Ústna dutina

Ústna dutina je zázračné miesto, ktorému vďačíme za veľa

Je to priestor nepravidelného tvaru, ktorý ohraničujú pery, líca, podnebie a spodina úst.

Horný a dolný zubný oblúk rozdeľujú ústnu dutinu na dva oddiely -  na menšiu predsieň dutiny ústnej (vestibulum oris) a vlastnú dutinu ústnu (cavum oris proprium). Vzadu nemá ohraničenie a prechádza do hltana.

Nachádzajú sa tu zuby, jazyk, slinné žľazy a na prechode do hltana lymfatické tkanivo, tzv. mandle.

Slúži nám na prijímanie potravy. Jedlo sa tu drví, zmiešava so slinami a začína sa spracovanie potravy tráviacimi enzýmami. Na jazyku sú receptory na rozoznávanie chuti, čo z hľadiska evolúcie slúžilo predovšetkým na to, aby sa jedinci neotrávili zjedením pokazeného jedla alebo rôznych jedov. Tiež sa tu nachádzajú termoreceptory ako ochrana pred obarením.

Jej ďalšou funkciou je obrana pred infekciami. Na to slúži v slinách prítomný lyzozým, laktoferín, peroxidáza, či IgA, lymfatické tkanivo, ale aj na sliznici prítomný mikrobióm - dobré baktérie, ktoré nás chránia pred premnožením tých patogénnych. Práve z tohoto dôvodu nie je vhodné dlhodobé používanie dezinfekčných ústnych vôd, pretože tým ničíme aj našich ochrancov.

Ústna dutina nás chráni pred infekciami a pred otravou.

Slúži tiež na tvorbu reči a jej vedľajšou funkciou je aj dýchanie.

Okrem tohoto všetkého je ústna dutina zrkadlom stavu organizmu, pretože sa v nej manifestujú rôzne systémové ochorenia, vírusové ochorenia, nádorové ochorenia, stav hydratácie organizmu, ale aj naše zlozvyky, ako škrípanie zubami či fajčenie. Pohľad do úst nám prezradí veľa. Aj z tohoto dôvodu netreba zanedbávať pravidelné preventívne prehliadky, môžeme totiž včas odhaliť závažné zdravotné problémy a dokonca zachrániť život.

Objednajte sa k nám a vyšetríme vaše ústa hneď. (Nielen) o zuboch vieme všetko.


book
Now

MAKE AN APPOINTMENT

Choose your clinic

FILL IN THE FORM PLEASE, WE WILL CONTACT YOU

By submitting the completed form, you acknowledge that Schill Dental Clinic s.r.o,  Schill Dental Clinic Zilina s.r.o., Schill Dental Clinic Kosice s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o. will process your personal data solely for the purpose of dealing with request.

At the same time, our company is commited to protecting your personal data seriously and therefore we draw your attention to the Information for the data subject, where you will find a complete set of information about your rights and the way your personal data are processed.