Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Náš tip

Je sonická zubná kefka lepšia než tá obyčajná?

5 minút čítania Zverejnené 10. 11. 2020

Zubné kefky

Technologický pokrok neobišiel ani trh s dentálnymi pomôckami. Vďaka tomu pri čistení zubov už nemusíme siahať len po klasickej manuálnej zubnej kefke, no výber sa rozširuje aj o elektrickú rotačnú kefku či tú sonickú.

Práve sonická zubná kefka je aktuálne obeťou každej druhej reklamy, no keďže je jej cena neporovnateľne vyššia ako pri kefkách klasických, naskytá sa nám niekoľko záludných otázok. Je naozaj sonická kefka takým zázrakom v oblasti zubnej hygieny, že sa do nej oplatí investovať? Je lepšia ako tá klasická? A ak je lepšia, tak v čom? V tomto článku sa nimi budeme zaoberať a dúfame, že na jeho konci vám už bude jasné, či si túto vecičku zaobstarať alebo radšej ostať verný starej škole.

Ako funguje sonická zubná kefka?

Sonická zubná kefka je nový druh elektrickej kefky, s ktorou akoby sa momentálne roztrhlo vrece. Pod pojmom elektrická zubná kefka si však väčšina z nás predstaví tú okrúhlu, ktorá zubný plak odstraňuje rotačným pohybom. Štetiny rotačnej kefky obkolesia zub kolom dokola a následne krúživým pohybom zabezpečia jeho očistu.

Avšak takýto pohyb dráždi ďasná, preto sa z dlhodobejšieho hľadiska označuje rotačná zubná kefka za nevhodnú, ba priam až škodlivú. Sonická zubná kefka tento problém eliminuje. Vzhľadom väčšmi pripomína klasickú kefku, rozdiel je však v tom, že touto kefkou nemusíte zuby drhnúť vy. Urobí to za vás. Sonická zubná kefka využíva technológiu vysokofrekvenčného kmitania alebo zjednodušene ultrazvuku.

Sonická zubná kefka verzus tá klasická

Čistenie zubov klasickou zubnou kefkou by malo byť súčasťou vašej každodennej rutiny, preto jeho priebeh pravdepodobne netreba konkretizovať bližšie. Jednoducho na ňu nanesiete zubnú pastu a idete na vec. Pri takomto čistení sme schopní urobiť zhruba šesťsto čistiacich pohybov za minútu, čo rozhodne neznie ako malé číslo. Keď ho však porovnáme s počtom čistiacich pohybov sonickej kefky, okamžite si uvedomíte ten diametrálny rozdiel.

Frekvencia kmitania štetín sonickej kefky sa totiž pohybuje niekde v rozmedzí 8,000 až 40,000 čistiacich pohybov za minútu. Jednoduchou matematikou sa teda vieme dopracovať k tomu, že sonická kefka je až niekoľkonásobne účinnejšia ako tá obyčajná. Nemyslite si však, že je sonická kefka nejaký čistiaci mág, ktorý sa štetinami prepchá do každej škulinky. Ani kefka s takouto frekvenciou kmitania nemá otvorené dvere do medzizubných priestorov. Jej používanie preto vždy kombinujte aj s medzizubnými kefkami či zubnými niťami.

Výhody sonickej zubnej kefky

Okrem vyššej frekvencie čistiacich pohybov má sonická kefka aj rad ďalších výhod, počínajúc efektívnejším odstraňovaním zubného plaku. Zubný plak je povrchová vrstva nečistôt, ktorá sa ukladá na zuboch a pri zanedbávaní riadnej dentálnej hygieny prerastá do štádia zubného kameňa. Na rozdiel od zubného kameňa možno zubný plak odstrániť doma, práve čistením zubov. Problém je však v tom, že množstvo ľudí nemá v tejto sfére správnu techniku, a teda sa aj napriek tomu, že si zuby čistia dvakrát denne, míňa celý tento proces účinku. To sa vám so sonickou zubnou kefkou nestane. Vysokofrekvenčné vlny rozbijú štruktúru aj toho najodolnejšieho plaku a vyčistia zuby efektívnejšie, ako by toho bola schopná ktorákoľvek kefka klasického rádu.

Skvelou vlastnosťou sonickej zubnej, ale aj ostatných elektrických zubných kefiek, je časovač. Ráno je každá ušetrená minúta dobrá a ľudia v zhone a snahe stihnúť autobus často zabúdajú, ako dlho by si zuby vlastne mali čistiť. Elektrická zubná kefka zoberie tento problém na vlastné plecia a po dvoch minútach sa jednoducho sama vypne.

Pre koho je sonická zubná kefka vhodná?

Sonická zubná kefka je vhodnou pomôckou pri dentálnej hygiene takmer pre každého. Od detí, cez ľudí s citlivými zubami a fajčiarov, až po bežných pacientov, ktorí nemajú so zubami žiadne komplikácie. Na svoje si prídu aj nároční používatelia, ktorí chcú mať všetko vrátane dentálnej hygieny plne pod kontrolou. Takúto kefku možno spárovať s mobilnou aplikáciou, pomocou nej nastaviť režim čistenia a mať ho pod dohľadom kedykoľvek a kdekoľvek.

Ak na vás fakt s mobilnou aplikáciou pôsobil skôr odstrašujúco ako lákavo, nemusíte prepadať panike. Výrobcovia mysleli aj na ľudí, ktorí s technikou neudržiavajú práve priateľské vzťahy. Pre tých na trhu figurujú sonické zubné kefky, ktoré možno ovládať tlačidlami na samotnej kefke a tam to končí.

Čo treba vedieť pri prechode z klasickej zubnej kefky na tú sonickú?

Prechod z obyčajnej kefky na tú sonickú môže mnohým pacientom spôsobovať problémy. Dôvod je prostý – tlak. Na klasickú zubnú kefku je potrebné vyvíjať určitý tlak, pod vplyvom ktorého sa zuby vyčistia. Pri sonickej kefke sa deje presný opak – tlačiť nemôžete vôbec. Ak začnete na sonickú zubnú kefku tlačiť, prestane kmitať.

Ďalšou problematickou oblasťou pri zmene kefky môže byť šteklenie, s ktorým pri kúpe sonickej kefky určite treba počítať. Keďže ultrazvukové kmitanie nerozpohybuje len štetinky na kefke, ale aj samotné sliny v ústach, je prirodzené, že sa dostaví určitý šteklivý pocit. Hoci to znie ako drobnosť, množstvo ľudí vzdalo používanie sonickej kefky práve kvôli tomuto faktoru. Avšak je treba podotknúť, že tí, ktorí vydržali, môžu len potrvdiť, že je to celé o sile zvyku a čím dlhšie sonickú kefku používate, tím menej šteklenie vnímate.

Na záver by sme mali spomenúť cenu. Tá sa pri kvalitnejších sonických kefkách pohybuje niekde medzi 30 až 200€. Dajú sa však kúpiť aj lacnejšie. Nie sú síce z tých najvýkonnejších, no ako pokusné kefky na otestovanie takéhoto čistenia zubov poslúžia dobre. Sonická kefka je teda v porovnaní s tou klasickou finančne náročnejšia, no benefity, ktoré sa s ňou viažu, túto cenu hravo zatienia. Ak teda patríte k tým, čo stále bojujú s nesprávnou technikou čistenia, nedostatočným odstraňovaním zubného plaku či citlivými zubami, nepochybne by ste jej mali dať šancu.

Štítky

Náš tip

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka