Je bolesť zubov v tehotenstve bežným javom?

Tehotenstvo so sebou prináša mnohé fyziologické zmeny, ktoré môžu ovplyvniť aj stav zubov a ďasien tehotnej ženy. Čo je však v tehotenstve bežné a kedy by ste už mali navštíviť stomatológa? Poďme sa na to pozrieť spoločne.

Príčiny bolesti zubov v tehotenstve

Bolesť zubov patrí vo všeobecnosti k tým najneznesiteľnejším bolestiam, no faktom je žiaľ aj to, že trápi mnoho tehotných žien. Príčin je viacero, ale medzi tie najčastejšie patria napríklad nasledovné:

 • hormonálne zmeny
 • znížená slinivosť ,
 • častejšia konzumácia príliš sladkých či príliš kyslých potravín (poškodzovanie skloviny),
 • časté zvracanie v prvom trimestri (poškodzovanie skloviny),
 • nevoľnosť a z toho vzplývajúca sťažená hygiena
 • a iné.
 • Nedostatok času na preventívne zubné prehliadky

Aj tieto faktory sa môžu spolupodieľať na zvýšenej kazivosti zubov, s čím sa zvyšuje riziko vzniku zubného kazu, zápalu ďasien či zvýšenej citlivosti zubov.

Ako v tehotenstve riešiť silné bolesti zubov?

Pokiaľ sú bolesti zubov v tehotenstve naozaj silné, je nevyhnutné, aby gravidná žena bezodkladne kontaktovala stomatológa. Iba ten totiž dokáže po dôkladnom vyšetrení určiť presnú príčinu bolesti, bolesť odstrániť a nasadiť správnu liečbu.

Tú však treba, samozrejme, prispôsobiť potrebám a možnostiam konkrétnej tehotnej ženy. Komplikáciou môže byť napríklad prípad, kedy je potrebné spraviť rtg snímok, keďže tehotná žena by počas gravidity nemala podstupovať nadmerné ožarovanie elektromagnetických žiarením.

Veľmi citlivo treba pristupovať aj k podaniu lokálnej anestézie. Aj niektoré moderné anestetiká totiž môžu byť totiž v prvom trimestri škodlivé, no v pokročilejšom štádiu tehotenstva sa postupom času stávajú použiteľné.

V súvislosti s tým je však potrebné spomenúť aj to, že keď je zákrok bolestivý a tehotná žena pociťuje bolesť, dostáva sa do stresu, v dôsledku čoho sa jej začína z kôry nadobličiek vyplavovať do tela adrenalín. Kvôli tomu dôjde k zúženiu ciev a tak môže dochádzať k nedostatočnému prekrvovaniu plodu. Z tohto pohľadu je preto lepšou voľbou podanie anestetika či analgosedácia, návštevy stomatológa sa preto netreba báť a hlavne ju netreba odkladať.

Sú afty v tehotenstve bežné?

Žiaľ, áno. Vznik áft je počas gravidity bežný a spôsobený je oslabeným imunitným systémom. Aj počas tehotenstva však afty môžete liečiť pomocou lokálnych dezinfekčných prostriedkov, prípadne užívaním vitamínu B. Ak sa však výskyt áft opakuje alebo ak neustupujú, najlepším riešením je určite návšteva stomatológa. Pokiaľ je však priebeh ich liečby štandardný, tehotná žena sa nemusí obávať negatívneho vplyvu áft na plod.

Zapálené ďasná v tehotenstve

Medzi najčastejšie problémy tehotných žien patrí práve zápal ďasien, teda tehotenská gingivitída. Ide však o veľmi nebezpečnú komplikáciu, nakoľko zanedbanie a neliečenie zápalu môže v krajných prípadoch viesť až k poškodeniu plodu, k predčasnému pôrodu či k nižšej pôrodnej hmotnosti dieťaťa.

Najviac ohrozenou skupinou sú pritom ženy, ktoré týmto ochorením už niekedy trpeli. Hlavným dôvodom vzniku zápalu ďasien tehotných žien bývajú aj hormonálne zmeny, ktoré môžu oslabovať prirodzenú imunitu tela gravidnej ženy. Tieto potom daný stav ešte viac zhoršujú a môžu podnietiť recidívu zápalu.

Mimoriadne dôležité je preto zamerať sa na prevenciu, ktorá spočíva vo zvýšenom dôraze na kvalitne vykonanú dentálnu hygienu, ktorou sa predchádza nadmernej tvorbe zubného povlaku, zubného kameňa a z toho vyplývajúcich ďalších komplikácií . Ak však už zápal prepukol, je potrebná jeho neodkladná liečba.

Liečbu zápalu ďasien v tehotenstve je nevyhnutné zveriť do rúk zubárovi. Len on totiž dokáže odhaliť jeho presnú príčinu a prihliadnuc aj na štádium tehotenstva následne stanoviť čo najefektívnejšiu a pritom bezpečnú liečbu.

Najdôležitejšia je prevencia

Nakoľko sa liečba stomatologických problémov môže počas tehotenstva komplikovať, najideálnejšie by, samozrejme, bolo predchádzať im. Určite to nie je možné vždy, no v mnohých prípadoch môžete vzniku spomínaných problémov zabrániť, alebo ich aspoň eliminovať vhodnou prevenciou, a to napríklad:

 • Zvýšte prísun minerálov a vitamínov. Mimoriadne vhodnými sú napríklad vitamín C v kombinácii s kalciom.
 • Po konzumácii sladkostí si umyte zuby.
 • Ak vás v prvom trimestri trápi zvracanie spôsobené nevoľnosťami, zuby si neumývajte hneď, nakoľko je zubná sklovina chrupu naleptaná z vyvrátených žalúdočných kyselín. Pravidelným umývaním zubov, bezprostredne po zvracaní, by ste si preto mohli poškodiť sklovinu. Ústa si po zvracaní preto len vypláchnite vodou a zuby si umyte po cca 30 minútach.
 • Vo zvýšenej miere dbajte na pravidelné správne čistenie zubov.

Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.