Dajte si ošetriť vybitý zub čím skôr

Vybitý zub neradno brať na ľahkú váhu. Množstvo pacientov sa mylne domnieva, že je vybitý zub čisto estetickou záležitosťou a jej riešenie možno odložiť na neskôr. Nie je to však celkom tak.

 

Nie je vybitý zub ako vybitý zub

V prvom rade je nutné objasniť, že existuje hneď niekoľko spôsobov ( podľa typu fraktúry ), ako sa zub môže vybiť, respektíve zlomiť. Jednotlivé fraktúry sa od seba navzájom líšia ako spôsobom opravy, tak aj prípadnou bolestivosťou celkového procesu.

 1. Typy fraktúr:

  • Fraktúra zuba nad krčkom – Tento typ fraktúry, býva najviac bežným a príznačným práve pri mechanickom vybití zubu. Zároveň je pozitívnou správou, že patrí k tým najmenej bolestivým. Vo väčšine prípadov k fraktúre zubu dochádza následkom zahryznutia do niečoho tvrdého (napr. orechy) alebo pri športovom úraze. Fraktúra sa nachádza nad úrovňou ďasna, je dobre viditeľná voľným okom a zväčša nezasahuje do zubných nervov.
  • Fraktúra zuba, ktorá zasahuje do krčka – Tento typ fraktúry je rozsiahlejší ako ten fraktúra zuba nad krčkom a môže zasahovať do krčka zuba, čo v preklade do ľudskej reči znamená oblasť pod ďasnom. Fraktúra preniká do zubných nervov a spôsobuje intenzívnu bolesť, čím znemožňuje vykonávanie aj tých najbežnejších činností ako je konzumácia potravín či komunikácia.
  • Fraktúra koreňa zuba – Fraktúra koreňa nezasahuje do korunky zuba a spravidla sa nachádza pod úrovňou ďasna. Spadá do kategórie zložitejších zubných zlomenín – môže sa rozšíriť až do čeľuste a na škále bolestivosti patrí k tým najbolestivejším.
  • Vertikálna apikálna fraktúra koreňa – Najbolestivejšia fraktúra zo zoznamu s lokalizáciou na špičke zubného koreňa. Silnú bolesť spôsobujú úlomky zuba, ktoré svojou prítomnosťou vyvíjajú neželaný tlak na priľahlú kosť. Vo väčšine prípadov býva tento typ fraktúry pre zub fatálny. Takto poškodený zub sa odstraňuje prostredníctvom extrakcie zuba alebo v rámci služieb stomatologickej chirurgie a v ideálnom prípade plnohodnotne nahradiť zubným implantátom, aby nedochádzalo k deformáciám ďasna a oslabeniu kosti.
 2. Čo robiť s vybitým alebo frakturovaným zubom?

  V prvom rade je nutné čo navštíviť stomatologickú ambulanciu a poradiť sa s odborníkom o následnom postupe. Ten sa bude odvíjať od konkrétneho rozsahu zranenia a jeho závažnosti. V prípade, že máte vybitý celý zub aj s koreňom bez poškodenia, je dobré ho uchovať v mlieku či nádobke so slinami. Je pravdepodobné, že sa takýto zub podarí replantovať ( znovu osadiť do kosti ) a opäť uchytiť.

  Ak je opak pravdou, nezúfajte – šikovní zubári u nás v Schill Dental Clinic majú v rukáve aj iné alternatívy:

  • zacelenie vzniknutej praskliny pomocou plastovej živice
  • použitie výplne, ktorá sa farebnosťou opticky ponáša na originálnu farbu zuba, a teda je takmer nemožné rozoznať, že bol v minulosti poškodený
  • nasadenie korunky, ktorá slúži ako „čiapočka“ a celý zub aj s fraktúrou stmelí dohromady

  Niekedy sa stáva, že pacient pomoc stomatológa vyhľadá neskoro alebo je fraktúra príliš veľká a zub jednoducho zachrániť nemožno. Zub preto musí ísť von. Extrakcia zuba je vždy posledným možným riešením a každý skúsený zubár sa jej bude snažiť predísť.


book
Now

MAKE AN APPOINTMENT

Choose your clinic

FILL IN THE FORM PLEASE, WE WILL CONTACT YOU

By submitting the completed form, you acknowledge that Schill Dental Clinic s.r.o,  Schill Dental Clinic Zilina s.r.o., Schill Dental Clinic Kosice s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o. will process your personal data solely for the purpose of dealing with request.

At the same time, our company is commited to protecting your personal data seriously and therefore we draw your attention to the Information for the data subject, where you will find a complete set of information about your rights and the way your personal data are processed.