Pekné zuby - ako ich dosiahnuť

Pekné zuby sú dôležité. Atraktívny úsmev so zdravými zubami pozitívne ovplyvňuje nielen vzhľad tváre, ale má významný vplyv na vývoj sebavedomia, sebadôvery a na prijatie jedinca sociálnym okolím. Avšak to, čo je považované za pekné sa v súvislosti so zubami menilo v priebehu dejín. Aké zuby vnímame ako pekné dnes?

pekné zuby

Pekné zuby sú tie zdravé a prirodzene pôsobiace

Hlavným atribútom pri hodnotení estetiky úsmevu je zdravie a čistota. Nános povlaku, červené zapálené ďasná (zdravá farba ďasien je ružová), chýbajúce zuby, kazy, odlomené či inak poškodené zuby nielenže pôsobia rušivo, ale negatívne ovplyvňujú zdravie. Znižujú kvalitu života a vedú k nižšiemu sebavedomiu. Pri hodnotení funkcií zubov je preto estetika na poslednom mieste - pretože pri narušní tých prvých, sa o estetike už ani netreba zmieňovať.

Hlavné funkcie zubov:

 •  žuvacia funkcia - jej narušenie je spojené s poruchou trávenia a príjmu živín
 •  fonetická funkcia - zuby pomáhajú pri tvorbe hlások a reči
 •  oporná funkcia - pri strate zubov sa stráca výška zhryzu, zuby sa skláňajú a posúvajú do medzier, ubúda kosť tam, kde chýbajú zuby a zostávajúce zuby sú preťažované. To všetko spúšťa kaskádu neželaných zmien.
 •  estetická funkcia

Úloha zubného lekára je vyliečiť ochorenia zubov a ďasien, ktoré všetky ovplyvňujú aj celkové zdravie, obnoviť narušené funkcie a prinavrátiť schopnosť schuti sa najesť. A je dokázané, že so zdravými zubami príde zvýšenie sebavedomia a výrazné zvýšenie kvality života.

 

Vplyv zubov na estetiku tváre

Poďme si ale rozmeniť na drobné ako presne ovplyvňujú zuby našu tvár z hľadiska estetiky. Oblasť úst je druhá najsledovanejšia hneď po očnej oblasti. Pri chýbaní alebo poškodení zubov je narušená výška zhryzu a tým je ovplyvnená funkcia žuvacích svalov,  niekedy až na minimum, čo spôsobuje atrofiu žuvacieho a mimického svalstva. Svaly sa zmenšujú. Pri bezzubosti stratia mäkké tkanivá oporu - líca a pery sú vpadnuté, červeň perí je menej viditeľná, klesnú ústne kútiky, nos a brada sa relatívne zvýraznia a vrásky sa prehĺbia. Estetická hodnota zubov je v tom, že ovplyvňujú formu, črty a výzor tváre. Harmonický chrup môže zastrieť a vyvážiť aj prípadné nedostatky alebo nepravidelnosti tváre.

Pohľad na estetiku úsmevu v priebehu histórie

Pekné zuby boli v minulosti tie, ktoré nebolo vidno. Kedysi bolo totiž nevhodné ukazovať zuby a preto v kultúre a umení ostávali ústa zatvorené. Platilo to už v starom Egypte. Dôvodom bolo to, že človek mal k bohom a spoluobčanom pristupovať submisívne. Chrup predstavoval pre spoločnosť “hryzavý” a agresívny charakter. Naopak, hanblivosť a striedmosť boli vítané cnosti a zakryté zuby boli prejavom slušnosti. Tento názor pretrval až po stredovek a prejavil sa v mnohých umeleckých dielach, kde lakomci a opilci boli zobrazovaní s doširoka otvorenými ústami, často s medzerami a deštruovanými zubami. Zničené, pokazené a chýbajúce zuby sú oddávna spájané s utrpením, chudobou a boli označením ľudského úpadku a morálneho rozkladu.

Postupne sa začali otvárať ústa (aj v umeleckých dielach) v 18. a 19. storočí. Ak boli zuby viditeľné, museli byť čiastočne prekryté perami, byť bez defektov a v žiadnom prípade nemohli byť ústa doširoka otvorené. Odvtedy nám ostalo zakrývanie úst pri zývaní.

V nedávnej histórii sa postupne úsmev stal symbolom krásy, sebavedomia a úspechu. Až tak, že ľudia často prahli po dokonalosti, ktorá pôsobila umelo a v konečnom dôsledku neesteticky. Dnes je trendom prirodzenosť a zdravo vyzerajúci chrup, kde aj zubná náhrada je na nerozoznanie od vlastných zubov. 

 

Pekné zuby v Schill Dental Clinic

Naši lekári majú všetky vedomosti, schopnosti a najkvalitnejšie technické možnosti prinavrátiť či zachrániť zdravý úsmev. Aby estetické kritériá nevychádzali len zo subjektívnych názorov konkrétnych lekárov, opierame sa o fakty, ktoré zohľadňujú výsledky nespočetných štúdií a výskumov. Estetika v zubnom lekárstve je veda a naši lekári sú v nej vzdelaní a vzdelávajú sa neustále. Dnešným trendom je prirodzenosť a rešpektovanie tvárovej harmónie. Vieme všetko o statickej a dynamickej symetrii, o vyvážených proporciách, o súhre mäkkých a tvrdých tkanív, o morfológii zubov, o vzťahoch jednotlivých zubov, o priebehu ďasien a mnohých iných faktorov, aby sme vytvorili krásu s rešpektom k prirodzenosti a vašej jedinečnosti.

 

Možnosti pri tvorení zdravého a krásneho úsmevu:

 • fotokompozitné estetické dostavby
 • keramické fazety
 • keramické korunky
 • keramické fazety či korunky na počkanie CEREC
 • zubné implantáty
 • mostíky či iné náhrady chýbajúcich zubov
 • liečba kazov a fotokompozitné či keramické výplne
 • liečba zápalu ďasien či parodontu
 • bielenie zubov
 • dentálna hygiena, inštruktáž a nácvik správneho čistenia zubov, pravidelné preventívne prehliadky

Pri tvorení nového úsmevu analyzujeme estetický cieľ spoločne s pacientom a vizualizujeme ho pomocou Digital Smile Design, takže to, ako budete vyzerať, uvidíte hneď. Následne zhotovíme odtlačok, v laboratóriu zubný technik vytvorí voskový model podľa dohody medzi lekárom a pacientom. Podľa voskového modelu sa zhotový mock-up, čo je provizórna náhrada želaného nového tvaru, ktorú vám nasadíme, aby ste si mohli vyskúšať a precítiť nový úsmev. Odporúča sa týmto spôsobom skúšať nové zuby aj doma a ukázať sa najbližším. Budeme si tak istí skvelým výsledkom a spokojnosťou všetkých strán.

V prípade záujmu sa objednajte na konzultáciu, kde s vami lekár všetko podrobne preberie a navrhne najlepší spôsob liečby pre vaše pekné zuby. Dozviete sa presnú cenu celej liečby. Termín dostanete do 24 hodín.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.