Zubné fazety a všetko, čo o nich potrebujete vedieť — od typov až po priebeh zákroku

Nepravidelný tvar zuba, jeho poškodenie po úraze či odštiepenie — toto všetko sú problémy, ktoré trápia mnohých ľudí. Aj na nedokonalé zuby však existujú riešenia. Jedným z nich sú zubné fazety, ktoré sa momentálne tešia veľkej obľube. Toto praktické a moderné riešenie vám dokáže v krátkom čase vyčarovať dokonalý úsmev, a jeho nespornou výhodou je i to, že fazety sú pocitovo i funkčne na nerozoznanie od vašich vlastných zubov. Zubné fazety na poškodené alebo inak esteticky nevyhovujúce zuby preto môžu byť skvelým riešením i pre vás.

Zubné fazety a ich cena, typy, vhodnosť  či priebeh samotného zákroku — toto sú veci, ktoré zaujímajú každého, kto premýšľa nad týmto riešením. Poďme si preto tieto otázky zodpovedať spoločne.

Čo sú to zubné fazety?

Osádzanie zubných faziet zaraďujeme do kozmetickej stomatológie, nakoľko ich primárnym cieľom je estetické dotvorenie vzhľadu chrupu. Fazetu si môžete v podstate predstaviť ako akýsi plášť, ktorý váš vlastný zub nenahradí, ale len prikryje jeho viditeľnú plochu, čím ho esteticky upraví.

Výhodou zubných faziet je, že voľným okom sú nerozpoznateľné. Zároveň ide o neinvazívne ošetrenie, ktoré je k vašim vlastným zubom maximálne šetrné. Fazety na predné zuby vám tak môžu vytvoriť dokonalý úsmev, po ktorom ste vždy túžili.

Aké typy zubných faziet poznáme?

Fazety môžu byť vyrobené buď z keramického, alebo z kompozitného materiálu.

Kompozitné fazety

Kompozitné fazety sa zhotovujú priamo v ústach pacienta, a to počas jediného sedenia. Nie je teda potrebné čakať na vyrobenie dentálnej fazety podľa odobratého odtlačku, ako je to pri fazetách keramických.

Keramické fazety

Keramické fazety sú veľmi tenké keramické plátky, ktoré už sú však zubným technikom v laboratóriu vyrobené presne na mieru (dajú sa vyrobiť aj v ordinácii pomocou CERECu.) Kľúčovým je maximálne presné odobratie odtlačku, na základe ktorého sa vytvorí keramická fazeta, ktorá sa následne špeciálnym materiálom pripevní na váš vlastný zub. Cena keramických faziet síce je o niečo vyššia ako pri fazetách kompozitných, no zároveň sú odolnejšie, trvácnejšie a taktiež vyzerajú oveľa prirodzenejšie.

Pre koho sú zubné fazety vhodné?

Vo všeobecnosti môžu byť použité vo väčšine prípadov, v ktorých ide o estetickú nápravu predných zubov. Vhodným riešením sú v nasledovných prípadoch:

  • Neestetický tvar zubov (napríklad jeden zo zubov je kratší, pootočený, odštiepený, zlomený a podobne).
  • Menšie medzery medzi zubami.
  • Náprava poškodenia zubnej skloviny.
  • Nespokojnosť s farbou zubov (napríklad po neúčinnom alebo nesprávne vykonanom bielení)
  • Prekrytie neestetických výplní.

Pre koho zubné fazety nie sú vhodné?

Samozrejme však sú aj skupiny ľudí, pre ktorých zubné fazety vhodné nie sú, prípadne je ich osadenie potrebné odložiť, kým sa tieto problémy nevyriešia. Predovšetkým ide o:

  • nesprávne postavenie zubov. Zubné fazety sú totiž vhodné na menšie až stredne veľké estetické úpravy zubov — v prípade závažnejších poškodení je nutné zvoliť si iné riešenie.
     
  • pre pacientov trpiacich bruxizmom — teda škrípaním zubov. V tomto prípade síce osadenie faziet možné je, avšak pacient si musí pripustiť, že škrípanie zubami fazety oslabuje a môže ich veľmi rýchle poškodiť. Ich nasadenie je preto potrebné zvážiť.

Aká je cena zubných faziet?

Jednou z priorít našej kliniky je individuálny prístup ku každému pacientovi a rovnako individuálne je potrebné posúdiť aj prípad každého záujemcu o dentálne fazety. Cena sa preto odvíja od rozsahu požadovanej nápravy, náš cenník na zubné fazety však začína na sume 470 EUR. Aby ste svojim zubom mohli dopriať kvalitnú starostlivosť, radi vám pripravíme nielen plán ošetrenia, ale aj možnosti spôsobu jeho financovania.

Ako prebieha samotný zákrok?

Prvým krokom je návšteva stomatológa, ktorý si stav vašich zubov dôkladne prezrie a pri konzultácii sa spolu dohodnete na ďalšom postupe. Pri vyhotovení keramickej fazety sa ako prvá obrúsi tenká vrstva zuba a urobí sa jeho odtlačok alebo sken. Ten sa použije na výrobu trvalej fazety. Kým sa však vyhotoví, na zub sa nalepí fazeta dočasná, ktorá sa pri vašej ďalšej návšteve odstráni. Zub sa potom dôkladne očistí a pripraví na nalepanie trvalej fazety. Výsledný efekt je nielen estetický, ale aj trvácny a celý zákrok je bezbolestný.

Veľmi dobre znázorňuje to, ako sa nasádzajú keramické fazety, toto video.

Často kladené otázky o zubných fazetách

Ak premýšľate nad ich nasadením, je pravdepodobné, že okrem vyššie už zodpovedaných vám napadli aj nasledovné otázky.

Keramické fazety bez brúsenia — je to vôbec možné?

Áno, existuje aj takáto možnosť. V tomto prípade ide o fazety, pri ktorých sa nevyžaduje žiadna predpríprava. Ideálne sú na korekciu drobných chýb na rovných zuboch — napríklad pri vyplnení drobných medzierok alebo pri požiadavke na belšie zuby.  

Ako dlho mi zubná fazeta vydrží?

To je, samozrejme, individuálne a záleží to na mnohých faktoroch. Ak sú fazety správne zhotované a nalepené,ich životnosť je prakticky neobmedzená

Sú pre mňa dentálne fazety ideálnym riešením?

Radi to s vami preberieme, neváhajte nás preto kontaktovať. Fazety sú optimálnym riešením pre väčšinu ľudí, ak by vám však nevyhovovali, radi vám navrhneme iné možnosti, ktoré sa postarajú o váš dokonalý úsmev.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.