
Čo je to parodontitída?
Parodontitída a je chronické zápalové ochorenie parodontu (závesný aparát zubu). Parodont tvorí väzivový závesný aparát zuba, zubný cement, ďasno a alveolárna kosť, v ktorej sú vsadené zuby. Parodontitída postihuje všetky vymenované časti parodontu. Jedná sa o chorobu infekčnú, v ohrození je teda celý chrup. Parodontitída sa cez zápal ďasien prejavuje aj ich krvácaním. V neskorších štádiách sa zápal šíri viac do hĺbky. Takto potom dochádza k postupnej strate kosti, ďasná ustúpia a obnažujú sa korene zubov. Následne vznikajú parodontálne vačky (sprevádzané opuchom a hnisaním) a ďalším postupom je uvoľnenie a kývanie zubov, neskôr ich samovoľné vypadávanie. Posledným štádiom parodontitídy je strata aj zdravých zubov.Je treba tiež vedieť, že parodontitída sa nedá úplne vyliečiť. Dá sa však liečiť a obmedziť tak jej ďalší progres.
Príčiny vzniku parodontitídy
Zanedbaná alebo nedostatočná dentálna hygiena
Vznik parodontitídy zapríčiňujú baktérie ukladajúce sa na krčkoch zubov, na hranici ďasien a korunky, aj v medzizubných priestoroch. Takto sa tvorí zubný povlak. Zubný povlak je kašovitá zmes, pokrývajúca povrch jednotlivých zubov, rovnako ako i priestory medzi jednotlivými zubami. Dostupnosť týchto priestorov je často sťažená uložením jednotlivých zubov a práve preto je hygiena v týchto miestach zanedbávaná. Práve preto je dôsledné čistenie medzizubných priestorov zubnou niťou a medzizubnou kefkou dôležitým krokov prevencie parodontitídy .
Civilizačné ochorenia
Parodontitídu umocňujú i civilizačné ochorenia, najmä diabetes. Umelé sladidlá, ktoré sú obsiahnuté vo výrobkoch pre diabetikov sa v ústnej dutiny správajú rovnako ako prirodzené sladidlá, v niektorých prípadoch sú agresívnejšieho rázu.
Aké sú príznaky parodontitídy?
-
Krvácanie ďasien
-
opuch ďasna
-
citlivosť zubných krčkov
-
odhalené zubné krčky
-
horúčky
-
kývanie zubov
-
vypadávanie zubov
Ako prebieha parodontitída ?
Ak sa zubný povlak včas neodstráni z povrchu chrupu, vďaka pôsobeniu minerálov v slinách nastane proces mineralizácie zubného povlaku ( počiatočné štádium tvorby zubného kameňa).
Po mineralizácií zubného povlaku slinami sa vytvorí zubný kameň. Ten usadený na krčkoch ďasien začne zaberať čoraz väčšiu plochu a odtláča zdravé ďasno od krčku zuba. Fyziologické procesy v ústnej dutine sa bránia cudziemu predmetu (zubnému kameňu) vytvorením, často rozsiahlej, zápalovej reakcie. Príznaky zapálených ďasien sú citlivosť, viditeľný opuch spojený s krvácaním. V prípade, že zápal ďasna pretrváva a nie je profesionálne liečený, môže nastať degradácia väzivových vlákien. . Tieto vlákna fungujú ako konektory, ktoré spájajú zub s kosťou, ktorý je takto usadený do ďasna. Pokiaľ sú vlákna vplyvom parodontitídy oslabené, zub sa začne kývať až príde k jeho uvoľneniu a následnému vypadnutiu.
Pozn. Vyššie popísaný zápal sa však nemusí vôbec viditeľne prejaviť, najmä v prípade pacienta-fajčiara. V takýchto prípadoch obvykle prebieha degradovanie väzivových vlákien bez viditeľných príznakov a môže sa prejaviť až v posledných štádiách kývaním a vypadnutím zuba.
Liečba parodontitídy – ako postupovať?
Počiatočné štádium, ktoré je charakterizované najčastejšie krvácaním ďasien, je najvhodnejšia doba na začatie liečebného procesu. V tomto štádiu je taktiež potláčanie symptómov najjednoduchšie a najúčinnejšie. Všetko však záleží od individuálneho stavu pacienta. Zubár najprv musí určiť prípadnú diagnózu, jej štádium a rozsah. K tomu mu okrem iného môže pomôcť aj rtg zubov, ktorý odhalí stav uchytenia zubov. Pokiaľ je zápal značného rozsahu, zvažujeme aplikáciu antibiotík. Na mieste je i vykonávanie a odber vzoriek, ktoré sú poslané na kultiváciu či expertízu.
Ďalším krokom je návšteva zubného hygienika, ktorý pacienta zbaví zubného kameňa a povlakov. Dentálna hygiena môže byť vykonávaná napríklad , ultrazvukom a ručnými nástrojmi .
Akonáhle sú zápaly preliečené, je treba čo najviac obmedziť progresívny charakter ochorenia. To je možné len pravidelnou a dôslednou dentálnou hygienou v domácich podmienkach a zároveň pravidelnými návštevami dentálnej hygieny a preventívnych prehliadok u zubného lekára.
Pozn.:Odporúčame siahnuť po kefke s jemnejšími štetinkami, ústnej vode bez obsahu alkoholu a zubnej paste s upokojujúcim účinkom.
Parodontitída a domáca liečba
Domáca liečba parodontitídy pozostáva už z vyššie spomenutej pravidelnej a dôslednej zubnej hygieny, s dôrazom na čistenie medzizubných priestorov. Je ideálne používať všetky pomôcky na to určené.(zubná kefka, zubná niť a medzizubné kefky) . Masáž ďasien a ich následné prekrvovanie, je tiež benefitom pri liečbe paradentózy. Trh ponúka tiež širokú škálu zubných vôd, pást a gélov na potlačenie príznakov a zlepšenie celkového stavu ďasien.