Chirurgická liečba parodontitídy a jej následkov
OTVORENÁ KYRETÁŽ
Niekedy je nutné doplniť konzervatívnu liečbu parodontitídy o chirurgickú liečbu, tzv. otvorenú kyretáž vačku. Lekár špecialista v lokálnej anestézii vyčistí koreň zuba, odstráni infikované tkanivo, zabezpečí správnu tkanivovú regeneráciu, vymodeluje správnu polohu ďasna a zašije. Po zahojení dochádza k pevnému priľnutiu ďasna k zubu, k zlepšeniu stavu ďasna a zníženiu kývania zuba. Zákrok je bezbolestný.
GINGIVEKTÓMIA A GINGIVOPLASTIKA
V niektorých prípadoch zápalov ďasien (napríklad pri gingivitídach spôsobených užívaním niektorých typov liekov) dochádza k výraznému zväčšeniu ďasien a k tvorbe tzv. nepravých parodontálnych vačkov. Ide o priestory, vačky, medzi zubami a zväčšenými ďasnami, ktoré sú zle čistiteľné a zostáva tam množstvo baktérií. V takom prípade môže lekár indikovať gingivektómiu – teda chirurgický zákrok, ktorým sa odstráni zväčšená časť ďasna. Dotvorenie jemných kontúr tkaniva sa následne urobí gingivoplastikou.
KRYTIE ODHALENÝCH KRČKOV (PLASTIKA ODHALENÝCH KRČKOV)
Odhalené krčky môžu vzniknúť ako dôsledok parodontologického ochorenia, úrazu či silného ťahu slizničných úponov. Ak bol príčinou odhalenia krčkov zápal, po jeho preliečení vieme pristúpiť k zakrytiu odhalených krčkov, ak to rozsah straty tkanív dovoľuje. Odhalené zubné krčky môžu byť totiž citlivé a môžu spôsobovať aj estetický problém. Chirurgická stomatológia ponúka rôzne formy plastík mäkkých tkanív ústnej dutiny. Naši skúsení zubní chirurgovia vám ponúknu liečbu na mieru. Zákrok je bezbolestný.
FRENULEKTÓMIA
Ak je príčinou ústupu ďasien a odhalených krčkov zubov prisilný ťah uzdičiek, lekár môže indikovať prerušenie tohoto ťahu, teda chirurgický zákrok, nazývaný frenulektómia. Najčastejšie ide o uzdičku medzi dolnými a hornými prednými rezákmi.
Frenulektómia môže byť indikovaná aj u malých detí, ktoré z dôvodu silnej podjazykovej uzdičky nevedia byť dojčené alebo u detí, ktoré sú odoslané logopédom.
Vrámci predprotetickej chirurgie je niekedy potrebné odstránenie slizničných rias pred zhotovením celkovej snímateľnej protézy, aby ju tieto slizničné riasy nezhadzovali.
DOPLNENIE CHÝBAJÚCEHO KOSTNÉHO TKANIVA
Aj ustúpená kosť sa dá riešiť. Bezbolestným chirurgickým zákrokom doplníme chýbajúce kostné tkanivo pomocou vysokokvalitných náhradných kostných materiálov. Ak je strata kosti rozsiahla a zostávajúce zuby nie je možné zachrániť, vtedy je často najlepším riešením extrakcia nezachrániteľných zubov, následné doplnenie kosti a implantácia zubných implantátov. Aj pacient, ktorý následkom parodontitídy prišiel o zuby, sa môže opäť usmievať a schuti jesť, napríklad vďaka systému all on 4/ all on 6.
OSTATNÉ OBLASTI PARODONTOLÓGIE
Parodontológia sa zaoberá diagnostikou a liečbou aj iných ochorení a stavov slizníc.
LIEČBA GUMMY SMILE A GINGIVOPLASTIKA
Niekedy je potrebné predĺžiť príliš krátke zubné korunky alebo vyriešiť problém s príliš viditeľnými ďasnami v hornom zuboradí. Stav, kedy sú príliš viditeľné ďasná pri úsmeve, sa označuje ako gummy smile (z anglického gum-ďasno, teda „ďasnový“ úsmev). V takomto prípade môže pomôcť gingivoplastika. Je to chirurgický zákrok, počas ktorého lekár upraví mäkké tkanivá do požadovaného tvaru a zašije. Stehy sa vyberajú cca týždeň po ošetrení. Zákrok prebieha v lokálnej anestézii a je bezbolestný.
Ústa sú zrkadlom organizmu a často vieme odhaliť aj celkové ochorenie tak, že sa prejaví na sliznici úst či jazyka. V prípade akejkoľvek podozrivej hrčky, útvaru alebo rany v ústach, ktorá sa nehojí viac ako dva týždne, odporúčame navštíviť stomatológa, ktorý vyšetrí danú léziu. Máme špičkových odborníkov a moderné prístrojové vybavenie, vďaka čomu môžeme odhaliť možné nebezpečné útvary na slizniciach včas.
Samozrejme, stav slizníc vám prezrieme vždy vrámci pravidelnej preventívnej prehliadky.