Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Domáce bielenie zubov – na čo si dať pozor?

10 minút čítania Zverejnené 28. 6. 2022

bielenie zubov

Bielenie zubov vykonané profesionálom môže byť finančne náročnejšie ako bielenie zubov doma. Oplatí sa to? Zdravé zuby, krásne zuby a biele zuby. Takáto by mala byť správna postupnosť z hľadiska priorít na chrup človeka. V skutočnosti však často býva poradie: biele, krásne a až na treťom mieste sa nachádzajú zdravé zuby. V snahe ušetriť a dosiahnuť žiadaný efekt si niektorí zvolia finančne menej náročné domáce bielenie zubov. V tomto článku si rozoberieme rôzne spôsoby bielenia a ich nástrahy či výhody.

V prvom rade treba rozdeliť techniky domáceho bielenia zubov podľa spôsobu, akým dosahujú bieliaci efekt. Z tohoto hľadiska sa bielenie zubov delí na mechanické a chemické.

Domáce mechanické bielenie zubov

Internet je plný babských receptov, ktoré sľubujú skvelé bieliace účinky. Ingredienciami v týchto receptoch sú predovšetkým voľne dostupné potraviny, ktorých kúpa, na rozdiel od profesionálneho bielenia, nie je vôbec finančne náročná. Väčšina týchto receptov je založená na abrazívach (brúsnych látkach), ktorými spolu s povlakom a nečistotami odstránite aj časť zdravej zubnej skloviny. Tá sa však nedokáže obnovovať. Mechanické domáce bielenie zubov v podstate spočíva v zbrúsení nečistôt z povrchu zubov.

Abrazíva často používané na domáce bielenie zubov:

  • Sóda bikarbóna
  • Kurkuma
  • Čierne uhlie
  • Soľ
  • Zubná pasta (s vysokým obsahom abrazív)

Nevýhody mechanického bielenia zubov:

  • Možné trvalé poškodenie zubnej skloviny pri častom a necitlivom čistení
  • Zvýšená citlivosť zubov
  • Poodierané ďasná a podráždené zubné krčky
  • Znížená odolnosť zubov voči zubným kazom
  • Bieliaci efekt je minimálny a dočasný – pigmenty z jedla a nápojov sa v poškodenej sklovine usádzajú ešte viac

Domáce chemické bielenie zubov

Za domáce chemické bielenie považujeme aj bielenie pomocou kyselín ako kyselina citrónová či rôzne iné ovocné kyseliny. Výsledkom však nie je bielenie, ale bohužiaľ poškodenie skloviny. Najhorším variantom v tomto prípade je použitie kyselín v kombinácii so sódou bikarbónou. Kyselina sklovinu naleptá a abrazívna sóda bikarbóna ju poškriabe. Efekt bielenia možno badať, ale za cenu výrazného poškodenia zubov a ďasien. Efekt je veľmi krátkodobý, pretože do takto narušenej skloviny sa ďalšie pigmenty usadia okamžite.

Ďalšou alternatívou je bielenie pomocou produktov, ktoré sú voľné dostupné k zakúpeniu. Jedná o pasty, ústne vody, ale aj o bieliace perá či peroxidové pásiky. Ich účinnosť je zväčša viditeľná, ale trvanlivosť určite nie je dostačujúca. Následné opakovanie bieliacich procedúr potom výrazne oslabuje zubnú sklovinu a robí zuby krehkými a náchylnými na ochorenia a praskanie zubnej skloviny.

Účinnou látkou chemických produktov na bielenie zubov je peroxid vodíka (H2O2). Z pohľadu bezpečnosti je laické a nekontrolované bielenie peroxidom veľmi nebezpečné, najmä ak ide o neznáme koncentrácie. Hrozia popáleniny, poleptania a vážne poškodenie zdravia. V Európskej únii práve preto legislatíva reguluje koncentrácie peroxidu vodíka v takýchto produktoch. Vo výrobkoch určených pre domáce použitie, ktoré je možné zakúpiť v lekárňach a drogériách je maximálna povolená koncentrácia ≤ 0,1 % hm. peroxidu vodíka prítomného alebo uvoľneného. Napriek tomu je možné peroxid vodíka (H2O2) nájsť v rôznych koncentráciách ako účinnú látku vo veľkom množstve produktov na bielenie zubov. Ide o produkty, ktoré nie sú určené pre európsky trh a nie sú tu schválené. Najčastejšie sú to produkty z USA dostupné v internetových obchodoch. Takéto výrobky neodporúčame, pretože predstavujú zdravotné riziko.

Ako miernejšiu alternatívu chemického bielenia zubov sa používa karbamid peroxid, ktorého bieliaci účinok je pri rovnakej koncentrácii približne 3-násobne slabší. V zásade platí, čím nižšia koncentrácia účinnej látky v bieliacom produkte, tým je chemické bielenie šetrnejšie.

Chemické produkty a látky často používané na domáce bielenie zubov:

  • Pasta na bielenie zubov (s obsahom peroxidu alebo karbamid peroxidu)
  • Gél na bielenie zubov (s obsahom peroxidu alebo karbamid peroxidu)
  • Bielenie zubov priamou aplikáciou peroxidu (zdraviu nebezpečné!)
  • Bieliace pero na bielenie zubov
  • Tvarovateľné bieliace pásiky na zuby (s obsahom peroxidu alebo karbamid peroxidu)
  • Kyselina citrónová

Nevýhody domáceho chemického bielenia zubov:

  • Zvýšená citlivosť zubov a tým spôsobené bolesti
  • Zuby sa po aplikácii obvykle ľahšie zafarbia konzumovanou stravou a vznikajú pigmentové škvrny, ak sa požívajú krátko po bielení
  • V prípade aplikácie vysokej koncentrácie peroxidu zdravotné ohrozenie a možnosť poleptania ďasien a sliznice úst, dokonca sliznice žalúdka
  • Zhoršenie príznakov už vzniknutého zubného kazu po aplikácii
  • Esteticky nutná výmena bielych plômb, zubných mostíkov, zubných náhrad, zubných výplní, či zubných koruniek (keramické aj živicové) z dôvodov vzniku priveľkej farebnej rozdielnosti oproti bieleným zubom
  • Zvýšená citlivosť zubov po vybielení, zdrsnenie povrchu zubov
  • Nerovnomerný efekt vybielenia (v závislosti na vrstve skloviny, počtu tzv. mŕtvych zubov a pod.)

Kedy sa vyvarujte domáceho chemického bielenia zubov:

  • Ak trpíte parodontitídou
  • Ak máte vysokú kazivosť zubov
  • Ak máte veľa plômb, mostíkov či koruniek
  • Ak ste tuhí fajčiari
  • Ak konzumujete veľa a často pigmentovo výrazné nápoje a jedlá
  • Ak užívate akékoľvek lieky
  • Ak trpíte ochorením tráviaceho traktu a/alebo častým zvracaním
  • Počas tehotenstva
  • Ak nemáte viac ako 18 rokov

Ambulantné bielenie zubov
Ambulantné chemické bielenie zubov

V ordinácii sa chemické bielenie zubov vykonáva pomocou voľne prostriedkov, ktoré nie sú voľne dostupné. Celá procedúra je intenzívnejšiou a profesionálnejšie prevedenou verziou vyššie spomenutého procesu bielenia. Obvykle procedúra pozostáva z niekoľkých sedení trvajúcich cca 15 minút (až po dosiahnutie požadovaného efektu.) Na procedúry sa používajú viac koncentrované prípravky (do 6%). V priemere s 2- krát vyšším obsahom bieliacej zložky oproti prípravkom na domáce bielenie zubov. Procedúra je preto kratšia a výsledok sa dostaví rýchlejšie. Oxidačná reakcia sa v ambulanciách obvykle ešte akceleruje pomocou špeciálneho svetla či ohrevu pomocou LED a plazmových lámp, ktoré využívajú rôznu vlnovú dĺžku svetla.

Rozdiel medzi domácim a ambulantným chemickým bielením je okrem intenzity ešte aj v starostlivosti pred, počas a po procedúre. Nakoľko sa pri ambulantnom bielení používajú vysoké koncentrácie účinných látok, komplexná zdravotná starostlivosť je nutná. Samotnej procedúre predchádza dôsledné kompletné vyšetrenie, odstraňovanie zubného kameňa a usadenín a taktiež aj oprava chorých zubov. Následne sa určí aktuálna farba zubov pomocou škály farieb zubnej skloviny. Pred bielením zubov vám pre vašu bezpečnosť tiež odizolujú ďasná a pery pred možným stykom s bieliacou látkou.

Procedúra práve prebehla a vaše zuby a zubná sklovina sú rozdráždené. Zubný lekár musí preto po procedúre zubnú sklovinu remineralizovať, hydratovať a upokojiť. Pre tieto účely sú určené aj špeciálne zubné pasty, ktorými si pacient ošetruje čerstvo vybielené zuby. Po procedúrach sa musí pacient vyhýbať konzumácii potravín, ktoré najviac farbia zubnú sklovinu a taktiež fajčeniu. Vyhnúť sa treba nápojom ako je napríklad káva, čierny čaj, zelený čaj, víno, rôzne bylinné tinktúry a ďalšie. Tiež aj jedlám s vysokým obsahom pigmentov napr. cvikle, čučoriedkam, mrkve, sójovej omáčke a farebným olejom.

K ambulantnému chemickému bieleniu zubov existuje ešte jedna alternatíva. Tou je profesionálne domáce bielenie zubov kontrolované lekárom a kombinované s bielením v ambulancii – proces bielenia prebieha pod profesionálnym dohľadom zubného lekára. Ten nechá zhotoviť na základe odtlačkov zubov a ďasien individuálny nosič na bieliaci gél. Podľa presných inštrukcií zubného lekára si potom pacient v domácich podmienkach nanáša bieliaci gél do nosiča, ten nasadí na zuby a necháva ho pôsobiť predpísaný čas. Samotné výsledky priebežne kontroluje zubný lekár. Táto forma spolupráce môže fungovať aj tak, že gél s vyššou koncentráciou aplikuje zubný lekár v ambulancii a gél s nižšou koncentráciou si pacient aplikuje v domácich podmienkach sám. (Tento typ gélu nie je voľne dostupný.) Najlepšie výsledky sa dosahujú, keď sa najskôr zuby vybielia profesionálnym domácim bielením, a následne sa dobielia v zubnej ambulancii.

Ambulantné mechanické bielenie zubov

Pieskovanie alebo air-flow, je metóda, ktorá je vykonávaná profesionálnym ústnym hygienikom. Jedná sa o abrazívny a mechanický spôsob bielenia zubov. Účinne odstraňuje pigmentové škvrny a nečistoty nachádzajúce sa na zubnej sklovine. Po pieskovaní sa zuby leštia a remineralizujú, aby sa zahladilo prípadné zdrsnenie a aby bol povrch zubnej skloviny hladký a neusádzali sa na ňom žiadne nečistoty.

Výhody pieskovania zubov

Pieskovanie ponúka výhody, ktoré sú dôležité aj pri liečebnej stomatológií. Okrem toho, že air-flow metóda ponúka preventívne riešenia pre pacientov trpiacich parodontitídou, je výhodou i z pohľadu prevencie pred zubným kazom. Proces tejto metódy je založený na malých čiastočkách piesku, ktoré mechanickým spôsobom odstraňujú aj baktérie z povrchu zubnej skloviny. Tento proces má priamy vplyv i na zubnú sklovinu. Odhaľuje jemné póry, ktoré sa vyplnia flouridačným gélom, ktorý sa aplikuje na záver. Týmto spôsobom sa pacient zbaví nielen neestetických pigmentových škvŕn, ale dostatočne regeneruje i zubnú sklovinu.

Fazetovanie zubov

Fazetovanie zubov patrí ako úkon k estetickej stomatologií. Primárne je určené pre ľudí , ktorí majú zubnú sklovinu poškodenú v takej miere, že ďalšie chemické bielenie zubov by mohlo zničiť chrup pacienta. Fazetami sa prekrýva vonkajšia plocha zubov. Pomocou tejto estetickej úpravy je možné korigovať nielen farbu a tvar zuba, ale aj prekryť vrodené vady, následky úrazov či tzv. tetracyklínové zuby.

Bielenie zubov z pohľadu stomatológie

Zubná sklovina obklopuje celú korunku zuba a jeho viditeľnú časť nad ďasnom. Jej primárnou úlohou je poskytovanie ochrany zuba pred mechanickou záťažou a kyselinami. Chráni mäkkšiu výplň zuba-dentín (zubovinu). Dentín je prirodzene sfarbený do žlta. Bieliť zub je možné, len kým má dostatočnú vrstvu zubnej skloviny. Bielenie zubov ale množstvo zubnej skloviny buď znižuje (mechanické bielenie) alebo ju oslabuje (chemické bielenie). Môže sa teda stať, že sa zubná sklovina poruší do úrovne , kedy odhalí dentín svoju prirodzenú farbu a pacient sa dočká opačného výsledku, než pôvodne požadoval.

Pozor na zubnú sklovinu

V prípade domáceho bielenia zubov sa vždy jedná o zásah do zubnej skloviny-jedinej ochrany vašeho chrupu. Samotný zákrok je navyše vedený bez odborného dozoru a s kolísavou efektivitou. Najčastejším scenárom domáceho bielenia zubov je preto postupné skúšanie rôznych metód, pričom efektivita a zdravotná nezávadnosť mnohých z nich je prinajmenšom diskutabilná. Následkom týchto skúšok je oslabenie zubnej skloviny, zvýšená citlivosť zubov a ich znížená obranyschopnosť proti vonkajším vplyvom. Finančné náklady a zdravotné potiaže, ktoré vám vzniknú s liečbou a starostlivosťou o takto oslabený chrup nestoja za pár ušetrených eur. Bielenie zubov v domácich podmienkach preto neodporúčame.

Odporúčanie Schill Dental Clinic

Bielenie sa však dá vykonať pod dohľadom profesionálov, ktorí sú oboznámení so zdravotným stavom pacienta a tak mu vedia odporučiť najvyhovujúcejší variant. Pred akýmkoľvek bielením sa preto poraďte s vašim ošetrujúcim stomatológom, ktorý vám iste odporučí ten najvhodnejší spôsob. Jednoznačne najúčinnejšie bielenie zubov je bielenie, ktoré si na základe návštevy zubára prevádzate doma a následne sa dobielia u zubára. Po bielení zubov však vždy treba počítať s problémami , ktoré sa môžu, ale nemusia vyskytnúť. Zubný lekár ale nie je laik, a dokáže zvážiť možné hroziace riziká a po správnosti by vás mal aj oboznámiť s možnými komplikáciami. V Schill Dental Clinic poskytujeme kombináciu domáceho a ambulantného bielenia.

Ďalšie podobné články

Invisalign neviditeľný zubný strojček

Neviditeľný zubný strojček Invisalign: Diskrétna cesta k dokonalému úsmevu

Túžite po krásnom a symetrickom úsmeve, no desí vás predstava dlhočizných mesiacov s nevábnym kovovým strojčekom vo vašich ústach? Moderná ortodoncia našťastie pozná riešenie, ktoré je rovnako efektívne, omnoho komfortnejšie, ale hlavne – nikto si ho nevšimne. Neviditeľný zubný strojček Invisalign sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka