Zubný povlak síce nebolí, môže však viesť aj k strate zubov

Zubný povlak môže zapríčiniť nepríjemný zápach z úst, vznik zubných kazov, ale aj zápal ďasien. Predstavuje tak ohnisko závažných problémov, ktoré ovplyvňujú celkovú kvalitu nášho života. Akým spôsobom ho možno odstraňovať a prečo si naň dávať pozor?

Zubný povlak sa najčastejšie vytvára na zadnej časti spodných zubov. Tieto miesta sú pri čistení menej prístupné a v niektorých prípadoch úplne zanedbávané.

 

Čo je to zubný povlak?

V ústach sú prítomné baktérie, ktorých hlavným zdrojom potravy sú cukry, ktoré prijímame v jedle. Čím viac jednoduchých cukrov zjeme, tým majú baktérie v ústach "lepšie" podmienky a rýchlejšie sa množia. 

 

Svojím metabolizmom vytvárajú lepkavú hmotu, ktorá sa nalepí na zuby. Nazývame ju pelikula.

Pelikula časom dozrieva a po “vyzretí” ju nazývame zubný povlak. Je v ňom množstvo baktérií, ich metabolity (produkty látkovej premeny), zvyšky jedla a nápojov.

Zubný povlak sa najčastejšie usádza na zadných stoličkách a na predných dolných zuboch. Práve tieto zuby sú totiž pri čistení menej prístupné, a teda veľmi zanedbávané. Zubný povlak sa ľahko usadí aj v medzizubných priestoroch a na krčkoch, kde sa baktérie, škodlivé pre zuby, množia ešte rýchlejšie.

povlak na zuboch

Zubný povlak sa vytvára hromadením škodlivých baktérií, ktoré sa množia vďaka cukrom z potravy, ktorú prijímame. Čím je naša dentálna hygiena dôkladnejšia, tým menšia je šanca, že sa povlak začne meniť na tvrdý zubný kameň.

 

Škodlivé baktérie produkujú kyslé látky, ktoré sa podieľajú na poškodzovaní tkaniva v ústnej dutine. Tieto zubné látky naleptávajú zubnú sklovinu, čím ju zbavujú vápnika. Následne je zub ohrozený a môže sa na ňom vytvoriť zubný kaz. 

 

Ďalším problémom zubného povlaku je fakt, že časom sa do zubného povlaku začnú ukladať minerálne látky z našich slín a zmení sa z mäkkého povlaku na tvrdý zubný kameň. To, kedy sa zmení povlak na kameň, závisí od viacerých faktorov, ktoré majú individuálny charakter. Ak zanedbávate osobnú a profesionálnu dentálnu hygienu, je isté, že sa zubný povlak na kameň premení omnoho rýchlejšie.

Aké problémy zubný povlak spôsobuje?

Zubný povlak sa podieľa na vzniku rôznych druhov problémov, ktoré negatívne ovplyvňujú funkčnú a estetickú stránku zubov a ústnej dutiny. Medzi najčastejšie problémy patrí:

1. Zubný kameň

Zubný povlak sa po zanedbaní osobnej a profesionálnej dentálnej hygieny premení na zubný kameň. 

Ide o tvrdú látku, ktorá sa väčšinou usádza v dolnej časti zubov, pri ďasnách a v medzizubných priestoroch. Býva žltý, hnedý a v niektorých prípadoch až úplne tmavohnedý. 

Povlak stvrdne a vytvorí sa zubný kameň. Je možné odstrániť ho iba pomocou špeciálnych nástrojov, najčastejšie sa však využíva čistenie zubov pomocou ultrazvuku.

 

Zubný kameň možno odstrániť iba pomocou profesionálnej dentálnej hygieny. Nikdy, naozaj nikdy neodstraňujte zubný kameň doma a sami!

2. Zubný kaz

Ako bolo napísané, v povlaku sa nachádzajú baktérie, ktoré svojou činnosťou premieňajú cukor na kyseliny. Kyseliny, ak sú im zuby vystavené dlhodobo spôsobujú, že sklovina zubov mäkne a demineralizuje sa. Takto zmäknutá sklovina už nedokáže plniť svoju obrannú funkciu zuba a baktérie sa dostanú dovnútra zuba, cez sklovinu až do dentínu /zuboviny. Tento stav už označuje chorobný proces, nazývaný zubnú kaz.

Zubný kaz treba ošetriť čo najskôr, kým sa nerozšíri do spodných častí zuba.

 

Ak sa zubný kaz neošetrí včas, rozšíri sa z povrchovej časti hlbšie. Môže preniknúť až do vnútornej časti zuba – zuboviny, neskôr až do zubnej drene, ktorú infikuje. 

3. Nepríjemný zápach z úst

Pravidelné nánosy povlaku, vznik zubného kameňa a zubných kazov často vedú k tomu, že človeku nepríjemne zapácha z úst. To vplýva najmä na kvalitu súkromného a pracovného života, ako aj na sebavedomie človeka. 

zubný povlak

Prekrývanie úst rukou nepríjemný zápach nevyrieši. Dôležité je pravidelné čistenie a starostlivosť o celú ústnu dutinu. 

 

Ľudia, ktorí prichádzajú s takýmto človekom denne do styku, sa cítia rovnako nepríjemne. Pravidelná hygiena a odstránenie problémov súvisiacich so zubným povlakom vedie k tomu, že sa nepríjemný zápach z úst vytratí.

4. Zápal ďasien

Zápal ďasien patrí medzi najzávažnejšie problémy, ku ktorým vedie zanedbávanie starostlivosti o zuby a ústnu dutinu. 

Zápal ďasien patrí medzi závažné problémy. Spôsobuje ústup ďasna, čo môže viesť až ku kývaniu a vypadnutiu zdravého zuba.

 

Zápal ďasien spôsobujú opäť baktérie, prítomné v zubnom povlaku. Náš imunitný sytém má schopnosť rozpoznať prítomnosť baktérií a nahromadiť v tomto mieste bunky, ktoré vedia baktérie zničiť.

Deje sa tak cez krvné cievy, ktoré sa v tomto mieste stanú priepustnejšie. Preto ak sa pri našich ďasnách nachádza veľa baktérií, náš organizmus sem pošle veľa buniek imunitného systému a celá táto oblasť je veľmi prekrvená, na pohľad červená a opuchnutá.

Aj malý dotyk ďasien spôsobí ich krvácanie v dôsledku, už spomenutej, vyššej priepustnosti ciev. 

Problémom ale je, že naše telo nevie, že baktérie sa nachádzajú mimo nášho organizmu a teda obranné mechanizmy na ne nemajú dosah.

To znamená, že v ďasnách máme veľa bielych krviniek a buniek, ktoré svojou, síce dobre mienenou činnosťou, nakoniec samé deštruujú najskôr ďasná, potom jemnučké väzy, ktorými je zub upevnený v ďasne a v kosti, nakoniec spôsobia samotnú deštrukciu kosti. 

Subjektívne pociťujeme tento stav najskôr ako krvácanie ďasien, neskôr parodontálne vačky, kývavosť zubov, až vypadávanie zubov.

Ak spodné vrstvy zuba či okolité tkanivo postihne infekcia, môže sa na danom mieste vytvoriť hnis. V horších prípadoch môže dôjsť až k zápalu okostice. 

Stomatológ potom musí zub a hnis odstrániť, okolité tkanivo musí byť poriadne vyčistené a následne sa nasadí aj antibiotická liečba. Kvôli nedostatočnej hygiene tak môže človek prísť o jeden a/alebo viacero predtým zdravých zubov. 

Prevencia a pravidelná starostlivosť

Zapamätajte si jedno: Zubný povlak odstraňujete vy, zubný kameň odstraňuje dentálny hygienik/dentálna hygienička.

zubný povlak

Zubný povlak sa vytvára z potravy, zvyčajne trvá iba zopár hodín, kým sa usadí na zuboch. Aj preto je dôležité čistenie zubov minimálne dvakrát denne.

O elimináciu zubného povlaku sa dokážete postarať aj vy sami, a to dôkladnou osobnou hygienou. Ako na to?

Zuby si čistite minimálne dvakrát denne, avšak nie hneď po jedle, pretože vtedy je na zuboch naleptaná sklovina a v ústnej dutine prebiehajú rôzne kyslé procesy. Zuby je preto vhodné vyčistiť až po 15 minútach od jedenia.

Na čistenie zubov používajte kvalitnú zubnú kefku, nezabúdajte ani na používanie medzizubnej kefky či dentálnej nite. Čím kvalitnejšie sú medzizubné priestory vyčistené, tým menšie je riziko vzniku zubného kameňa a zubného kazu.

Pomocou jednozväzkovej zubnej kefky môžete dosiahnuť dokonalé čisté zuby. Táto kefka čistí každý zub zvlášť, preto je vhodná na dôkladné odstránenie povlaku.

 

Používajte zubnú pastu a/alebo ústnu vodu s obsahom fluoridu, ktoré zabránia usadzovaniu zubného povlaku na zuboch.

Zuby dokáže mechanicky vyčistiť aj tvrdá potrava (napríklad zelenina a ovocie), ale tiež sliny, ktoré sú riedke. Aj preto je dodržiavanie pravidelného pitného režimu skutočne dôležité.

krvácanie ďasien

Čistenie medzizubných priestorov je rovnako dôležité ako klasické čistenie zubov. Dentálny hygienik vám ukáže správny postup čistenia s medzizubnou kefkou.

 

Zubný kameň môže byť skrytý aj v medzizubných priestoroch, a preto je vhodné absolvovať minimálne dvakrát ročne dentálnu hygienu, kde vám zubný povlak/kameň odstránia profesionálne a dôkladne.

Aj keď sa venujete čisteniu zubov poctivo, existujú menej prístupné miesta, ktoré človek nedokáže vyčistiť stopercentne.

Dentálna hygiena patrí medzi rýchle a finančne dostupné riešenie na dokonale čisté zuby. 

 

Dentálny hygienik využíva na odstránenie zubného kameňa najčastejšie ultrazvuk, neskôr môže zuby dočistiť mechanicky – kyretami a škrabkami.

Dentálna hygiena tiež zahŕňa leštenie zubov pomocou pieskovania. Na klinikách Schill Dental Clinic používame na pieskovanie špičkový prístroj Air-Flow.

V rámci dentálnej hygieny je pieskovanie veľmi dôležitý krok, pretože sa na hladké zuby neusádzajú zvyšky jedál v takej miere, ako keď majú zuby drsný, nerovný povrch.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.