Chrup môže ovplyvniť celé telo

Bolesť zubov vie život človeka naozaj znepríjemniť. Problémy spojené s ústnou dutinou zjavne, ale aj skryto ovplyvňujú celé telo človeka. Zjavnými prejavmi sú sprievodné symptómy ako horúčka, opuch, alebo hnisavý absces. Skrytými prejavmi môžu byť chronické zápaly, ktoré sa prejavia neskôr.

Čo tvorí a ako vyzerá zdravý zubný chrup?

Zdravý zubný chrup dospelého človeka sa skladá z 32 trvalých zubov a v prípade mliečneho chrupu, z 20 zubov. Zuby by nemali byť citlivé na zmeny teplôt a správna farba ďasien by mala byť bledoružová, nikdy nie červená alebo fialová.

Červené ďasná

Začervenanie ďasien môže poukazovať na podráždenie spôsobené mechanickým poškodením, ale aj na zápal (parodontitídu). Preto je vhodné v prípade zmeny farby a citlivosti ďasien, či v prípade pravidelného krvácania navštíviť zubného lekára.

Žlté zuby

Farba zubov vychádza z prirodzenej farby dentínu (zubovina) a z hrúbky zubnej skloviny na ňom. Pokiaľ je vrstva zubnej skloviny zmenšená, odhaľuje sa viac prirodzená farba vašej zuboviny a zuby tak žltnú a sú citlivejšie. Predpoklad, že zdravé zuby by mali byť prirodzene snehobiele nie je pravdivý, hoci zmenená farba zubov dokáže napovedať aj možný problém. V niektorých prípadoch preto hovoríme o zdravých zuboch i napriek tomu, že sú takmer žlté.

Opuch v ústnej dutine

V zdravom chrupe pochopiteľne nedochádza ani k podráždeniu zubnej drene, či k opuchom v ústnej dutine. Pokiaľ sa opuch periodicky objavuje a následne vstrebáva, môže sa jednať o dlhodobý neustále pretrvávajúci zápal, ktorého symptómy sa prejavujú len čiastočne. Pri takých symptómoch preto tiež odporúčame návštevu zubára.

Zubný chrup a jeho vplyv na ľudský organizmus

Reakcie ľudského organizmu pracujú na princípe prenosu informácií o biologických procesoch prebiehajúcich v tele pomocou nervovej sústavy. Výnimkou nie je ani zubný chrup, ktorého bolesť priamo ovplyvňuje aj fyziologické reakcie tela či náladu pacienta. Najčastejším sprievodným symptómom bolesti zubov je horúčka, opuch a bolesť hlavy.

Horúčka

Horúčka môže byť nebezpečná najmä pre tehotné ženy, deti a staršiu generáciu. Reakcie ľudského tela na horúčku môžu byť rôzne, vrátane mdloby, bolesti kože či zvracania. Mdloby a zvracanie sú rizikovými faktormi, ktoré sú nebezpečné pre akúkoľvek vekovú kategóriu.

Bolesť hlavy a opuch

Bolesť hlavy či chronická migréna môžu byť tiež skrytým príznakom zubného defektu. Môže sa jednať aj o neprerezané zuby múdrosti, ktoré sú sprevádzané symptómami ako sú periodický opuch, bolesť hlavy či znížená schopnosť počutia na prislúchajúce ucho. Bolesť hlavy a opuch však sprevádza aj závažnejšie diagnózy ako je napríklad zápal okostice.

Záver:
Zdravý ľudský chrup si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Zanedbaná ústna hygiena spôsobuje rad poškodení a defektov v ústnej dutine, ktoré sprevádzajú rôzne druhy bolestí. Pacient potom v dôsledku strachu z bolesti odmieta návštevu stomatológa. Stav zubného chrupu takto prichádza do štádia, kedy je nutný zákrok ošetrujúceho stomatológa alebo stomatologického chirurga. Predíďte zbytočným problémom. Dôsledné domáce čistenie zubov, profesionálna dentálna hygiena, ktorá by mala byť vykonaná 2 razy do roka či preventívne zubné prehliadky sú hlavnými predpokladmi pre udržanie zdravého chrupu. Dôležitosť preventívnej zubnej prehliadky je často podceňovaná. Počas nej môže zubný lekár zachytiť vznikajúci dentálny defekt v počiatočnom štádiu. Odstraňovanie takých zubných kazov je s použitím ozónu bezbolestné a jednoduchšie, ako v prípadoch zanedbaného zubného kazu. Pamätajte, že starostlivosť o chrup je investícia nielen do vašeho zdravia ale aj do kvality vášho života v pokročilom veku.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.