Ako prebieha nasadzovanie zubných koruniek? Trvanie zákroku vás zrejme prekvapí

Zubná korunka môže byť všade, kde už plomba nestačí. Slúži totiž ako prirodzená estetická, funkčná a v neposlednom rade aj plnohodnotná náhrada prirodzeného zuba. Aký je proces pri nasadzovaní korunky a koľko celý zákrok trvá? Na tieto aj ďalšie iné časté otázky vám zodpovieme v našom článku.

zubná korunka

Klasická zubná korunka

Klasické zubné korunky rozdeľujeme na tri typy, a to porcelánové – celokeramické, zirkónové a na kovovo-porcelánové – metalokeramické.

Porcelánové – celokeramické zubné korunky

Celokeramická zubná korunka je vyrobená z čistej keramiky a je umiestnená na vopred upravenom vlastnom zube.

Najvhodnejšia je pre predné zuby, keďže vyzerá takmer na nerozoznanie od vlastných zubov. A to nielen odtieňom, ale aj svojou štruktúrou povrchovej úpravy.

Tento typ koruniek je určený pre tých, ktorí majú alergie na kovy.

 

Zirkónové zubné korunky

Zirkónová zubná korunka je vyrobená zo zirkónia. Najväčšou výhodou je biele sfarbenie zirkónia, vďaka čomu je možné dosiahnuť tie najlepšie a najprirodzenejšie výsledky.

Zirkónové zubné korunky sú biokompatibilné a po ich nasadení nehrozia pacientom žiadne problémy. Medzi ďalšie výhody patrí napríklad dlhá životnosť, pevnosť, stálosť a odolnosť.

zirkónové zubné korunky

Najväčšou výhodou zirkónových koruniek je, že majú prirodzene biele sfarbenie. Zdroj: Shutterstock 

Kovovo-porcelánové – metalokeramické zubné korunky

Metalokeramické korunky kombinujú výhody oboch typov materiálov – porcelánu a kovu. Sú vyrobené z pevného kovu, na ktorý je pod vysokou teplotou nanesená porcelánová vrstva. 

Takáto zubná korunka je dostatočne pevná – ako kov – a zároveň pôsobí v rámci chrupu nenápadne a splývavo – ako porcelán.

Najväčšou nevýhodou metalokeramickej zubnej korunky je, že kovová časť môže značne presvitať spod porcelánovej vrstvy či pri obnažených zubných krčkoch.

Ako prebieha nasadzovanie klasických zubných koruniek?

1. V prvom rade vždy začíname odbornou konzultáciou so stomatológom. V rámci tejto konzultácie vám urobíme aj OPG snímku, teda panoramatický röntgen zubov.

Na základe snímky a po odbornom posúdení stomatológ pacientovi navrhne, ktorý typ zubnej korunky je preňho vhodný, ktoré zuby treba nahradiť korunkou prioritnejšie a prípadne, či nie je lepšie riešenie v podobe mostíka, implantátu alebo zubných faziet.

Tu platí, že ak je zub značne zničený, no koreň je v poriadku, nahradí sa korunkou. Pokiaľ už však zub chýba, použije sa mostík alebo implantát s korunkou.

Dôležité je zároveň to, aby lekár pacienta informoval o všetkých výhodách či nevýhodách konkrétnych typov zubných koruniek.


 

Na základe OPG snímky možno presne určiť, ako bude vyzerať nová zubná korunka. Zdroj: Schill Dental Clinic

 

2. Úvodná konzultácia slúži pre lekára a pacienta na dohodnutie termínu prvej časti ošetrenia. V rámci prvého ošetrenia potom lekár postupuje tradičným spôsobom.

Pacientovi je bezbolestne podaná anestézia. Zároveň si s vami lekár odkonzultuje tvar, farbu a celkovú dĺžku korunky, aby ste s pripravovaným riešením boli stopercentne spokojný.

3. Lekár sa potom pustí do prípravy vašich zubov na korunky. Zuby treba dôkladne, no opatrne vybrúsiť do potrebného tvaru tak, aby na ne korunka dokonale sadla.

Dôkladným a precíznym obrusovaním sa váš zub pripraví na nasadzovanie korunky. Zdroj: Shutterstock

 

4. Ďalším krokom je odobratie odtlačkov zubov. Odtlačky musia byť odobraté precízne, keďže podľa nich vyhotovia zubní laboranti v laboratóriu nové zubné korunky.

5. V rámci prvej časti ošetrenia vám stomatológ pripraví náhradné – dočasné zubné korunky, ktoré budete nosiť až do termínu druhého ošetrenia, počas ktorého sa dočasné zubné korunky vymenia za vaše trvalé.

6. Výroba zubnej korunky trvá približne 7 až 14 dní. Presný čas vám povie lekár, s ktorým si odkonzultujete aj termín druhého ošetrenia. Po príchode na druhé ošetrenie lekár odstráni dočasnú zubnú korunku.

Pri nasadzovaní klasickej zubnej korunky absolvujete na našej klinike dve ošetrenia. Zdroj: Schill Dental Clinic

 

7. Lekár vám potom nasadí trvalú zubnú korunku. Musí tiež skontrolovať, či vám korunka dobre sedí a vyhovuje.

Samozrejme, ide o silu zvyku, ale korunka vám musí “sadnúť” dokonale. Mali by ste sa teda cítiť príjemne a prirodzene, korunka vám nesmie nijako zavadzať a nijako vás obmedzovať. 

V prípade, že vám čokoľvek nesedí, je lepšie povedať to lekárovi hneď, aby bolo možné nájsť rýchle a jednoduché riešenie. Obe ošetrenia trvajú približne 2 až 4 hodiny. Každý pacient a prípad je však individuálny.

Finálnym krokom je nasadenie konkrétneho typu trvalej zubnej korunky. Zdroj: Shutterstock

 

Zubná korunka Cerec na počkanie

V prípade, že si vyberiete zubné korunky Cerec (skratka slov Ceramic Reconstruction – keramická rekonštrukcia), je celý postup zavedenia korunky omnoho jednoduchší a rýchlejší.

Zubná korunka Cerec predstavuje unikátny systém, pomocou ktorého je možné vytvoriť korunku alebo výplň v podstate na počkanie počas jedinej návštevy našej ambulancie. Ako presne celý proces prebieha? 

Zvolenie vhodného odtieňa je pri korunke Cerec najdôležitejšie. Zdroj: Shutterstock

 

1. Najprv sa pacient objedná na bezbolestné obrúsenie zuba, prípadne viacerých zubov s použitím lokálnej anestézie. Aby nasadená korunka “sadla” na zub čo najlepšie, je nutné zub alebo zuby obrúsiť do požadovaného tvaru.

2. Následne si obrúsené zuby oskenujeme intraorálnym skenerom Cerec Omnicam, takže nie je potrebné robiť žiadne odtlačky.

Naskenované zuby môžeme hneď vidieť priamo na obrazovke pred nami. Vďaka tomuto skeneru máme kompletný pohľad na zuby a vieme presne posúdiť, či je všetko v poriadku a pripravené na výrobu a nasadzovanie korunky.

Moderný systém Cerec dokáže za pár minút navrhnúť 3D model korunky. Zdroj: Schill Dental Clinic

 

3. Naskenované zuby si v počítači spracujeme a následne pripravíme návrh finálnej podoby korunky alebo koruniek.

Unikátny systém dokáže vytvoriť takmer v každom prípade dokonalý návrh korunky. Samozrejme, na základe individuálnych potrieb a po posúdení stomatológa je možné korunku upraviť do želanej podoby.

4. Pokračujeme výberom správneho odtieňa pripravovanej korunky tak, aby dokonale ladila s prirodzeným odtieňom vašich zubov.

Tento krok je veľmi dôležitý, pretože chceme dosiahnuť čo najprirodzenejší efekt. Tak, aby bola korunka na nerozoznanie od vašich vlastných zubov.

Zubná korunka Cerec môže byť do finálnej podoby upravená pomocou glazúry a pridania pigmentov. Zdroj: Shutterstock

 

5. Vybraný keramický mini blok, z ktorého sa zubná korunka vyfrézuje do požadovaného tvaru, vložíme do CAD/CAM (počítačom navrhnuté/počítačom vyrobené) robotickej frézy.

Tá pre nás za pár minút pripraví korunku s dokonalou anatómiou, zodpovedajúcou návrhu, ktorý sme pripravili v počítači.

6. Hotovú korunku dôkladne skontrolujeme a finálne upravíme jej farebnosť. To môžeme docieliť pomocou glazúry a pridania pigmentov.

Samozrejme, iba v tom prípade, ak je to skutočne potrebné.

Z takéhoto mini bloku vznikne za pár minút nová zubná korunka. Zdroj: Schill Dental Clinic

 

7. Posledným krokom je samotné nasadenie hotovej korunky Cerec na obrúsený zub. Na váš zub potom nanesieme materiály, ktoré slúžia ako spojivo – cement medzi vaším obrúseným zubom a novou korunkou.

Po dokončení celého procesu stomatológ skontroluje, ako korunka dosadla na zub, či má vhodný odtieň a povrch. Korunku môže dodatočne prebrúsiť a úplne prispôsobiť vzhľadu vašich zubov.

 

Rýchlosť a trvácnosť

Celý proces od vyšetrenia až po nasadenie zubnej korunky Cerec trvá v ideálnom prípade približne 2 hodiny. V rámci toho istého dňa tak môžete odísť domov s novým hotovým zubom.

Cena koruniek na počkanie Cerec je o niečo vyššia. Kvalitatívne je na úplne rovnakej úrovni ako klasická keramická, ktorá sa vyrába v laboratóriu. Výslednú cenu však ovplyvňuje potreba vlastnej CAD/CAM robotickej frézy a krátka dĺžka zákroku.

Vďaka perfektným robotickým frézam je výroba korunky Cerec veľmi rýchla, jednoduchá a efektívna. Zdroj: Shutterstock

 

V Schill Dental Clinic vám na mieru prispôsobíme zubné korunky tak, aby boli vaše zuby nielen krásne, ale najmä zdravé. Navyše, u nás máte na všetky korunky záruku až 5 rokov

Na všetkých klinikách máme moderné a špičkové prístroje, vďaka ktorým vám dokážeme pomôcť či už formou klasických zubných koruniek alebo Cerec koruniek.

V oboch prípadoch vám zaručujeme profesionalitu, ľudský prístup a nadštandardnú starostlivosť.


book
Now

MAKE AN APPOINTMENT

Choose your clinic

FILL IN THE FORM PLEASE, WE WILL CONTACT YOU

By submitting the completed form, you acknowledge that Schill Dental Clinic s.r.o,  Schill Dental Clinic Zilina s.r.o., Schill Dental Clinic Kosice s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o. will process your personal data solely for the purpose of dealing with request.

At the same time, our company is commited to protecting your personal data seriously and therefore we draw your attention to the Information for the data subject, where you will find a complete set of information about your rights and the way your personal data are processed.