Zubná kefka - ako sa o ňu starať

Základom v starostlivosti o zdravé zuby a ďasná je zubná kefka. Aby nám zubná kefka slúžila, musíme jej dopriať správnu starostlivosť. Nie je to žiadna veda. Stačí ju len udržať čistú a v suchu.

zubná kefka

Zubnú kefku používame minimálne dvakrát denne - ráno a večer na čistenie zubov.  Zmývame ňou z povrchu zubov zvyšky jedla, zubný povlak a baktérie. Aby na nej po čistení zubov neostali tieto nečistoty, je potrebné ju dôkladne umyť pod teplou tečúcou vodou. Kefka má byť po umytí voľným okom čistá. Samozrejme, baktérie na nej ostať môžu a aj ostávajú. Aby sa nezačali množiť a aby nám neubližovali, dodržiavajte tieto pravidlá: 

 

  • Nezdieľate kefku s nikým iným
  • Umyte ju po použití pod teplou tečúcou vodou
  • Medzi čisteniami zubov ju nechajte uloženú zvislo, hlavičkou hore a na suchom mieste, aby preschla. Tak, aby sa nedotýkala iných kefiek.
  • Nezatvárajte ju do žiadnych obalov keď je ešte mokrá, pretože vo vlhkom prostredí by sa mimoriadne darilo baktériám a aj plesniam
  • Každé tri mesiace kefku vymeňte za novú
  • Ak má rozstrapkané a vyvrátené štetinky do strán skôr, ako po troch mesiacoch, zubnú kefku vymente. Zuby sa najefektívnejšie čistia práve končekmi štetín a ak sú rozostúpené a vytočené do strán, dochádza naopak k poškodzovaniu skloviny a ďasien, zatiaľ čo povlak zostáva na zuboch.
  • Zubnú kefku treba vymeniť aj po prekonaní každého infekčného ochorenia

Toto je základ, ktorý by mal byť samozrejmosťou. Ak si však chcete byť istí, že robíte pre udržanie svojej kefky v čistote čo najviac, môžete ju pravidelne čistiť v ústnej vode s obsahom antibakteriálnych látok. Prípadne si zadovážte špeciálny prístroj (sanitizér či sterilizátor) na čistenie sonických či bežných kefiek. Avšak aj pri takejto nadštandardnej starostlivosti platia rovnaké údaje pri výmene kefky za novú - po troch mesiacoch, pri poškodení štetín, po chorobe.

 

Zubná kefka a cestovanie?

Do cestovných obalov alebo krytov dávame kefky ideálne suché. Ak to nie je možné, tak sa snažíme kefku baliť čo najneskôr (áno, extrémne sa tak zvyšuje riziko, že ju zabudnete úplne, ale aspoň bude suchá :)) a vybaliť ju čo najskôr po docestovaní. V obale by mali byť otvory na prúdenie vzduchu.

 

Je každý typ kefky, čo sa materiálu týka, vhodný pre každého?

Na trhu sa objavili rôzne eco-friendly zubné kefky a to, že sa myšlienka ohľaduplnosti voči životnému prostrediu dostáva stále na poprednejšie miesto priorít, nás veľmi teší.  Avšak ak by rozhodnutie používať drevenú či bambusovú kefku malo niekomu spôsobiť viac škody ako úžitku, minulo by sa to účinku. Ide o to, že drevo a bambus sú porézne materiály a predstavujú tak lepšie podmienky pre množenie baktérií a plesní. Väčšine ľudí nehrozí žiadne riziko, avšak ľudia s poruchou imunity, s parodontitídou či ľudia často trpiaci aftami a ústnymi kútikmi by mali byť opatrní a buď zostať pri plastových kefkách alebo tie drevené meniť oveľa častejšie. V prípade častého menenia je potom ale otázkou ich environmentálna záťaž. 

Nech už si vyberiete akúkoľvek zubnú kefku - klasickú plastovú, sonickú či drevenú, starajte sa o ňu najlepšie ako viete a ona sa vám odmení statočným odstraňovaním zubného povlaku pre váš zdravý úsmev. 

O zuboch vieme všetko a máme 24-ročné skúsenosti v starostlivosti o ne. 


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.