Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

AnestéziaNáš tip

Celková anestézia, premedikácia či lokálna anestézia?

6 minút čítania Zverejnené 13. 2. 2020

Liečba u zubára

V zubnom lekárstve máme viaceré možnosti, ako zabezpečiť bezbolestnosť zákrokov a zvládnutie strachu z ošetrenia. Patrí sem lokálna anestézia, celková anestézia, analgosedácia a premedikácia pred ošetrením. Výhody jednotlivých metód a to, kedy je ktorá najvhodnejšia, sa dočítate nižšie.

Lokálna anestézia u zubára – čo to je a kedy je vhodná?

Lokálna anestézia zubov je dočasné znecitlivenie určitej oblasti ústnej dutiny. Na rozdiel od celkovej anestézie je pacient počas lokálneho umŕtvenia plne pri vedomíschopný spolupracovať pri zákroku.

Lokálne anestetikum je zložené z látok, ktoré účinne blokujú vedenie pocitu bolesti v tkanivách. Lokálna anestézia môže byť:

  • Povrchová anestézia: Aplikácia je vykonávaná roztokom, gélom či vo forme spreja. Úlohou je znecitlivenie povrchu, napríklad sliznice, pred samotnou injekčnou anestéziou.
  • Injekčná anestézia: Podľa typu a miesta zákroku lekár presne vie, kam má aplikovať anestéziu, aby bolo ošetrenie bezbolestné. Je možné znecitlivieť jeden konkrétny zub alebo celú oblasť. Vďaka možnosti aplikácie mikrotenkou atraumatickou ihlou je aj vpich bezbolestný.

Lokálna anestézia je bezpečná, môže byť použitá u detí, u tehotných žien či u pacientov liečených napríklad na vysoký tlak. Látky, ktoré vznikajú v tele pri bolesti by totiž mohli byť pre týchto ľudí väčším rizikom a záťažou pre organizmus ako lokálna anestézia.

Celková anestézia (narkóza) u zubára – kedy je vhodná?

Celková anestézia alebo narkóza u zubára je riadená strata vedomia, počas ktorej nastáva stav komplexného znecitlivenia. V Schill Dental Clinic spolupracujeme so skúsenými anesteziológmi, vďaka ktorým vieme celkovú anestéziu aplikovať:

  • pred zložitými a zdĺhavými operačnými zákrokmi
  • pri ťažko ošetriteľných pacientoch
  • pri pacientoch trpiacich veľkým strachom zo stomatologického ošetrenia

Ako prebieha celková anestézia?

Pred ošetrením v celkovej anestézii je nutné absolvovať interné predoperačné vyšetrenie, nie však skôr ako 10 dní pred samotným zákrokom. Ide o to, aby boli jeho výsledky aktuálne v čase zákroku. Priebeh celkovej anestézie je vopred konzultovaný so skúseným anesteziológom a lekárom, ktorý zákrok bude vykonávať. Počas konzultácie sú ozrejmené všetky náležitosti vykonávaného zákroku, vrátane oboznámenia sa so zdravotným stavom pacienta. 

Pred zákrokom nemôžete 6 hodín jesť a 3 hodiny piť. Samotný zákrok prebieha u nás na klinike, s prítomným skúseným anesteziológom. Po zákroku zostávate na klinike ešte minimálne 2 hodiny na pozorovanie a zotavenie. Pri odchode z kliniky musíte mať sprievod dospelej osoby.

Nežiadúce účinky celkovej anestézie alebo čo môže spôsobiť narkóza

Počas celého priebehu celkovej anestézie sú prísne monitorované životné funkcie. Zákrok prebieha so skúseným anesteziológom s dlhoročnou praxou. Prebúdzanie z celkovej anestézy môže byť spojené so stavmi zmätenosti a celkovej telesnej nepohody. Môžu sa vyskytnúť vedľajšie účinky, ako nevoľnosť, pocit sucha v ústach či ospalosť. Z tohoto dôvodu je nutné, aby ste zostali na klinike do úplného zotavenia, minimálne však 2 hodiny.  

Naozaj narkóza skracuje život?

Moderná medicína a stanovy podmieňujúce aplikáciu anestézie sú vypočítavané presne pre konkrétneho pacienta. Celková anestézia v dnešnej dobe nepredstavuje nebezpečenstvo vo forme skracovania života.

Narkóza a prechladnutie

Stav narkózy si vyžaduje úplné zdravie pacienta. A teda pacienti, ktorí trpia prechladnutím, nádchou či kašľom, budú musieť počkať, kým sa ich zdravotný stav nezlepší. Počas prechladnutia, hoci to na prvý pohľad nevyzerá ako nič vážne, nie sú dýchacie cesty úplne čisté a priechodné. Tým sa znemožňuje dôležitá súčasť zákroku – monitorovanie dýchania.

Narkóza a bolesť hrdla

Bolesť hrdla je často symptóm choroby vírusového či infekčného pôvodu. Je viac ako pravdepodobné že s bolesťou hrdla nastupujú aj príznaky, ktoré negatívne ovplyvňujú dýchanie. Zákrok je vykonávaný len s povolením anesteziológa, ktorý určí, či je pacienta vhodné uspať, alebo nie.

Narkóza u zubára – cena

To, či sa rozhodnete pre zákrok vykonávaný v narkóze alebo nie, určite závisí aj od jej ceny. V Schill Dental Clinic sa ceny narkózy pohybujú od 300 €, bližšie informácie môžete nájsť v našom cenníku.

Premedikácia pred ošetrením – čo to znamená a kedy je vhodná táto metóda?

U detí trpiacich strachom zo zubára je možné použiť metódu premedikácie pred ošetrením. Ide o aplikáciu lieku pred ošetrením (liečivo je rozpustené v džúsiku), ktorý ovplyvní mieru spolupráce. Dieťa je pri vedomí, je kľudnejšie, dá sa ošetriť a na zákrok si nespomína. Účinok lieku nastupuje približne 20 minút od podania a trvá cca hodinu. Pred takouto formou sedácie je však potrebné absolvovať vyšetrenie u pediatra.

Postup:

  • konzultácia, kde lekár dieťa vyšetrí a ak rozhodne, že metóda premedikácie je v danom prípade vhodná, poskytneme vám všetky informácie a vysvetlíme všetky náležitosti
  • vyšetrenie u pediatra
  • s potrvdením od pediatra prídete na termín ošetrenia

Táto metóda má však isté obmedzenia a nie je vhodná pre:

  • deti mladšie ako 1 rok
  • pri akomkoľvek akútnom ochorení
  • u detí s neuromuskulárnymi ochoreniami ako napríklad myastenia gravis
  • u detí trpiacimi spánkovým apnoe
  • u detí s poruchou funkcie pečene

Pre deti je táto metóda výhodná najmä z dôvodu zabránenia tvorby traumatických spomienok, ktoré by v dospelosti mohli mať vplyv na celkový vzťah pacienta k zubným lekárom a viesť až k vzniku fóbie. Tiež sa používa v prípade, že dieťa už má negatívnu skúsenosť a ďalšie ošetrenie nie je možné.

U niektorých detí však môže liek spôsobiť excitáciu namiesto útlmu. Ide o paradoxnú reakciu, ktorá môže nastať v niektorých prípadoch. Ak nie je možné ošetriť dieťa s premedikáciou, ďalšou možnosťou je ošetrenie v celkovej anestézii. U detí, ktoré nie je možné ošetriť a potrebujú viacero ošetrení, môže lekár navrhnúť celkovú anestéziu ako prvú možnosť z toho dôvodu, že pri nej nie je časovo limitovaný a môže všetky ošetrenia urobiť vrámci jedného zákroku.

Analgosedácia – čo to je a kedy je vhodná?

Ide o liečivami ovplyvnený stav vedomia pri ošetrení, vďaka čomu pacient nevníma bolesť a strach, ale nie je v bezvedomí. Takéto ošetrenie je možné len pod dohľadom anesteziológa a vykonáva sa len na jeho odporúčanie a zváženie. Môže sa použiť len u dospelých pacientov a len pri niektorých krátkotrvajúcich ošetreniach.

Najvhodnejšiu metódu vám poradí zubný lekár a poskytne vám všetky potrebné informácie.

Bezbolestnosť akéhokoľvek ošetrenia je u nás prioritou. Objednajte sa na konzultáciu, termín dostanete do 24 hodín.

Štítky

AnestéziaNáš tip

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka