadky u stomatológa,
  • Fajčenie,
  • Stres,
  • Vážne ochorenia a zdravotné komplikácie, ako napríklad cukrovka či osteoporóza,
  • Hormonálne zmeny v organizme (veľmi časté napríklad v tehotenstve, menopauze či v puberte).

Aj tieto faktory sú príčinou vzniku ochorení, ktoré sú sprevádzané bolestivými ďasnami. Najčastejšie spôsobujú tieto ochorenia:

Hnisavý zápal ďasien

Na vznik zápalu ďasien vplývajú mnohé faktory, no jedným z najzásadnejších je dodržiavanie ústnej hygieny. Ak je zanedbávaná, v zuboch zostávajú nielen zvyšky jedla, ale aj bakteriálny zubný povlak. Ten následne pokryje zuby i ďasná a prítomné baktérie sa začnú zhromažďovať v priestore medzi zubami a ďasnom.

Pri vzniku zápalu ďasien je nevyhnutná bezodkladná návšteva stomatológa, inak môže toto ochorenie prerásť aj v závažnejšie problémy a pridružujú sa ďalšie príznaky, medzi ktoré patrí aj nepríjemná tvorba hnisu. V tomto štádiu už pacient pociťuje naozaj intenzívnu bolesť ďasien.

V prípade zápalu ďasien môže byť jedným zo sprievodných znakov aj krvácanie. Čo na krvácajúce ďasná? Najlepšie vám opäť poradí stomatológ, ktorý vaše ďasná i zuby dôkladne skontroluje a následne vyhodnotí, aká liečba by bola najefektívnejšia. Aspoň čiastočne si však môžete pomôcť aj sami, a to napríklad používaním mäkkej zubnej kefky s malou hlavou, pravidelným používaním zubnej nite či výberom správnej zubnej pasty.

Parodontitída

V prípade, že je zápal ďasien zanedbaný alebo liečený nesprávne, môže prerásť až do tak závažného problému, akým je parodontitída. Aj toto ochorenie, podobne ako zápal ďasien, je veľmi často spôsobené nedostatočnou ústnou hygienou.

Pri parodontitíde sa ničia vlákna spájajúce zub s kosťou, tá sa tak redukuje a zuby sa postupne začínajú uvoľňovať a kývať. Práve v dôsledku toho potom často dochádza k ich úplnej strate.

Parodontitídu je nutné liečiť po konzultácii so stomatológom, ktorý prehodnotí závažnosť i štádium ochorenia a nasadí potrebnú a účinnú liečbu. Tá však môže byť dlhodobá, najlepším riešením je preto vo zvýšenej miere dbať na prevenciu.

Zubný absces

Zubný absces je hnisavým vačkom, ktorý je spôsobený bakteriálnou infekciou. Vyskytnúť sa môže v rôznych oblastiach zuba, a to ako v špičke jeho koreňa (periapikálny absces), tak i na ďasne (parodontálny absces). Zubný absces spôsobuje intenzívnu bolesť ďasna a jeho neliečenie môže viesť k závažným, dokonca až život ohrozujúcim komplikáciám.

Sprievodnými príznakmi tohto ochorenia sú napríklad pulzujúca bolesť zubov, horúčka, opuch tváre, zdurenie lymfatických uzlín v oblasti čeľuste či hrdla a ďalšie. Aby sa infekcia nezačala šíriť do ďalších častí tela, bezodkladne navštívte svojho stomatológa.

Prerezávanie zubov múdrosti

V prípade, že pociťujete bolesť ďasien vzadu, môže ísť o prípad prerezávania zubov múdrosti. Napriek tomu, že tieto zuby sú pre človeka prakticky úplne zbytočné, dokážu narobiť množstvo problémov. K ich prerezávaniu dochádza väčšinou medzi 17. až 21. rokom života a zvyčajne býva veľmi bolestivé.

Zuby múdrosti rastú veľmi pomaly, milimeter po milimetri, čo trvá aj niekoľko rokov. V prípade, že sa niektorý zo zubov múdrosti vyvíja tak, že vzhľadom na svoju polohu a umiestnenie nemá šancu vyrásť, spôsobuje nepríjemnú a intenzívnu bolesť ďasna, ktorú je potrebné liečiť v stomatologickej ambulancii.

Liečba bolestivých ďasien

K boľavým ďasnám je potrebné pristupovať ako ku komplexnému problému a v prvom rade je nevyhnutné, aby stomatológ odhalil jeho presnú príčinu. Po jej zistení vám bude naordinovaná efektívna liečba, ktorá vás zbaví nielen samotnej bolesti ďasien a jej príčiny, ale aj ostatných, pridružených problémov. V prípade, že bolesť ďasien trápi aj vás, neváhajte a kontaktujte našu kliniku, kde sa náš tím profesionálov postará o vašu včasnú a účinnú liečbu.


book
Now

MAKE AN APPOINTMENT

Choose your clinic

FILL IN THE FORM PLEASE, WE WILL CONTACT YOU

By submitting the completed form, you acknowledge that Schill Dental Clinic s.r.o,  Schill Dental Clinic Zilina s.r.o., Schill Dental Clinic Kosice s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o. will process your personal data solely for the purpose of dealing with request.

At the same time, our company is commited to protecting your personal data seriously and therefore we draw your attention to the Information for the data subject, where you will find a complete set of information about your rights and the way your personal data are processed.