Lepidlo na zuby nie je pre každého

Lepidlo na zuby je súčasťou bežnej rutiny každého používateľa zubných náhrad. Použitie kvalitného lepidla na zuby je kľúčové, pretože nepríjemnosti spôsobené jeho nedostatočnou kvalitou súvisia s uvoľňovaním zubnej náhrady, v dôsledku ktorého je potom narúšená kvalita spoločenského života. Kvalitné lepidlo na fixáciu zubných protéz je pomôckou, vďaka ktorej sa užívatelia zubných protéz nemusia báť prípadného vypadnutia zubnej protézy z úst a taktiež ani o komfort spojený s nosením zubnej náhrady.

Čo je to lepidlo na zuby a na čo slúži?

Lepidlo na zubné náhrady je prípravok s obsahom adhéznych prvkov, ktoré plnia úlohu nedráždivej fixácie zubnej náhrady na ďasne. Lepidlo na zuby zabezpečuje fixáciu v podobe priľnutia povrchov ďasna s povrchom zubnej protézy. Lepidlo zamedzuje prieniku mechanických čiastočiek, v podobe konzumovaných potravín, pod zubnú náhradu a fixuje jej polohu tak, aby nedošlo k jej samovoľnému uvoľneniu. Princíp fixácie protetiky lepidlom na zuby je založený na podtlaku a spojenia fixačného krému.

Základom fixačných krémov je použitie neagresívnych,neinvazívnych a nedráždivých látok. Zubné náhrady sú najčastejšie vyrábané z PMMA ( polymetylmetakrylát ) a ten je chemicky menej odolný, čo znamená, že agresívne hobby lepidlá na opravu či nebodaj fixáciu sú preto neprípustné.

Sekundové lepidlo na zuby?

Sekundové lepidlo na zuby je v stomatologickej praxi neprípustné. Silné infekcie, poškodená zubná sklovina na zdravých zuboch a nenávratne poškodená zubná náhrada je len zlomok problémov, ktoré môžu vzniknúť na základe použitia sekundového lepidla ako fixátoru protetiky. Ošetrovanie defektov protetiky či nebodaj jej pripevňovanie o ďasno musí byť vždy vykonávané profesionálnymi prípravkami, ktoré sú zdravotne nezávadné a na to určené. Prípravky využívané ku korekcií defektov zubných náhrad sú bežne nedostupné a práca s nimi spadá pod kompetencie zubných technikov. Preto nehľadajte ‘sekundové lepidlo na zuby ’ - nič také nejestvuje. A keby ste tento výraz aj začuli, môže sa jednať len o slangový výraz. Ako výstrahu prikladáme odkaz na príbeh ženy , ktorá si zo strachu zuby lepila sama práve sekundovým lepidlom. Okrem nefunkčnosti tejto metódy je alarmujúci i dopad na zdravie, kedy infekcia napáda obe čeľuste a tým môže porušiť stabilitu tvárových kostí. Strach zo stomatológa je bežným úkazom v živote niektorých ľudí, avšak cielene sa vyhýbať pravidelným prehliadkam či dokonca svojvoľne ‘opravovať svoje zuby či zubné náhrady nie je vhodným riešením. Neušetríte tým ani peniaze a už vôbec nie svoje zdravie.

Varovanie: Oprava či fixácia zubných náhrad tzv. sekundovými lepidlami, ktoré neprešli zdravotníckou atestáciou a nie sú určené na lepenie protetických náhrad sú pre zdravie človeka nebezpečné. Preto za žiadnych okolností nefixujte a neopravujte zubnú náhradu sekundovým lepidlom.

Druhy lepidiel na zuby:

Extra silný, alebo bez chuti? Druhov fixačných krémov je mnoho, avšak pacient by mal voliť najmä podľa aktuálneho stavu. Ak je protetika nová a pacient nemá skúsenosti s jej inštaláciou, vhodnou voľbou je začať s jemnejšími fixačnými gélmi. Pre pacientov s riedkymi slinami a problémami s ústnou dutinou bude vyhovujúci fixačný prášok. Fixačný krém, ktorý podporuje svieži dych je vhodný zase pri pacientoch, ktorí trpia zápachom z úst (halitóza).

Látky na opravu zubného mostíku či zlomeného implantátu

Do kategórie lepidiel na zuby nespadajú profesionálne výrobky určené na ošetrenie zlomeného zubného implantátu, či zubného mostíku. Zlomenie mostíku či korunky je rekonštruované špeciálnou zmesou na báze zubného cementu s prímesami živice. Primárnym rozdielom medzi zubárskym cementom a lepidlom na zuby je nie len určenie, ale i fakt, že zubársky cement patrí výhradne do rúk stomatológa a nieje voľne dostupný.

Lepidlo na zuby - cena

Cena lepidla na zuby je rôzna v závislosti od značky. Každému užívateľovi zubnej náhrady môže vyhovovať iný fixačný krém. Najbežnejšou značkou je však lepidlo na zuby Corega. Značky špecializujúce sa na fixačné krémy majú sortiment, ktorý ponúka ich rôzne variácie. Lepidlo corega pre ochrana ďasien, je špecializované ako už názov napovedá práve na ochranu ďasien nie len pred mechanickým poškodením.Pri úplnej zubnej náhrade dochádza často k zapálom ďasien či mechanickému poškodeniu pri jej nasadzovaní.

Ako sme vyššie poznamenali, nie každému užívateľovi vyhovuje jedna značka a preto je na výber mnoho fixačných lepidiel na zuby. Medzi overené patria napríklad Curaprox či Protefix.

Cena lepidla na zuby začína zhruba od 3€ až do približne 10€, v závislosti od značky a jej vlastností.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.