Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Ako správne čistiť zuby? Tipy od odborníkov

10 minút čítania Zverejnené 10. 7. 2023

Hovorí sa, že jedným z najkrajších šperkov, aké môžeme nosiť, je náš úsmev.
Je preto nesmierne dôležité venovať pozornosť zdraviu našich zubov.
To sa začína pri tej najzákladnejšej činnosti — pri ich čistení.
Pripravili sme si pre vás niekoľko hodnotých tipov a informácií, ktoré vám môžu byť nápomocné.

Dôvodov, pre ktoré by sme mali venovať zdraviu nášmu chrupu dostatok pozornosti, je hneď viac. Jedným z nich je, samozrejme, aj estetické hľadisko. Nie náhodou sa hovorí, že prvý dojem môžeme zanechať len raz, a práve náš úsmev je jednou z prvých vecí, ktoré si na nás ľudia pri prvom stretnutí všimnú.

Správna ústna hygiena má však ďaleko väčší význam, než “len” ten estetický. Mnohých to síce prekvapí, nakoľko o tejto informácií sa veľa nehovorí, avšak zuby sú kľúčovou súčasťou nášho celkového zdravia. Problémy, ktoré môžu byť spôsobené aj nedostatočnou zubnou hygienou, môžu viesť k vážnym zdravotným problémom, ako sú napríklad infekcie dýchacích ciest, kardiovaskulárne choroby a dokonca aj diabetes.

Čistenie zubov je pre nás síce každodennou, rutinnou činnosťou, avšak faktom je, že množstvo ľudí si zuby nečistí správne. Rozhodli sme sa pre vás preto napísať článok venovaný tomu, ako si zuby čistiť správne, a taktiež na čo si dať pozor. Naším cieľom je poskytnúť vám podrobné informácie a praktické tipy — od správnej techniky čistenia, voľby správnej zubnej kefky, až po význam pravidelného používania ústnej vody a rady odborníka.

Pretože keď ide o starostlivosť o zuby, každý detail sa počíta.

 

Prečo je čistenie zubov tak dôležité?

Paradoxom zubov je, že napriek tomu, ako nesmierne sú dôležité, veľmi často ich zanedbávame. Predstavte si ale ústa ako vstupnú bránu do nášho celkového zdravia — zdravé zuby a ďasná sú teda absolútnym základom, a správna starostlivosť o ne je kľúčová.

Dostupné štatistiky týkajúce sa toho, ako si ľudia na starostlivosti o zuby dávajú záležať, sú ale viac než hrozivé. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpí zubným kazom až 60-90 % školákov, a takmer 90 % (!) dospelých. Rovnako alarmujúce je to, že približne 30 % ľudí vo veku od 20 do 34 rokov má už minimálne jednu zubnú náhradu.

Nesprávne čistenie zubov, resp. jeho pravidelné zanedbávanie tak nevedie len k už vyššie menovaným zdravotným problémom, ale taktiež k zvýšenému riziku vzniku zubného kazu, ku gingivitíde (zápalu ďasien) či dokonca k parodontitíde.

Najlepšou liečbou je ale vždy prevencia, poďme sa preto spoločne pozrieť na to, ako si zuby čistiť správne, a ako si na to vybrať správne pomôcky či prípravky.

Ako si správne čistiť zuby

Keď si základné vedomosti o tomto rutinnom procese už osvojíte, zistíte, že nejde o žiadnu jadrovú vedu. Je však dôležité oboznámiť sa s niektorými faktami.

Úplne najzákladnejším krokom v procese správneho čistenia zubov je výber správnej zubnej kefky a pasty. Veľmi veľa ľudí si totiž myslí, že všetky kefky a pasty sú rovnaké, to však nie je pravda — rôzne typy sú navrhnuté tak, aby riešili špecifické potreby a problémy súvisiace s ústnou hygienou.

Správna zubná kefka je základ

Pri výbere správnej zubnej kefky sa nám hneď naskytá prvá dilema, a to v podobne voľby klasická vs. elektrická. Ohľadom porovnania efektivity týchto dvoch typov kefiek bolo vykonaných už množstvo nezávislých štúdií, doposiaľ však žiadna nepreukázala výrazný rozdiel.

Väčšina odborníkov sa preto zhoduje na tom, že pokiaľ je technika čistenia vašich zubov správna, zubný povlak vám rovnako efektívne odstráni ako klasická kefka, tak aj elektrická.

Zásadný rozdiel medzi nimi je však v tom, že zatiaľ čo pri manuálnom čistení zubov vykonáme maximálne 600 pohybov za minútu, elektrická zubná kefka ich za rovnaký čas vykoná 8 000 – 40 000. To môže byť obrovskou výhodou napríklad pre ľudí s poruchou pohyblivosti či s bolestivou artritídou.

Ako oveľa dôležitejšie faktory sa pri výbere zubnej kefky javia:

  • Dĺžka rukoväte.
  • Typ štetín.
  • Tvrdosť zubnej kefky.

Čo sa týka dĺžky rukoväte, tá by mala byť dostatočne dlhá na to, aby vám pohodlne umožnila dostať sa aj k najzadnejším stoličkám, avšak jej držanie by pre vás malo byť stále komfortné — a to najmä v prípade, že máte menšiu ústnu dutinu.

Čo sa týka typu štetín, väčšina zubných kefiek používa tie z nylonu. V tomto prípade však neplatí, že čím vyzerá kefka “modernejšie”, tým je lepšia. Nedajte sa oklamať rôznymi tvarovanými hlavami či doplnenými gumenými prvkami — môžu totiž spôsobiť viac škody než osohu. Zubná kefka je najviac efektívna, keď sú všetky jej štetiny v rovnakej dĺžke, keď neobsahuje žiadne skrížené vlákna, a taktiež žiadne gumové či masážne prvky.

Pokiaľ ide o tvrdosť zubnej kefky, štandardne si môžete vybrať z troch variant, a to mäkká, stredná a tvrdá. Mierne zavádzajúce by mohlo byť nutkanie zvoliť si “zlatú strednú cestu” — pre väčšinu ľudí je totiž tou najlepšou voľbou nie stredne tvrdá kefka, ale mäkká. Tá je totiž najviac šetrná k ďasnám, ku krčkom zubov, a taktiež k zubnej sklovine.

Optimálnou voľbou, ktorá by mala vyhovieť väčšine ľudí je teda: mäkká kefka s optimálne dlhou rukoväťou, s nylonovými štetinami rovnakej dĺžky.

Výber správnej zubnej kefky by pre nás však bol zbytočný, ak by sme si následne vybrali zlú zubnú pastu. Na čo si teda dať pozor?

Na čo si dať pozor pri zubnej paste

Pri výbere sa snažte zohľadniť predovšetkým to, čo je pre vás pri starostlivosti o zuby prioritou. Iná zubná pasta je vhodná pre ľudí, ktorí sa snažia o dosiahnutie belšieho úsmevu, iná pre ľudí s citlivými zubami, a iná pre ľudí trpiacich paradontitídou.

Určite si však pri kúpe nezabudnite preštudovať zloženie. Zaberie vám to len pár sekúnd, no môže vám to ušetriť množstvo problémov. Snažte sa vyhnúť zubným pastám, ktoré obsahujú:

  • Umelé príchute a farbivá: najvhodnejšie je rozhodnúť sa pre pastu s obsahom prírodných ingrediencií.
  • Triclosan: vedecké štúdie síce ešte jeho škodlivosť nepreukázali na 100 %, no viacero odborníkov poukazuje na to, že jeho používanie môže viesť k zvýšeniu rizika vzniku rakoviny. Hoci je potrebné tieto jeho účinky hlbšie preskúmať, radšej sa mu vyhnite — dnes máme na výber desiatky zubných pást, ktoré túto látku neobsahujú.
  • Tenzidy: niektoré z nich, napr. laurylsulfát sodný (SLS) alebo laurelsulfát sodný (SLES), môžu podráždiť sliznicu. V zubných pastách, ktoré chcú niesť prívlastok “prírodné”, sú tieto látky zakázané.

Mimoriadne kontroverznou látkou, o ktorej sa v poslednom čase veľa hovorí, je tiež fluorid. Zatiaľ čo jedna skupina naň nedá dopustiť, nakoľko reálne znižuje riziko vzniku zubného kazu, tá ďalšia poukazuje na to, že fluoridy môžu pôsobiť na ľudský organizmus toxicky. Na trhu je preto dostupných čoraz viac zubných pást, ktoré sa tejto látke vyhýbajú — konečné rozhodnutie je teda opäť len na vás.

Ako pri výbere zubnej kefky, tak i pri výbere zubnej pasty sa však riaďte dvomi zásadami. Tou prvou je fakt, že cena by v tomto prípade nemala byť rozhodujúca. Investícia do kvality sa vám v tomto prípade vráti v podobe zdravých zubov.

Druhou radou je odporúčanie poradiť sa o výbere zubnej pasty i zubnej kefky s vaším stomatológom. Jedine on vie totiž presne zhodnotiť stav vášho chrupu a odporučiť vám prostriedky, ktoré budú presne vyhovovať vašim aktuálnym potrebám.

Zabudnúť samozrejme nesmieme ani na doplnky ako dentálna niť či ústna voda. Pri použití dentálnej nite začnite tým, že si z nej odstrihnete asi 45 cm. Obmotajte ju okolo svojich prostredných prstov a nechajte si na nej priestor dlhý asi 2-3 cm. Použite svoje palce a ukazováky na vedenie nite medzi zubami. Najdôležitejšie je, aby ste pri pohybe nite nahor a nadol “obkľúčili” zub tak, aby ste dokázali efektívne odstrániť nečistoty.

Čo sa týka ústnej vody, myslite na ňu ako na záverečný krok v našom rituále čistenia zubov. Ústna voda môže pomôcť neutralizovať škodlivé baktérie v ústach, pomôcť zvlhčovať ústa a môže tiež poskytnúť príjemný pocit sviežosti. Pri jej výbere si, podobne ako pri zubnej paste, vždy prečítajte etiketu a poraďte sa so svojím zubným lekárom, aby ste našli ten najlepší typ pre vaše potreby.

 

Správna technika čistenia zubov

Teraz prichádza čas na samotnú techniku čistenia. Je potrebné povedať, že existuje viacero techník — od tej “všeobecnej” po techniky pre ľudí s parodontitídou.

Pokiaľ so zubami nemáte žiadne vážnejšie problémy, najvhodnejšia technika by pre vás mohla byť tá “štandardná” (Basova), a to za použitia mäkkej zubnej kefky.

Aby bol obraz kompletný, nezabudnite ani na jazyk. Je totiž priam dokonalým “množiskom” baktérií. Najideálnejšie očistenie dosiahnete špeciálnou škrabkou na jazyk.

Odborníci odporúčajú čistenie zubov dvakrát denne, a to ráno a večer, pričom ideálne by malo trvať najmenej dve minúty. Frekvencia je dôležitá, ale kvalita čistenia je rozhodujúca. Preto sa oplatí venovať čas a pozornosť detailom.

Basova technika čistenia zubov

Vložte zubnú kefku k ďasnu pod uhlom 45 stupňov. Týmto spôsobom sa zabezpečí, že štetiny dosiahnu aj na priestor medzi zubom a ďasnom, kde sa najčastejšie hromadia baktérie. Pohybujte kefkou šetrne zľava doprava (alebo naopak) a robte ňou pritom jemné, drobné krúživé pohyby. Pokiaľ by ste kefkou obkreslovali pomyselný väčší kruh, išlo by už o Fonesovu techniku, ktorá však nie je tak efektívna.

Potom prejdite na vnútorné plochy zubov, kde je čistenie často zanedbávané. Tu by mali byť pohyby ešte precíznejšie. Nakoniec nezabudnite rovnakými pohybmi očistiť aj zadnú stranu zubov, pretože aj tam sa môžu hromadiť baktérie.

Stillmanova (stieracia) technika čistenia zubov

V tomto prípade sa kefka opäť priloží na ďasno v 45 stupňovom uhle, avšak v tomto prípade nerobíme krúživé pohyby, ale povlak doslova zotrieme kolmým pohybom kefky smerom od ďasna k žuvacej plôške zubu. Táto technika je skvelou pre ľudí s citlivými ďasnami.

Horizontálna technika čistenia zubov

Táto technika zubov je dosť často používaná, pre naše zuby je však nočnou morou. Kefka sa pri nej priloží kolmo na zuby, a len sa posúva zľava doprava v horizontálnej rovine. Takýmto spôsobom sa však na zuboch vytvárajú tzv. klinové defekty, pričom odstránenie zubného povlaku je nedostatočné.

 

Ako si udržiavať zdravé zuby medzi čisteniami?

Naše telo je ako stroj. To, čo doň vkladáme, ovplyvňuje jeho fungovanie. Rovnaké pravidlo platí aj pre naše zuby. Odporúčané potraviny pre zdravé zuby zahŕňajú syry, mliečne výrobky, oriešky, mäso, zeleninu či ovocie.

Tieto potraviny nielenže obsahujú vysoké množstvo vitamínov a minerálov, ktoré sú prospešné pre zdravie zubov, ale tiež stimulujú produkciu slín, čo pomáha chrániť zuby pred kyselinami a cukrami. Na druhej strane, potraviny a nápoje s vysokým obsahom cukru alebo kyselín, ako sú sladkosti, nezdravé občerstvenie, alkohol či káva, môžu poškodiť zubnú sklovinu a spôsobiť zubný kaz.

Zabúdať nesmieme ani na pravidelné návštevy stomatológa. Zubár môže identifikovať a riešiť potenciálne problémy ešte predtým, než sa stanú vážnymi. A ako často by ste mali navštíviť zubára? Odborníci radia, že ideálne je ísť na preventívnu prehliadku každých šesť mesiacov. Aj keď si myslíte, že vaše zuby sú v poriadku, nenechajte sa oklamať. Niektoré problémy, ako napríklad zubný kaz, môžu byť skryté, a ako to býva zvykom — môžu doslova čakať na tú najnevhodnejšiu príležitosť, ako napríklad dovolenka.

 

Slovo odborníka na záver

Vo veľkej väčšine platí, že čistý zub sa nepokazí. Správne čistenie mäkkou zubnou kefkou, medzizubnou tenkou kefkou aj zubnou niťou je dobré robiť každý deň. Priznajme si – niekedy sa nám nechce, niekedy zabudneme. Preto je potrebná aj dentálna hygiena minimálne raz ročne – optimálne 2 x ročne u odborníka. Dentálna hygienička vám vyčistí povlak a zubný kameň na miestach, kam sa ani pri najlepšej snahe nedostanete. Každý, kto absolvoval dentálnu hygienu u odborníka vie, že po ošetrení má hladké zuby, často sú zuby aj belšie.

Ako to zhnrúť?

Poctivé čistenie doma a pravidelná hygiena u špecialistu je vašou prevenciou. Vtedy môžete povedať, že robíte pre svoje zuby čo treba.

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka