Zubné korunky | Schill Dental Clinic

MENU

Zubné korunky

Keramické zubné korunky sú plne funkčnou i estetickou náhradou poškodených zubov.
Patria medzi najviac používané protetické výrobky. U nás v Schill Dental Clinic je už bežnou praxou, že korunky vyrábame na počkanie. Používame technológiu CEREC®, ktorá umožňuje zhotoviť korunku počas jednej návštevy našej ordinácie. Na Slovensku sme tento systém začali používať ako prví. Za 15 rokov sme takto vyrobili približne 50 000 keramických náhrad. Každú jednu sme vytvorili na mieru podľa toho, čo si zub vyžadoval. Dnes máme na klinikách dostatok prístrojov CEREC® na to, aby sme všetkých našich klientov ošetrovali plynule.

Kedy potrebujete keramickú náhradu

Ak sa zub nedá opraviť plombou, riešením je keramická výplň. Alebo keď sa vám zub zlomil - hoci aj predný, práve pomocou technológie CEREC® vieme, ako zubu rýchlo vrátiť tvar, pôvodnú podobu, funkčnosť a dostatočnú stabilitu.

 • Podľa veľkosti rozlišujeme 3 druhy keramických výplní.
 • inlay je výplň, ktorú používame pri nahrádzaní malej časti zuba
 • onlay je výplň, ktorú používame pri nahrádzaní väčšej časti zuba
 • overlay slúži na vyriešenie stavu, kedy nahrádzame len žuvaciu plochu, používa sa teda na zadné zuby

Korunky sa používajú aj v prípade, ak vám chýba jeden alebo viac zubov. Či už pri zhotovení mostíka, alebo po implantácii. Implantát je alternatívou, ktorá ušetrí okolité zdravé zuby pred obrusovaním. Na miesto chýbajúceho zuba chirurg vsadí titánovú skrutku, ktorá sa zhojí s kosťou a vytvorí si tak koreň, ktorý vám chýba. Naň potom vyrobí keramickú korunku na mieru. Naskrutkuje ju na implantát a vytvorí vám tak celý zub, ktorý bude fungovať úplne ako váš vlastný.

Korunka je vhodná aj v prípade endodonticky ošetreného, tzv. „mŕtveho zuba“, ktorého koreňové kanáliky boli zaplnené a už nie je tak pružný ako živý zub. Korunka má svoje miesto aj v prípade snímateľnej zubnej náhrady, kedy je potrebné pripevniť ju k zvyšným zubom či korunkám, aby v ústach náhrada spoľahlivo držala.

Korunky sú riešením aj pre vrodené alebo získané chyby povrchu skloviny takého rozsahu, že ich nemožno korigovať výplňami a treba zhotoviť tzv. fazetu.

Ako prebieha zhotovenie korunky v modernej ordinácii

Najskôr si lekár zub pripraví, odstráni starú plombu, zarovná hrany ak treba, prostredie vyčistí. Potom potrebnú časť chrupu nasníma mini-kamerou, ktorá prenesie informácie do počítača. Vytvorí digitálny 3D návrh úpravy zubov, ktorý sa potom vytvaruje zo špeciálneho keramického bločku počítačom riadenou frézou. Farbu keramického bločku vyberie z veľkej škály farieb tak, aby bola farba korunky presne taká, ako váš zub. Po tomto úkone sa korunka upraví aj glazúrou a nasadí sa na pripravené miesto v ústach. Pri použití tejto techniky úplne odpadá nepríjemný zážitok s odtlačkami zubov, ich neprimerané brúsenie a niekoľko týždňové čakanie na definitívne náhrady. Pacienti tak po jednej návšteve odchádzajú s trvalým, nie provizórnym riešením. Ide teda o veľmi rýchle, a pritom vysoko kvalitné riešenie.

Akú tvrdosť má keramický materiál

So systémom CEREC® naši lekári používajú silný, pevný keramický materiál s rovnakým odtieňom a podobnou štruktúrou ako majú vaše vlastné zuby. Preto je po vyhotovení korunka na nerozoznanie od vašich zubov.

Existujú aj kovové korunky. Na ich výrobu sa používa zliatina zlata alebo iných kovov. Výhodou je skutočnosť, že zlaté korunky majú najdlhšiu životnosť, sú najmenej náchylné na mechanické poškodenie. Podstatným mínusom je estetické hľadisko, keďže nie je možné prispôsobiť farbu tohto typu koruniek prirodzenej farbe zubov. Preto sa používajú na najmenej viditeľné časti chrupu, trendom je však keramická rekonštrukcia vo farbe vašich zubov.

Nezávislé vedecké štúdie potvrdili, že CEREC® rekonštrukcie “sú porovnateľné so zlatom čo sa týka ich trvácnosti.

Ako rýchlo dostanete korunku

Od chvíle, kedy si pacient s poškodeným zubom sadne do kresla po odchod z ordinácie uplynie približne jeden a pol hodiny. Za tento čas pacienta vyšetríme, urobíme RTG snímku, pripravíme zub na zákrok, nasnímame chrup, vyfrézujeme náhradu, nasadíme ju a finálne upravíme. Ušetríme vám tak pár týždňov času, ktorý by ste museli venovať návšteve stomatológa, ktorý nepracuje so systémom CEREC®.

Koľko stojí korunka

materiálu, ktorý je potrebný pre žiadaný výsledok. Každý zub je jedinečný a korunka je vždy originálom. Pred samotným ošetrením vám lekár vysvetlí celý postup práce a finančnú náročnosť, aby ste vedeli, čo vás čaká.

10 výhod pre pacienta:

 1. jedna návšteva a odídete s hotovým zubom
 2. jedna injekcia a ste bez bolesti
 3. jedno vŕtanie, ktoré necítite
 4. žiadne odtlačky
 5. žiadne provizórne riešenie
 6. je na nerozonanie od vlastných zubov
 7. materiál je pevný, keramický
 8. typ materiálu je vhodný pre každého
 9. má dlhoročnú trvácnosť
 10. vysoká estetická úroveň