Zubný mostík: Kedy je vhodné použiť toto riešenie?

Zubný mostík je typ fixnej protetickej náhrady, pomocou ktorej je možné riešiť estetické a funkčné problémy. Kvalitný zubný mostík a pevná fixácia sa postarajú o to, aby sa pacient cítil, ako keby mal vlastné zuby. Kedy je však vhodné použiť práve zubný mostík a ktorý typ je najlepší?

Pojem mostík si mnohí zamieňajú so snímateľnou protézou. Nedajte sa však pomýliť, zubný mostík je fixná protetická náhrada.

Zubný mostík

Zubný mostík je protetická náhrada fixovaná na susedných zuboch, ktoré musia byť pevné a vo vyhovujúcom stave.

V prípade, že sú susedné zuby nejakým spôsobom oslabené, je lepšie zubný mostík fixovať na implantáty, ktoré budú dostatočne pevné na to, aby mostík držali stabilne na svojom mieste. V takom prípade je tiež výhodou, že vaše zdravé zuby nie je potrebné obrusovať. 

Kvalitný keramický zubný mostík vyzerá na nerozoznanie od vlastných zubov.

 

Zubný mostík rieši estetické aj funkčné problémy, ktoré zvyčajne nastanú po extrakcii zuba/zubov alebo po strate zuba z iných príčin.

V ústnej dutine je vtedy prázdna medzera, ktorú treba vyplniť vhodnou zubnou náhradou čo najskôr. Ak je totiž v dutine medzera pridlho, reagujú na to susedné zuby tak, že sa začnú posúvať.

Prečo zubný mostík?

Zubný mostík možno použiť najmä v prípadoch, že v ústnej dutine chýba viacero zubov, ktoré sú v rade za sebou.

V prípade, že vám chýba iba jeden alebo dva zuby, ktoré sa nachádzajú v rôznych častiach ústnej dutiny, je lepšie použiť zubné implantáty

Najčastejší dôvod používania zubného mostíka je estetika a vzhľad. Chýbajúce predné zuby nepriaznivo vplývajú na to, ako sa človek cíti, na jeho sebavedomie a v niektorých prípadoch aj na jeho prácu.

V prípade, že nejde iba o jeden zub, ktorý je možné nahradiť implantátom, je lepšie zvoliť riešenie v podobe zubného mostíka. 

 

Ďalším, nemenej dôležitým dôvodom, prečo siahnuť po zubnom mostíku, je funkčnosť. Chýbajúce zuby totiž spôsobujú viacero problémov, ktoré výrazne zhoršujú kvalitu života. Jedným z problémov je nemožnosť správnej konzumácie jedla, čo priamo ústi k tráviacim ťažkostiam.

 

Medzi ďalšie problémy súvisiace s funkčnosťou patrí aj zhoršená artikulácia, šušlanie a poruchy v čeľustno-sánkovom kĺbe, ktorý pracuje nesprávne. Všetky tieto problémy možno vyriešiť jednoducho a účinne – fixovaním zubného mostíka.

Aby zubný mostík sadol na zuby dokonale, je potrebné susedné zuby zmenšiť obrúsením.

Typy zubných mostíkov

Existuje viacero typov zubných mostíkov, ktoré sú v súčasnosti známe. Na klinikách Schill Dental Clinic najčastejšie používame keramický zubný mostík a mostík uchytený o zubné implantáty.

 

Samozrejme, naši lekári vás oboznámia so všetkými dostupnými možnosťami. Po kompletnej prehliadke vášho chrupu a konzultácii vám lekár odporučí to najlepšie riešenie.

Fixný zubný mostík

Ide o klasický zubný mostík, pričom rozlišujeme aj to, z akého materiálu je vyrobený. Poznáme keramický zubný mostík a kovokeramický zubný mostík.

Zubný mostík môže nahradiť aj dva susediace zuby.

Keramický zubný mostík

Takýto mostík je vyrobený výlučne z keramického materiálu a je fixovaný – pripevnený na dvoch zdravých zuboch, ktoré sa nazývajú piliere.

Používa sa ako náhrada predných zubov najmä kvôli tomu, že je veľmi estetický, funkčný a praktický aj z hygienického hľadiska. 

Keramický zubný mostík pôsobí úplne prirodzene a pri dokonale odvedenej práci je na nerozoznanie od vlastných zubov.

Kovokeramický zubný mostík

Takýto mostík pozostáva z keramického materiálu, ktorý obaľuje vnútorné kovové jadro. Vyrába sa z kvalitnej keramiky a kovu, ktorý je hypoalergénny, ako napríklad zirkónium. 

Kovokeramický zubný mostík sa najčastejšie používa na zadné zuby

Kovokeramický mostík je vhodné nasadiť na zadné zuby. Kovová časť mostíka môže byť totiž kvôli ústupu ďasna viditeľná. 

 

Je vhodné použiť ho aj v tom prípade, že zadné zuby, na ktoré je potrebné mostík prichytiť, sú veľmi slabé alebo boli opravované.

Postupom času a v prípade ustupujúceho ďasna môže dôjsť k tomu, že je kovová časť mostíka viditeľná. Aj preto sa používanie takéhoto mostíka neodporúča na predné zuby.

Zubný mostík uchytený o zubné implantáty

Ide o jedno z najlepších riešení na fixovanie zubného mostíka. Klasický zubný mostík je totiž prichytený na vlastných zuboch, ktoré je potrebné vopred obrusovať. Úplne zdravé zuby sú takýmto spôsobom trvalo a nezvratne “zničené”. 

Prichytenie mostíka o zubné implantáty patrí medzi najlepšie dostupné riešenia.

 

Ak je zubný mostík uchytený o zubné implantáty, tak nič podobné nehrozí. Takéto prevedenie mostíka je vhodné použiť aj vtedy, ak v rade za sebou chýbajú dva alebo viacero zubov. 

Stomatológ posúdi, koľko implantátov je na uchytenie zubného mostíka potrebných – ak ide o medzeru, kde chýbajú napríklad dva zuby, stačí aplikovať implantáty len na okrajoch. Na tieto dva implantáty sa následne prichytí kompletný zubný mostík, ktorý nahrádza až štyri zuby. 

V prípade, že v ústnej dutine chýba viacero zubov za sebou, stomatológ na základe stavu čeľustnej kosti posúdi, koľko implantátov je potrebných pre udržanie zubného mostíka.

 

Ak sa zubný mostík, ktorý je prichytený na implantátoch, nejakým spôsobom poškodil, je možné ho vybrať, opraviť v laboratóriu a nasadiť naspäť.

To isté platí aj v prípade implantátov. Je možné ich vymeniť, znovu naskrutkovať a nasadiť zubný mostík na svoje pôvodné miesto.

Dočasný zubný mostík

Dočasný zubný mostík sa používa iba v prípadoch, keď je potrebné počkať na zahojenie rán po vytrhnutí zuba/zubov alebo po nasadení implantátov v období integrácie implantátu do kosti. 

Dočasný – provizórny zubný mostík slúži iba počas hojenia rany alebo počas adaptácie implantátu.

 

Dočasný mostík sa väčšinou vyrába zo živice. Hneď potom, ako sú rany zahojené/implantáty adaptované, ho nahradí hotový zubný mostík, ktorý odborníci pripravili na mieru v laboratóriu.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.