Odštiepený zub môže znamenať aj vážnejší problém

Odštiepený zub vás môže postihnúť kedykoľvek – bez ohľadu na vek. V období detstva či puberty býva jeho najčastejšou príčinou pád či nejaký úraz, v dospelosti to zas môže byť signálom odumretého zuba či demineralizácie. A aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že nejde o závažný problém, mali by ste ho riešiť so špecialistom.

Príčiny odštiepeného zuba

Odlomenie časti zuba sa v mnohých prípadoch udeje v dôsledku neliečeného zubného kazu, ktorý prerástol do pokročilého štádia a zub tým výrazne oslabil. V takomto prípade stačí zahryznúť do niečoho tvrdšieho, zub tlak nevydrží a kúsok z neho odpadne.

Ďalšou príčinou môže byť aj to, že zub, z ktorého sa kúsok odštiepil, je už mŕtvy. Odumreté zuby už totiž z ďasna nedostávajú potrebné minerály a živiny, preto časom slabnú. To môže následne viesť k ich prasknutiu, čiastočnému zlomeniu alebo dokonca úplnému vypadnutiu.

Lámavosť zubov však môže byť aj signálom toho, že váš chrup nie je v dobrom stave a trpíte demineralizáciou zubov. Tá sa prejavuje bielymi škvrnami na zuboch, ale rovnako aj ich oslabením. Zuby sa však dajú v takomto prípade remineralizovať, a to zvýšeným dbaním na dentálnu hygienu, fluorizáciou či obmedzením konzumácie príliš sladkých či príliš kyslých jedál a nápojov.

Problémom môže byť aj prasknutý zub, čo spoznáte podľa toho, že zub, z ktorého sa vám kúsok odštiepil, pri prežúvaní či pri pití horúcich alebo studených nápojov aj bolí. Prasknutý zub má narušenú zubnú sklovinu, v dôsledku čoho sa môže kedykoľvek úplne zlomiť, prípadne sa z neho môže odštiepiť.

Ako je možné odlamovanie zo zubov riešiť?

Ak tento problém trápi aj vás, existuje hneď niekoľko spôsobov, ako ho vyriešiť. Mieru poškodenia a samotnú možnosť liečby však dokáže určiť len stomatológ, a to na základe dôkladnej prehliadky. Po prehliadnutí vášho chrupu zistí, či je ešte zub možné zachrániť, alebo či bude potrebné jeho úplné či čiastočné nahradenie.

Ak ešte zub nie je odumretý a ak sa z neho odštiepil len malý kúsok, v niektorých prípadoch je možné tento problém vyriešiť zubnou plombou. Keď je však poškodenie rozsiahlejšie alebo ak je zub odumretý, na rad prichádzajú ďalšie riešenia, medzi ktoré patria zubné fazety alebo zubné korunky. Nech už sa spoločne s ošetrujúcim zubárom rozhodnete pre ktorúkoľvek z týchto možností, môžete mať istotu, že váš zub bude po ošetrení zdravý, nebude pôsobiť rušivo a navyše bude vyzerať na nerozoznanie od ostatných zubov.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.