Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Bolesť zuba? Vyčistenie koreňových kanálikov zub zachráni.

7 minút čítania Zverejnené 5. 4. 2022

Lekár s lupovými okuliarmi

Ošetrenie koreňových kanálikov, známe aj ako endodontické ošetrenie, je zákrokom, ktorý môže zachrániť zub, ktorý by inak musel byť odstránený. Tento článok vás prevedie celým procesom, od prvotnej diagnostiky až po samotný zákrok. Dozviete sa, prečo a kedy je takéto ošetrenie potrebné, aké sú príznaky poškodenia koreňových kanálikov a ako prebieha odstránenie infikovaného tkaniva.

Čo je to zubná dreň?

Zubná dreň je tkanivo umiestnené vnútri zuba a v jeho koreňových kanálikoch. Je zodpovedná za udržiavanie citlivosti zuba a za to, že zub je živý. Do zubnej drene kanálikom v zubnom koreni prenikajú drobné cievy a nervy. Kedy je nevyhnutné podstúpiť endodontické liečenie?

Ak sa zubná dreň poškodí, reaguje zápalom a bolesťou. Najčastejšie je dreň poškodená zubným kazom. Zubný nerv nachádzajúci sa v zubnej dreni nemá schopnosť obrany, a preto pri dlhodobom vplyve baktérií a toxínov odumiera. Vtedy je potrebné vykonať endodontické ošetrenie – čistenie koreňových kanálikov, niekedy tiež označované za vybratie zubných nervov.

Ak k tomuto ošetreniu nedôjde, baktérie sa cez koreňový kanálik začnú šíriť do okolia zuba, poškodia tkanivo zubného lôžka a prostredníctvom krvného riečiska môžu časom negatívne ovplyvniť aj celkový zdravotný stav pacienta.

Včasné odstránenie infikovaného, odumretého tkaniva a úspešné ošetrenie koreňových kanálikov zub zachráni a nie je potrebná jeho extrakcia.

Bezbolestné ošetrenie najmodernejšími prístrojmi

Pacienti majú z endodontického zákroku často strach. Na našej klinike je to však bežne vykonávaný úkon a je bezbolestný. Vďaka použitiu najmodernejších prístrojov, postupov a technológií je zaručená jeho maximálna precíznosť a kvalita.

Stomatológ používa moderné technológie na diagnostiku tvaru, dĺžky a počtu jednotlivých kanálikov. V jednom zubnom koreni sa totiž môže nachádzať aj viac kanálikov a na zabezpečenie kvalitného ošetrenia musia byť nájdené, vyčistené a zaplnené všetky. U nás nenecháme nič na náhodu, preto pracujeme pod veľkým mikroskopom, aby sme dokázali nájsť aj skryté mikro kanáliky.

Zubný lekár počas endodontického ošetrenia niekoľkokrát kontroluje priebeh pomocou RVG prístroja a snímky hneď prenáša na obrazovku pri zubnom kresle. Týmto spôsobom získava zubár možnosť priamej kontroly, čo zvyšuje kvalitu práce.

Okrem iného je pre nás samozrejmosťou pri práci používať špičkové stomatologické mikroskopy. Vnútorný priestor zuba a koreňov je voľným okom nerozpoznateľný a úspešnosť ošetrenia bez použitia mikroskopu je okolo 80%.

Mikroskop nám dáva možnosť dokonalého prehľadu o prostredí a istotu kvalitného ošetrenia aj tak malých miest, akými sú koreňové kanáliky. Na stanovenie presnej dĺžky koreňového kanálika využívame apexlokátor – prístroj, ktorý zaznamenáva apex (hrot) zuba.

Na záver endodnotického ošetrenia stomatológ použije prístroj na precízne 3D zaplnenie koreňového kanálika.

Ako prebieha ošetrenie koreňových kanálikov

Ošetrenie koreňových kanálikov predstavuje jednu z najdôležitejších procedúr v modernom zubnom lekárstve, ktorej cieľom je zachovanie zuba, ktorý by inak musel byť odstránený. Tento proces je zásadný pre pacientov trpiacich bolesťou alebo diskomfortom, ktoré sú spôsobené infekciou alebo poškodením vnútorného zubného tkaniva.

Ak vás alebo niekoho z vašich blízkych postihla potreba tohto zákroku, pravdepodobne vás zaujíma, čo vás v zubárskom kresle čaká. V nasledujúcich riadkoch sa vám preto pokúsime priblížiť, ako ošetrenie koreňových kanálikov prebieha, aké kroky sú potrebné na úspešné zvládnutie tejto procedúry a ako sa pripraviť na tento zákrok, ktorý má za úlohu nielen odstrániť bolesť, ale aj zachovať funkčnosť vášho zuba.

Konzultácia a diagnostika

Konzultácia so stomatológom a následná diagnostika sú v procese ošetrenia mimoriadne dôležitými krokmi. Charakter zápalu zubnej drene môže byť rôzny, a preto k diagnostike pristupujeme dôkladne. Vďaka nej navrhneme najlepší spôsob liečby vzhľadom na rozsah a bolestivosť zápalu.

Anestézia

Endodontické ošetrenie v našej klinike prebieha v lokálnej anestézii, aby sme eliminovali bolestivosť počas zákroku. Na lokálnu anestéziu využívame moderné anestetiká s rýchlym nástupom účinku a špeciálne ihly na bezbolestnú aplikáciu. Pred samotným vpichom anestetika môžeme potrieť sliznicu anestetizujúcim gélom. Ponúkame však aj možnosť ošetrenia v celkovej anestézii.

Odstránenie kazu

Práve zubný kaz je najčastejšou príčinou nahromadených mikroorganizmov, ktoré infikujú zubné tkanivá. V prípade zapálenej zubnej drene do nej kaz často hlboko zasahuje. Vtedy je pred ošetrením kanálikov dôležité odstrániť najprv kaz a následne spriechodňovať a čistiť kanálik.

Čistenie a dezinfekcia koreňového kanálika

K vykonaniu úspešného endodontického ošetrenia je nutné spriechodniť každý kanálik. V tejto časti sa kanálik spriechodní po celej dĺžke, infikovaná zubná dreň sa odstráni a celý priestor sa vyplachuje dezinfekčnými prostriedkami, ktoré zabezpečia likvidáciu choroboplodných baktérií.

Vyplnenie koreňového kanálika

Po spriechodnení a dôkladnom mechanicko-chemickom čistení koreňového kanálika pristupujeme k hermetickému (vzduchotesnému) vypĺňaniu. Výplň koreňových kanálikov pozostáva z tzv. sealeru (pasty) a gutaperče, ktorých kombinácia spolu s prístrojom na 3D zaplnenie zabezpečí hermetické uzavretie.

Pri vypĺňaní je dôležité zaplniť všetky výstupy z koreňového kanálika, čo zubný lekár kontroluje pomocou RVG prístroja. Takto vieme zhotoviť skutočne kvalitnú koreňovú výplň.

Ošetrenie zubnej korunky

Po ošetrení koreňového kanálika je nutné ošetriť aj korunkovú časť. Ošetrenie sa robí z dôvodu, že zub môže byť veľmi zničený rozsiahlym zubným kazom. Taktiež nakoľko v ňom už nie je živá zubná dreň, stáva sa krehkým. Navyše sa pri sprístupnení koreňového kanálika odstráni ďalšia časť tvrdých zubných tkanív, čo ešte viac znižuje mechanickú odolnosť zuba. Tým pádom niekedy jednoduchá výplň zuba nemusí byť dostačujúca. Prijateľnou alternatívou je aplikácia korunky či onlay, ktoré dokážeme zhotoviť aj na počkanie.

Vyhýbať sa endodontickému zákroku je nebezpečné. Včasné ošetrenie koreňových kanálikov môže zastaviť ďalšie bakteriálne procesy, ktoré by viedli nielen k strate zuba, ale aj k ďalším zdravotným komplikáciám a infekciám.

Na čo sa nás najčastejšie pýtate?

Keď príde reč na ošetrenie koreňových kanálikov, je prirodzené, že pacienti prichádzajú s množstvom otázok a obáv. Je to zákrok, ktorý pre mnohých vyvoláva obavy, a preto je dôležité mať k dispozícii jasné a presné informácie. V tejto časti sa budeme venovať najčastejšie kladeným otázkam, ktoré pacienti pred ošetrením kladú.

Je endodontické ošetrenie prevenciou pred zápalom okostice?

Akonáhle je diagnostikovaný hlboký kaz, ktorý zasahuje až do drene zuba (v horšom prípade je zubná dreň už odumretá), je potrebné ošetriť koreňové kanáliky. Ošetrenie musí byť vykonané čo najskôr.

Zápal zubnej drene býva veľmi bolestivý a je nebezpečný z hľadiska možného pokračovania zápalu do zubného lôžka a okolitých tkanív. Endodontické ošetrenie bráni prenosu infekcie na iné tkanivá. Preto je z hľadiska prevencie zápalu okostice kľúčové.

Budem po ošetrení zubných kanálikov cítiť bolesť?

Po zákroku môže byť zub citlivý na zahryznutie a po odoznení anestézie môžu niektorí pacienti pociťovať bolesť. Tá štandardne odoznieva do niekoľkých hodín. Rýchlou pomocou na utlmenie bolesti sú voľnopredajné analgetiká. V prípade, ak bolesť pretrváva aj niekoľko dní po zákroku, je vhodné navštíviť ordináciu stomatológa.

Môže ma bolieť mŕtvy zub?

Niektorým pacientom sa môže aj po rokoch stať, že pociťujú bolesť zuba, ktorý bol v minulosti endodonticky ošetrený, a teda je mŕtvy. Nejde však o bolesť zuba, ale o zápal, ktorý sa pod ním vytvoril.

K takémuto zápalu najčastejšie dochádza po nedostatočnom ošetrení, ktoré bolo vykonané bez optického zväčšenia a nesprávnou technikou. V koreňovom kanáliku preto ostali baktérie, ktoré naďalej produkujú hnis a toxíny. V takomto prípade vám odporúčame čo najskôr vyhľadať pomoc nášho odborníka.

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka