Čoho príznakom môže byť vačok na ďasne?

Vačok na ďasne vôbec nemusí byť zanedbateľným problémom, ktorý sa ľahko a rýchlo odstráni aj domácou samoliečbou. Pravda je taká, že čím dlhšie nechávate vačok bez odborného ošetrenia, tým väčšiemu riziku sa vystavujete. Čo všetko teda môže vačok na ďasne signalizovať a kedy by ste nemali návštevu stomatológa odkladať?

Vačok na ďasne a možné príčiny jeho vzniku

Tento stomatologický problém je nebezpečný aj v tom, že vačok na ďasne si sami nemusíte všimnúť. Veľakrát je totiž nebolestivý, nie je opuchnutý a vizuálne splýva s vaším ďasnom. V takomto prípade ho dokáže parodontálnou sondou odhaliť iba stomatológ, čo je jedným z ďalších dôvodov, prečo by sa pravidelné preventívne prehliadky nemali zanedbávať.

Príčin vzniku tohto problému môže byť viac. Ak však ide o hnisavý vačok na ďasne, akékoľvek pokusy o samoliečbu by mali ísť bokom a urýchlene by ste mali vyhľadať zubára. Podobne je to aj v prípade krvavého vačku na ďasne, hnis a krv sú totiž signálom toho, že príčina môže byť naozaj vážna.

Ak sa vačok na ďasne objavil aj na vašom chrupe, príčiny môžu byť nasledovné.

Mŕtvy zub

V drvivej väčšine prípadov je primárnou príčinou práve neliečený mŕtvy zub. V takejto situácii sa vačok vytvorí niekde na ďasne, viac ako 5 mm od jeho okraja. Vačok je väčšinou hnisavý a v mnohých prípadoch aj bolestivý. Vzniká v dôsledku zanedbania liečby mŕtveho zuba, k čomu môže prísť v dôsledku toho, že proces odumierania zuba je síce bolestivý, no bolesť môže po niekoľkých dňoch ustúpiť a pacient tak zubára nenavštívi. Liečba spočíva v tomto prípade v preliečení koreňových kanálikov alebo v extrakcii zuba.

Parodontitída

Hnisavý vačok na zube alebo vačok, ktorý krváca, môže byť spôsobený aj neliečenou parodontitídou. Tá je hneď po zubnom kaze druhým najčastejšie sa vyskytujúcim ochorením ústnej dutiny a pokiaľ ju nepodchytíte včas, môže viesť až k predčasnej strate zubov. Má viacero príznakov, okrem krvácajúcich či opuchnutých ďasien, kývajúcich sa zubov alebo zápachu z úst sa môžu vyskytnúť aj práve vačky na ďasne.

Prasklina koreňa zubu

K tomuto problému nemusí prísť zásadne len úrazom, príčinou môže byť aj oslabenie zuba,napríklad pri zuboch s čapovou nástavbou v koreni alebo jeho nadmerné preťažovanie (napríklad v prípade, ak nieje zub dlhodobo správne zaartikulovaný,to znamená ak korunka alebo výplň prekáža pri hryzení). Jedným z prejavov môže byť okrem bolesti pri prežúvaní či citlivosti zubov opäť aj vačok na ďasne. Liečba závisí od typu, umiestnenia a rozsahu praskliny, no zväčša spočíva v extrakcii zuba alebo v odstránení prasknutej časti a následnom endodontickom ošetrení.

Zápal okostice

Zápal okostice je zápalovým stavom, ktorý vzniká v dôsledku infekcie, ktorá prenikla do kosti a následne medzi kosť a okosticu. Príznakmi sú opuch tváre, pociťovanie tlaku medzi zubami, neznesiteľná a tupá bolesť, horúčka či vačok na ďasne. V tomto prípade je však dôležité upozorniť na to, že zanedbanie liečby môže viesť až k rozšíreniu zápalu do lebečnej kosti, čo môže spôsobiť až úmrtie. Ak však stomatológa vyhľadáte včas, samozrejme tomuto hrozivému priebehu predídete.

Liečba vačku na ďasne

Ako sme popísali, vačok na ďasne a jeho liečba sú závislé od samotnej príčiny jeho vzniku. V každom prípade je však pri spozorovaní tohto problému najvhodnejšie kontaktovať stomatológa a dohodnúť sa s ním na čo najskoršom možnom termíne. Len on totiž dokáže určiť, nakoľko je daný stav závažný a akú liečbu zvoliť.

Špecifické prípady

Hnisavý vačok na ďasne u detí, vačok na zube múdrosti či vačok po vytrhnutí zuba sú prípadmi, ktoré sa takisto nevypláca zanedbať. Aj v týchto situáciách je dôležité vyvarovať sa presvedčeniu, že vačok časom ustúpi a zmizne sám. V niektorých prípadoch sa to síce môže stať, no určite sa vyvarujte akýmkoľvek pokusom o samoliečbu, a čo najskôr kontaktujte stomatológa, ktorý nielenže zistí príčinu samotného vačku, ale zároveň vám aj okamžite poskytne odbornú a efektívnu liečbu.


book
Now

MAKE AN APPOINTMENT

Choose your clinic

FILL IN THE FORM PLEASE, WE WILL CONTACT YOU

By submitting the completed form, you acknowledge that Schill Dental Clinic s.r.o,  Schill Dental Clinic Zilina s.r.o., Schill Dental Clinic Kosice s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o. will process your personal data solely for the purpose of dealing with request.

At the same time, our company is commited to protecting your personal data seriously and therefore we draw your attention to the Information for the data subject, where you will find a complete set of information about your rights and the way your personal data are processed.