Hojenie rany po extrakcii zuba: Suché lôžko

Extrakcia zuba nie je veľmi príjemnou záležitosťou. Ak ste ju podstúpili a chcete si chýbajúci zub nahradiť, napríklad implantátom, dôležitým faktorom je aj zdravie vašich ďasien. Suché lôžko môže pred týmto zákrokom predstavovať komplikáciu.

Vytrhnutým zubom totiž bolestivý proces končiť nemusí. Pri hojení rany po extrakcii sa môže vyskytnúť spomínaný stav suchého lôžka, ktorý je nutné riešiť so stomatológom.

 

Čo je to suché lôžko?

Suché lôžko, odborne nazývané aj suchá alveolitída prípadne alveolitis sicca, je neželaný stav, ku ktorému dochádza po extrakcii zuba. Základom zdravého hojenia poškodeného miesta je vytvorenie krvnej zrazeniny. Tá pri suchom lôžku absentuje, či už z dôvodu, že sa následkami nepriaznivých vplyvov rozpadne alebo sa nevytvorí vôbec. V jednoduchosti by sa dalo povedať, že sa rana po vytrhnutí neuzavrie a tým bráni ostatkovému tkanivu zahojiť sa.

 

 1. Aké sú príčiny suchého lôžka?

  Príčiny suchého lôžka sa – ako takmer pri každej diagnóze – rôznia, a to, ktorá zohráva úlohu v konkrétnom prípade, vie najlepšie posúdiť stomatológ podľa symptómov, ktoré popisuje pacient. V prípade, že sa zrazenina nevytvorila vôbec, môžeme hovoriť aj o nešetrnom zaobchádzaní počas extrakcie, o infekcii či prolongovanej vazokonstrikcii (zúženie ciev).​​​​​​​ Častejšie sa stáva, že si pacient stratu krvnej zrazeniny zapríčiní sám. To, že fajčenie boľavému miestu rozhodne nepomáha a zanedbávanie dentálnej hygieny taktiež, asi zdôrazňovať netreba. Rovnako je to však v prípade nadmernej hygieny, o ktorej negatívnych účinkoch by mal stomatológ po zákroku pacienta poučiť tiež. Agresívne drhnutie kefkou či časté vyplachovanie vplýva na ranu a vo výsledku môže narobiť viac škody ako úžitku.

 2. Ako sa suché lôžko prejavuje?

  Jasnou signalizáciou suchého lôžka je ostrá pálčivá bolesť, ktorá sa dostaví tri až štyri dni po zákroku. Je natoľko intenzívna, že okrem samotného miesta môže vystreľovať aj do oblasti uší či spánkov a lieky proti bolesti sú voči nej bezbranné. Ďalším prejavom je zápach z úst. Po vizuálnej stránke chýbajú dobre známe znaky charakterizujúce zápal – opuch či silné začervenanie, no po dôkladnom pozorovaní možno v rane nájsť kúsky šedastej hmoty.

 3. Ako riešiť suché lôžko?

  Suché lôžko možno riešiť ako konzervatívne, tak aj chirurgicky, v závislosti od závažnosti stavu pacienta. Najrozšírenejšou konzervatívnou metódou liečby je takzvaná drenáž – mechanické ošetrenie rany za cieľom odstránenia hnisu. Pomôcť môže aj antiseptický výplach peroxidom vodíka alebo chlorohexidínom, ktorý odstráni nekrotické časti tkaniva, prípadne zasypanie rany benzocainovým práškom.

  Niekedy to však nestačí. Vtedy je potrebný chirurgický zásah. Počas neho zubný lekár v lokálnej anestézii opätovne rozdráždi ranu, ktorá sa následne zakrvaví. Cieľom tejto procedúry je vytvorenie vhodných podmienok na vznik novej krvnej zrazeniny.


book
Now

MAKE AN APPOINTMENT

Choose your clinic

FILL IN THE FORM PLEASE, WE WILL CONTACT YOU

By submitting the completed form, you acknowledge that Schill Dental Clinic s.r.o,  Schill Dental Clinic Zilina s.r.o., Schill Dental Clinic Kosice s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o. will process your personal data solely for the purpose of dealing with request.

At the same time, our company is commited to protecting your personal data seriously and therefore we draw your attention to the Information for the data subject, where you will find a complete set of information about your rights and the way your personal data are processed.