Zdravé zuby

Zdravé zuby a ďasná sú nevyhnutné pre náš plnohodnotný život. Okrem toho, že si vďaka nim môžeme pochutnávať na akomkoľvek jedle, pomáhajú zdravému tráveniu a sú príťažlivé, sú aj súčasťou nášho celkového zdravia. Ak máme zapálený zub alebo ďasná, je to akoby sme mali zapálený akýkoľvek iný orgán v tele a takýto stav má svoje dôsledky a riziká pre celkové zdravie.

 

Aké sú zdravé zuby a ďasná?

Také, s ktorými môžete žuť čokoľvek, nebolia vás na žiadny tepelný podnet, ani na záhryz, už vôbec nie spontánne, žiaden zub sa nekýve, žiaden nie je zlomený, odnikadiaľ nevyteká hnis, neobťažuje vás zápach, nemáte žiadne ranky v ústach, jazyk je voľne pohyblivý a nebolestivý, ďasná nekrvácajú, nebolia a na rtg snímku nie sú prítomné žiadne skryté zápaly, či iné problémy. Jedine preventívna prehliadka s rtg snímkom môže toto všetko vylúčiť. Objednajte sa k nám a dozviete sa zdravotný stav vašej ústnej dutiny už dnes.

Čo ovplyvňuje zdravie zubov

Na zdravie zubov vplýva množstvo faktorov, no medzi najvýznamnejšie patrí strava a naša starostlivosť. V skratke a veľmi zjednodušene, keď budeme jesť často cukor a nebudeme si čistiť zuby, pokazia sa. Takisto, keď si nebudeme čistiť všetky zubné priestory, vrátatne medzizubných, budeme mať zapálené ďasná. Toto je, bohužiaľ, pravda platná pre všetkých.

 

No potom do hry vstupujú aj individuálne faktory, ako napríklad bakteriálna flóra v ústach, množstvo a zloženie slín, kvalita zubnej skloviny, rôzne ochorenia, či užívanie liekov. Je teda rozdiel v čase, za ktorý sa niekomu vytvorí zubný kaz, či iný problém. Preto ku každému pristupujeme individuálne a každému navrhneme intervaly medzi preventívnymi prehliadkami a návštevami dentálnej hygieny na mieru tak, aby sme vedeli predchádzať vzniku ochorení, alebo odhaliť možný problém včas a v malom rozsahu. Liečba tak bude jednoduchšia a v neposlednom rade lacnejšia.

 

Štandardne sa uvádza, že deti do 18 rokov by mali absolvovať preventívnu prehliadku 2x ročne a dospelí 1x ročne, tieto intervaly však neberú do úvahy individuálne rozdiely a niekedy je potrebné ich upraviť. Dentálnu hygienu by mali dospelí abslovovať dvakrát ročne, no opäť platí vyššie uvedené. Na dentálnej hygiene sa dozviete aj to, ako sa správne starať o zuby aj doma.

Zdravé ďasná

Základné pravidlá pre zdravé zuby:

  1. Správne si čistiť zuby 2xdenne. Ráno a večer, pričom večer treba čistiť aj medzizubné priestory.
  2. Zdravá, pestrá strava. Znížiť príjem rafinovaného cukru, nejesť sladkosti pomedzi hlavné jedlá. Najškodlivejšie sladkosti sú lepivé, ktoré sa nalepia na povrch zuba (karamelky, čokoládové nátierky) alebo také, s ktorými sú zuby dlho v kontakte, teda napríklad lízatká, cukríky.
  3. Piť dostočne veľa tekutín, najlepšie čistú neperlivú vodu, pretože tak zvýšime produkciu slín, ktoré jednak prirodzene očisťujú zuby a jednak neutralizujú kyslé prostredie v ústach. Perlivá voda je slabá kyselina a preto nie je vhodná na pravidelné pitie.
  4. Používať zubnú pastu s fluoridmi, ktoré sa vedia zabudovať do zubnej skloviny a spevniť ju. Pri detských pastách treba sledovať údaj, pre akú vekovú skupinu je určená, tento údaj sa týka množstva fluoridov pre danú vekovú skupinu. Správne množstvo pasty je veľkosť bobuľky hrášku. Maličkým deťom stačí kefku len namočiť do pasty, starším dať množstvo veľkosti ryže, neskôr hrášku.
  5. Pravidelne absolvovať preventívne prehliadky a dentálnu hygienu.

 

Môžu sa z pokazených zubov stať zdravé?

Samozrejme, o všetky problémy sa postaráme a z pokazených sa stanú zdravé zuby. Už ich stačí len udržiavať.


book
Now

MAKE AN APPOINTMENT

Choose your clinic

FILL IN THE FORM PLEASE, WE WILL CONTACT YOU

By submitting the completed form, you acknowledge that Schill Dental Clinic s.r.o,  Schill Dental Clinic Zilina s.r.o., Schill Dental Clinic Kosice s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o. will process your personal data solely for the purpose of dealing with request.

At the same time, our company is commited to protecting your personal data seriously and therefore we draw your attention to the Information for the data subject, where you will find a complete set of information about your rights and the way your personal data are processed.