Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Dentálna hygiena

Dentálna hygiena a jej pozitívne účinky na vaše zdravie

5 minút čítania Zverejnené 11. 5. 2021

Studené nápoje a citlivé zuby

Dentálna hygiena je súbor úkonov , ktoré sú vykonávané zubným hygienikom alebo zubárom za účelom odstránenia zubného povlaku, zubného kamenňa, spevnenia zubnej skloviny  a predchádzania tvorbe zubného kazu a parodontitídy. Medzi pozitívne účinky dentálnej hygieny môžeme radiť aj estetické a neinvazívne zosvetlenie zubov, či odstránenie zápachu z úst ( halitóza ). Profesionálna dentálna hygiena by dnes už mala jednoznačne patriť k pravidelnej periodickej starostlivosti o vaše zuby.

Ako rozdeľujeme dentálnu hygienu?

Preventívna časť dentálnej hygieny

Samotné prevedenie dentálnej hygieny zubným hygienikom priamo v ústnej dutine. Na základe rozsahu poškodenia ďasien či  zubnej skloviny  určí liečebný postup. Dentálny hygienik úzko spolupracuje so zubným lekárom, pričom je s diagnózou vopred oboznámený.  Dentálna hygiena v žiadnom prípade nenahrádza zákrok stomatológa, ak je potrebný. Nemôže nahradiť ošetrenie zubného kazu, zápalu zuba ani chirurgický zákrok. Dentálna hygiena je potrebnou doplnkovou starostlivosťou o ústnu dutinu.

Edukatívna časť dentálnej hygieny

Odborník sa snaží systematicky vzdelať pacienta a vyzdvihnúť výhody správnej starostlivosti o ústnu dutinu a následne ho aj naučiť správne si zuby čistiť. Ústnu dutinu netvoria len zuby, ale aj ďasná a jazyk, ktoré si vyžadujú starostlivosť. Táto časť patrí najmä k prvej návšteve a jej cena sa priráta k cene dentálnej hygieny.

Dentálna hygiena a jej postup

Dentálna hygiena a jej postup závisí na diagnóze a symptómoch pacienta, pričom musia byť tieto náležitosti zohľadnené v liečebnom procese. Medzi základné kroky dentálnej hygieny patrí:

  • Ultrazvukové čistenie: Vykonáva sa pomocou piezoelektrického prístroja, využívajúceho ultrazvuk na odstránenie veľkých nánosov zubného kameňa.
  • Ručné čistenie: Mechanické dočistenie zubov prostredníctvom kyriet.
  • Polishing: Leštenie zubov leštiacou pastou využitím metódy mikro-abrazívneho čistenia.
  • Airflow: alebo pieskovanie, je odstraňovanie pigmentových škvŕn z povrchu zubnej sloviny vzniknuté životným štýlom – káva, čaj, alkohol či cigarety. Viac o pieskovaní v článku: pieskovanie zubov
  • Flouridácia zubov: Znižuje citlivosť zubov po ošetrení a zlepšuje ochranné vlastnosti zubnej skloviny
  • Inštruktáž: Dôkladné vysvetlenie princípu a nácvik správnej starostlivosti o ústnu dutinu. – patrí najmä k prvej návšteve a jej cena sa priráta k cene dentálnej hygieny.

Po vykonaní zubnej hygieny odporúčame nekonzumovať silne pigmentované jedlá či nápoje – kurkuma, káva, čaj, fajčenie cigariet či cvikla. Rovnako ako nekonzumovať  napríklad oriešky, ktoré by mohli podráždiť ďasná. Prvú hodinu po dentálnej hygiene je nejesť vôbec.

Kedy začať s dentálnou hygienou?

Vek, kedy začať s dentálnou hygienou je individuálny.  Určite odporúčame pravidelné prehliadky u stomatológa od prvého roka dieťaťa 2 krát do roka. Takto sa dieťa naučí, že návšteva zubnej ambulancie je bežnou a nebolestivou súčasťou života. Zubný lekár vám vzhľadom na stav zúbkov odporučí, kedy je už vhodné začať aj s dentálnou hygienou. Dentálna hygiena taktiež patrí k nebolestivým zákrokom a preto aj jej pravidelné absolvovanie môže vyústiť v pekný vztať vášho dieťaťa k zubnej hygiene a k starostlivosti o svoje zdravie. 

Pravidelné návštevy dentálnej hygieny by mali byť samozrejmosťou pre každého pacienta, bez ohľadu na vek. Starostlivosť o zuby je nutná v každom veku, počnúc od malých detí po dospelých pacientov.

Bolí dentálna hygiena?

O bolesti pri vykonávaní dentálnej hygieny je vždy nutné upovedomiť dentálneho hygienika. Môže sa jednať o podráždené ďasná či odhalené krčky, ktoré reagujú citlivosťou. Taktiež sa môže jednať o neprejavený zubný kaz, zápal či kývajúci sa zub.

Dentálna hygiena je vo všeobecnosti bezbolestný súbor úkonov, ktoré však vzhľadom na množstvo zubného kameňa či neošetreného zubu, môžu vyvolať podráždenie.

Ako často vykonávať dentálnu hygienu?

Periodicita dentálnej hygieny sa mení v závislosti od stavu chrupu pacienta. V priemere je to však 2 krát ročne pre udržanie chrupu bez zubného kameňa. V prípade potreby vám dentálny hygienik nastaví individuálne potrebný počet návštev a kontrol.

V čom sa líši zubná hygiena v Schill Dental Clinic?

V Schill Dental Clinic nájdete najmodernejšie technológie pre ošetrenia zubov. Naši dentálni hygienici absolvujú pravidelne odborné školenia, vďaka ktorým poskytujeme spoľahlivé služby dentálnej hygieny. Vďaka komunikácií medzi našimi stomatológmi a dentálnymi hygienikmi je zákrok dentálnej hygieny navrhnutý na mieru. Popísanie presných špecifík ochorení,  a s tým spojených symptómov, vieme pretaviť do účinného a takmer bezbolestného zákroku.

Našou výhodou je aj počet našich kliník. V prípade, že ste pravidelným pacientom bratislavskej ambulancie, nie je problém vykonať ošetrenie v Košiciach, Prahe či Žiline alebo opačne. Nemusíte kvôli dentálnej hygiene cestovať z rôznych kútov Slovenska. Stačí si zarezervovať či preniesť termín na kliniku v inom meste a nemusíte viac riešiť problémy spojené s plánovaním služobnej cesty či dovolenky. Flexibilita je pre nás dôležitá rovnako, ako spoľahlivá starostlivosť o zuby našich pacientov.

Dentálna hygiena v Bratislave

Dentálna hygiena v Bratislave v Schill Dental Clinic sa nachádza na adrese Karloveské Rameno 8. Ordinačné hodiny počas pracovných dní sú v čase 8:00 – 16:00, víkendové pohotovostné ošetrenia v čase 10:00 – 15:00.

Dentálna hygiena v Žiline

Dentálna hygiena v Žiline je súčasťou ambulancie Schill Dental Clinic. Našu ambulanciu nájdete v Auparku, na 2. poschodí. Parkovanie je vzhľadom na jej umiestnenie dostupné. Klinika Schill Dental Clinic Žilina je otvorená počas celého týždňa od 8:00 – 16:00.

Dentálna hygiena v Košiciach

Vaše vyhliadky na zdravý a pekný úsmev začínajú na zubnej klinike v centre Košíc. Nájdete nás v Aupark Tower na 2. poschodí. Stačí sa objednať. Ordinačné hodiny sú počas celého týždňa od 8:00 – 16:00.

Štítky

Dentálna hygiena

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Pacientka so zubárom

Moderné technológieVšetko pod jednou strechou

Návšteva zubára nemusí byť “horor”. Riešení je viac. Dá sa aj v celkovej anestézii.

Ľudia často hľadajú odpovede na otázky, ktoré sa týkajú ich zdravia a blaha. Jednou z týchto otázok je, aké alternatívy bolestivých ošetrení sú v súčasnosti na dosah. Táto téma sa týka nás všetkých, pretože nikto z nás nie je imúnny napríklad voči problémom so…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka