Zubná poradňa

Poskytuje vaša zubná ambulancia aj čistenie zubov?

Áno, pravidelne. Odborne sa čistenie zubov nazýva - dentálna hygiena. Okrem iného zahŕňa odstraňovanie zubných povlakov a zubného kameňa s následným nanesením laku so zvýšeným obsahom fluoridov. Súčasťou dentálnej hygieny je aj ukážka a nácvik správnej starostlivosti o zuby a chrup, technika čistenia zubov, správne používanie dentálnych pomôcok, ako sú medzizubné kefky, dentálne nite, jednozväzkové kefky atď.

Čo je zubný povlak?

Zubný povlak je mäkký lepivý povlak, ktorý sa na zuboch vytvára neustále. Je bielo-žltej farby a dá sa odstrániť správnym spôsobom čistenia zubov zubnou kefkou. Obsahuje veľké množstvo baktérií, ktoré sa podieľajú na vzniku zubného kazu, ďalšej deštrukcii zubov a vedú k ochoreniam ďasien.

Čo je zubný kameň?

Zubný kameň vzniká na zuboch zo zubného povlaku, pri nedostatočnej alebo nesprávnej hygiene zubov. Do prítomného zubného povlaku sa postupne dostávajú minerály zo slín a potravy. Postupne sa štruktúra mäkkého povlaku mení na tvrdé nánosy kameňa na zuboch, nad aj pod ďasnom. Nánosy zubného kameňa sa postupne zväčšujú, až môžu pokrývať celú plochu zuba.

Čo spôsobujú nánosy zubného povlaku a zubného kameňa?

Prvotným príznakom je krvácavosť a bolestivosť ďasien najmä pri čistení zubov. Ďasná sa zapália a zduria. V ďalšom štádiu dochádza k postupnej devastácii závesného aparátu zuba (vlákien, ktoré fixujú zub ku kosti) a okolitej kosti. Výsledkom zničenia závesného aparátu a straty priľahlej kosti je postupne sa zväčšujúca kývavosť, až strata zuba.

Ako sa dá odstrániť zubný kameň a povlak v stomatologickej ambulancii?

Profesionálne odstraňovanie zubného povlaku a kameňa sa odporúča vykonávať v pravidelných intervaloch v závislosti od rýchlosti ich tvorby. Na začiatku sa odstráni zubný kameň ultrazvukom. V prípade potreby sa na odstránenie zvyškov kameňa použijú manuálne nástroje. Zubný povlak sa odstraňuje rotačnými kefkami a špeciálnou pastou alebo tzv. pieskovaním. Pieskovanie je metóda, pri ktorej sa odstraňujú zo zubov povlaky a pigmenty prúdom piesku, vzduchu a vody. Na záver sa lokálne ošetria ďasná s použitím dezinfekčného výplachu. Po takomto ošetrení sú zuby čisté, farebne jasnejšie a belšie.

Je bielenie zubov bolestivé?

Bielenie zubov nie je bolestivé. Pred celou procedúrou sa na ďasná a pery nanáša ochranný krém, ktorý chráni mäkké tkanivá pred účinkom bieliaceho gélu a lampy. Po bielení zubov sa môže objaviť prechodná citlivosť. Veľmi dobrou prevenciou je nanesenie bezfarebného fluoridového laku na všetky zuby hneď po bielení.

Škodí amalgám zdraviu?

Amalgám je jedným z najstarších materiálov používaných v stomatológii. Sú s ním veľmi dobré skúsenosti. Súčasné amalgámy majú upravené, “vylepšené” zloženie a obsahujú oveľa nižšie množstvo ortuti. Množstvo ortuti, ktoré sa uvoľní pri odstraňovaní starých plomb, pri tuhnutí plomby, alebo pri používaní v ústach, je minimálne. Na túto tému bolo vypracovaných niekoľko štúdií, ktoré potvrdili, že množstvá prijímané každodenne v potravinách sú vyššie.

Sú amalgámové zubné plomby kvalitné?

Pri každom materiáli je potrebné zachovať všetky kroky pracovného postupu. To dáva predpoklad vysokej kvality zubnej plomby, bez ohľadu na použitý materiál. Amalgám má veľmi dobré mechanické vlastnosti, čo ho predurčuje hlavne na zadné zuby. Po zhotovení plomby však musí materiál v ústach dotuhnúť. Preto sa definitívne leštenie robí až pri ďalšej návšteve. Jeho nevýhoda skôr spočíva v estetickej rovine - strieborná farba má predsa len trochu ďaleko od “prirodzenej” farby zubov. Ďalšou nevýhodou je riziko odlomenia časti zuba pri rozsiahlych plombách.

Je možné nahradiť amalgám nejakým bielym variantom?

Mnohé súčasné materiály používané na plombovanie zubov môžu byť použité aj na zadné zuby. Ich mechanická odolnosť je porovnateľná s amalgámom. Veľmi dobré vlastnosti vykazuje inlay - onlay systém. Obľúbený je hlavne keramický. Zo zuba sa zbrúsi len toľko, ako by sa robila akákoľvek iná plomba. Následný postup je však odlišný. Súčasná moderná technika umožňuje cez počítač vytvoriť takúto zubnú "plombu" v priebehu niekoľkých minút. Následne sa nalepí na zub a prípadne upraví podľa potreby. Takto vytvorená "plomba" má výborné mechanické vlastnosti, je trvácna a aj pacienti ju zvyknú znášať veľmi dobre. A v neposlednom rade je na nerozoznanie od vlastného zuba.

Ktorý materiál je najlepší?

Predpokladom dlhej životnosti zubnej plomby je zachovanie správneho postupu . Počas ošetrovania je nevyhnutné postupovať podľa presne určených pravidiel. Pri ich dodržaní má každá plomba veľmi dobrý predpoklad na dlhú životnosť. Napriek tomu sú však najlepšie skúsenosti s inlay - onlay systémom.

Ako dosiahnuť svieži dych?

Správnou a pravidelnou ústnou hygienou – odstraňovaním zubných povlakov, zubného kameňa a nežiaducich baktérii zo zubov, medzizubných priestorov, ďasien a jazyka. Baktérie produkujú síru, ktorá je základom zápachu v ústnej dutine. Odporúčame raz za 3 až 6 mesiacov navštíviť zubnú ambulanciu na vykonanie profesionálnej ústnej hygieny. Ľudia so zdravými zubami a ústnou dutinou raz za 6 mesiacov, pacienti s problémami raz za tri mesiace. Veľká väčšina zubných problémov vzniká práve kvôli nedostatočnej hygiene. Časové, psychické a finančné náklady na zubné “opravy” sú potom omnoho vyššie ako investícia do častejšieho a pravidelného čistenia zubov a kontroly. Ďalším dôvodom môžu byť zle zhotovené protézy alebo ich nedostatočná hygiena. Vyberateľné protézy treba večer vyčistiť mäkkou kefkou a na noc namočiť do dezinfekčného roztoku. Vyčistiť je potrebné nie len zuby, ale aj ústnu dutinu.

Kedy by mali deti prísť na prvú zubnú prehliadku?

Dieťa by prvýkrát do zubnej ambulancie malo prísť len na pohovor, nie vtedy, keď sa už o slovo hlási bolesť. Je to približne v čase, keď má všetky dočasné zuby  (20 zubov) už prerezané. Ak má však rodič pochybnosti alebo otázky, je dobré prísť čo najskôr. Naši odborníci naučia deti a rodičov správnu techniku čistenia zubov a prediskutujú s nimi správnu výživu na podporu dentálneho zdravia. Deti sa pokúsime získať “na svoju stranu”, aby chodili do zubnej ambulancie radi a bez strachu. Každé dieťa dostane aj pri opakovanej návšteve malú pozornosť.

Čím možno presvedčiť pacienta, ktorý sa bojí bolesti? Existujú už aj bezbolestné postupy ošetrenia zubov?

V dnešnej dobe sú poznatky na takej vysokej úrovni, že je prakticky možné vykonať skoro každý stomatologický zákrok takmer bezbolestne. Na tento účel sa používajú najmä lokálne anestetiká, aplikované podľa charakteru zákroku sprejom alebo injekciou. Používanie kvalitných diamantových vrtákov znižuje bolestivosť zubov a skracuje dĺžku zákroku.

Môže sa stať, že aplikované anestetikum nebude práve v mojom prípade účinné?

Najčastejšie sa stretávame s dvoma prípadmi. Komplikovanejšie prípady, rozsiahle opuchy a zápaly spôsobujú, že anestetikum nedostatočne preniká tkanivami zmenenými zápalom. Druhým prípadom je priveľký strach. Vtedy možno podať pred zákrokom sedatívne medikamenty, prípadne upokojiť pacienta pohovorom a vytvorením pohodovej atmosféry.

Čo je gingivitída?

Je to zápal ďasien. Často býva vyvolaný plakom (bledožltým zubným povlakom, ktorý je tvorený baktériami) alebo zubným kameňom (tvrdší zvápenatený povrch na zuboch). Baktérie uvoľňujú toxické látky, ktoré dráždia ďasná. Tie sa stávajú citlivé až bolestivé a napuchnuté, zapálené (červené) a náchylné ku krvácaniu. Jedinou prevenciou je správna a pravidelná hygiena. Ak zistíte akýkoľvek príznak gingivitídy, je potrebné navštíviť zubného lekára. V prípade zanedbania varovných príznakov tento proces postupuje hlbšie. Postupne vedie ku kývaniu zubov až k ich strate. Tomuto stavu hovoríme parodontitída.

Aké sú súčasné liečebné postupy paradentózy chrupu?

Za jedinú úspešnú metódu možno považovať ako tak liečbu prostredníctvom chirurgických zákrokov a to iba v tom prípade, že nie je postihnutý chrup po celom obvode, ale iba lokálne. Väčšinou sa liečba sústreďuje na spomalenie artrofie používaním mäkkých zubných kefiek a výrazne opatrnou a citlivou metódou čistenia zubov.

Aké sú dôvody vzniku paradentózy?

Toto postihnutie chrupu sa najčastejšie prejavuje u starších ľudí, nakoľko choroba sa vyznačuje pomalým vývojom. Veda ešte nepokročila na takú úroveň, aby dokázala jednoznačne identifikovať príčiny jej vzniku a to je dôvod, prečo dnes lekári nie sú schopní stanoviť presné postupy na odstránenie neželaného stavu. Pri hľadaní dôvodov vzniku paradentózy sa najčastejšie hovorí o preťažení zubov pri hryzení, nevhodných technikách čistenia zubov, príliš tvrdej zubnej kefke, ortodontickej liečbe, atď. Pokiaľ sa k artrofii pridá ešte ďalšie ochorenie zubného chrupu, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.

Čo mám robiť s krivými či natesnanými zubmi?

Korigovanie krivých či natesnaných zubov je možné viacerými spôsobmi. Pomocou fixných rovnátok, keramických fasetov, koruniek, alebo dostavbou z kompozitnej živice. Záleží od konkrétneho problému, stavu zubov a celého chrupu.

Ako predísť vzniku zubného kazu?

Zubný kaz vznikne len v prípade, ak na zub pôsobí niekoľko faktorov súčasne: cukor /sacharóza/, baktérie /nachádzajú sa bežne v ústach každého človeka/ a to dostatočne dlhý čas. Takže je veľmi dôležité dôkladne si čistiť zuby zubnou kefkou aspoň dvakrát denne a večer použiť aj dentálnu niť a medzizubnú kefku. Vhodné je aplikovať na povrch zubov fluoridové prípravky, ktoré zvyšujú ich odolnosť voči kazu.

Môžu byť zuby s novozhotovenou výplňou citlivé na chlad?

Áno. Citlivosť zubov na chlad je možná najmä po ošetrení hlbších kazov. Je to však iba prechodný stav, kým si zuby vytvoria dostatočnú bariéru ochranného dentínu. Môže pretrvávať aj niekoľko dní.

Čo je možné robiť so starými alebo škaredými výplňami?

Ak je výplň v poriadku, stačí ju len vyleštiť a bude ako predtým. Nevyhovujúce zubné výplne môžu byť nahradené novými materiálmi vo farbe zubov ako je kompozitná výplň (biela zubná výplň) alebo porcelánová inlej. Porcelánové inleje sú najtrvácnejšie, esteticky aj funkčne. U väčších strát časti zubu je možné prekrytie celého zubu korunkou. Korunky sú potrebné u mŕtvych zubov, ktoré sú nimi aj chránené.

Čo sa dá robiť s ulomenými, prasknutými alebo opotrebovanými zubmi v prednej časti chrupu?

Ulomené, prasknuté alebo opotrebované zuby je možné opraviť veľmi tenkými, špeciálne zhotovenými keramickými fasetami, ktoré sú na nerozoznanie od vlastného zuba. Druhou možnosťou je oprava pomocou bielej výplňovej živice. Pri rozsiahlejšom poškodení je možná oprava korunkou.

Čo mám robiť, keď mi chýbajú zuby?

Chýbajúce zuby môžu byť nahradené snímateľnými náhradami, pevnými mostíkmi alebo implantátmi.

Čo sú implantáty?

Je to umelý koreň, ktorý sa umiestni do kosti a drží náhradný zub, alebo mostík. Vyzerá ako skrutka, ktorá sa môže použiť do hornej a dolnej čeľuste. Je vyrábaný z titania, alebo iných materiálov vhodných pre použitie v ľudskom tele. Implantáty sú fixované v kosti, aby poskytli stabilnú základňu pre jeden, alebo viac náhradných zubov nazývaných korunky alebo mostíky. Umožňujú lepšie žuvanie, artikuláciu a vzhľad. Na rozdiel od umelého chrupu, implantáty sú trvalo vsadené a netreba ich na noc vyberať.

Za akých podmienok sa implantáty neodporúčajú?

Vhodnosť implantátu posúdi špecialista - zubný chirurg. Všeobecne však nie sú vhodné pri chorobách, ktoré zhoršujú podmienky pre vhojenie implantátov (cukrovka, nádorové choroby, paradontóza a iné) a u fajčiarov.

Aká je životnosť zubných implantátov? Preplatí tento úkon zdravotná poisťovňa?

Pri správnej starostlivosti o zubné implantáty a dobre odvedenej práci môžete rátať s ich doživotným používaním a aj preto sú zubné implantáty finančne náročnejšie. Dôležitá je správna starostlivosť a hygiena ako aj pravidelné profesionálne čistenie v ambulancii, raz za šesť mesiacov. Poisťovne tieto zákroky nepreplácajú.

Využíva sa ozónové ošetrovanie chrupu aj ako prevencia alebo slúži iba na opravu pokazených zubov?

Ozónová metóda ošetrovania zubného chrupu má široké možnosti uplatnenia. Dá sa aplikovať ako prevenčná metóda, ktorá sa využíva hlavne u pacientov v detskom veku. Takisto sa využíva pri odstránení zubných kazov, avšak iba tých, pri ktorých sa nejedná o pokročilé štádium spojené so zápalom nervu zuba. Po aplikácii ozónu sa defekt prekryje výplňou.

Aké výhody prináša ozónová metóda odstránenia zubných kazov oproti štandardným procedúram?

Ozónová metóda sa dá aplikovať pri oprave väčšiny menších zubných kazov bez toho, aby ste museli očakávať pocit akejkoľvek bolesti. Nejedná sa o vŕtanie, ale o likvidáciu baktérií pomocou ozónu. Šetrí sa tak aj samotný zub.

Je bielenie zubov bezpečné?

Áno, bielenie zubov je bezpečné. Viaceré výskumy a hodnotenia dokázali, že bielenie pod kontrolou zubára je bezpečné pre zubnú sklovinu, dentín, aj mäkké tkanivo.

Ako funguje RTG?

RTG slúži na zobrazenie tkanív, ktoré nie sú dostatočne, prípadne vôbec viditeľné voľným okom. Pri získavaní obrazu prechádzajú tkanivami RTG-lúče dopadajúce na film. Po vyvolaní snímky získame potrebný obraz. Najnovším spôsobom je tzv. digitálna rádiodiagnostika, kde sa obraz premietne priamo na monitor počítača. Táto metóda je výrazne šetrnejšia a presnejšia ako klasické RTG. Výhodou tohto spôsobu zobrazovania je možnosť zhotovené snímky ďalej upravovať a odosielať ako e-mail.


Objednať
teraz