Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

ChirurgiaVytrhnutie zuba

Riešenie problémov so zubami múdrosti

5 minút čítania Zverejnené 1. 4. 2022

Lekár a pacient

Osmičky (tzv. zuby múdrosti) sa prerezávajú až v dospelom veku. Sú to zuby, ktoré môžu spôsobiť nemalé problémy. Panuje názor, že tieto zuby nie sú ku spracovávaniu potravy nutné. Avšak správne prerezané a zdravé osmičky nie sú zbytočné a môžu sa nám hodiť.

Čo sa týka zubov múdrosti, je všetko od ich tvaru, počtu koreňov, uloženia, času prerezávania či samotného založenia  vysoko individuálne. Niekto ich nemusí mať založené vôbec a niekto má dokonca aj deviate zuby. Prerezávajú sa až v dospelosti (z toho pochádza ich označenie zuby múdrosti), najčastejšie medzi 20. až 30. rokom, ale nie je ničím ojedinelým, ak k prerezávaniu dôjde v 40.tke či 50.tke.

Komplikácie so zubami múdrosti

Dôvodov, prečo osmičky môžu viesť k ťažkostiam, je viacero. Jedným z vysvetlení je fakt, že v priebehu evolúcie dochádza k zmenšovaniu rozmerov čeľustných kostí, ale k zmene veľkosti zubov dochádza pomalšie. Človek môže tiež zdediť po jednom z rodičov väčšie zuby a po druhom zase menšie čeľustné kosti. A tiež ide o posledný prerezávajúci sa zub. Všetky tieto faktory môžu viesť k tomu, že pre osmičky nie je dostatok priestoru na prerezanie. 

Problémy, s ktorými sa stretávame pri zuboch múdrosti

Ak je zub múdrosti prerezaný len čiastočne (len časťou svojej korunky), môžu do ďasna v okolí tejto korunky preniknúť baktérie zo zubného povlaku a spôsobiť zápal, tzv. perikoronitídu.

Najčastejším problémom so zubami múdrosti je ich sťažené prerezávanie. Pri akútnej forme vzniká pocit tlaku v mieste uloženia zubu, zápal a začervenanie sliznice okolo a nad neprerezaným zubom. Prítomná môže byť jednostranná bolesť hrdla a následne problém s prehĺtaním. Bolesť tiež môže vyžarovať do ucha, alebo, ak je zub sklonený smerom k lícu, vyžaruje do líca. Dochádza k sťaženému otváraniu úst. V extrémnejšej podobe sa môže objaviť opuch lymfatických uzlín, bolesť a opuch príslušnej polovice tváre, zvýšená teplota a pocit  malátnosti. Takýto stav je veľmi nepríjemný a väčšina pacientov v takom prípade bez váhania vyhľadá lekára. Neliečenie takéhoto stavu totiž môže prerásť do silného okoločeľustného zápalu, čo v niektorých prípadoch môže byť až stav ohrozujúci život.

Existuje aj chronická forma sťaženého prerezávania, kedy sa bolesť objavuje niekoľkokrát do roka, v rôznych časových intervaloch. Zväčša ale chýbajú celkové príznaky ako zvýšená telesná teplota a malátnosť. Komplikáciou v súvislosti so zubami múdrosti môže byť aj vznik cysty, ktorá môže vzniknúť vrámci poruchy vývoja alebo vplyvom zápalu.

Liečba komplikovaných osmičiek

Konkrétny postup pri liečbe problémov so zubami múdrosti závisí od štádia ochorenia a od stavu pacienta. Neurčité a slabšie bolesti pri čiastočne prerezaných osmičkách niekedy vyrieši zvýšená hygiena okolitej sliznice v kombinácii s lokálnym ošetrením v ambulancii stomatológa.

Pri akútnom zápale sa vykoná dezinfekcia a skľudnenie okolia čiastočne prerezanej korunky – výplachmi špeciálnym roztokom, zavedením drénu. Niekedy je potrebné nasadenie antibiotickej liečby. Po skľudnení sa zub odstráni alebo sa vykoná dekapsulácia.

Dekapsulácia je chirurgické odstránenie mäkkých tkanív okolo zuba, aby sa tak zmenšil priestor, v ktorom vznikajú zápaly. Tento zákrok sa vykonáva v prípade, že má zub dostatok miesta, je správne postavený a má význam ho zachovať – tzn. má perspektívu plnohodnotnej funkcie.

Pokiaľ celkový stav skomplikovala cysta, je nutné jej chirurgické odstránenie.

V prípade, že je korunková časť zuba múdrosti dostatočne prerezaná, umožňuje to stomatochirurgovi odstránenie zubu klasickým spôsobom – vybratím pomocou klieští. Pokiaľ nie je korunková časť zuba múdrosti dostatočne prerezaná alebo je zaklinená, či vyrastá bokom, je indikované chirurgické odstránenie zuba múdrosti. V takých prípadoch sa jemne dostaneme pod tkanivá, ktoré pokrývajú zub múdrosti, vyberieme ho a následne ranu zašijeme. Zákrok prebieha v lokálnej anestézii a je nebolestivý. 

Sú aj situácie, v ktorých sa neodporúča vykonávať odstránenie osmičiek – a to napríklad pri dekompenzovaných závažných celkových ochoreniach (hypertenzia, zlyhávanie srdca, poruchy zrážania krvi). Riziká verzus benefity extrakcie zhodnotí zubný lekár na základe vyšetrenia a celkového zdravotného stavu. Niekedy je potrebné najskôr stabilizovať základné ochorenie či urobiť predextrakčnú prípravu a následne môžeme pristúpiť k extrakcii zuba. Dovtedy tíšime bolesť a zápal.

Odporúča sa vyšetrenie a ošetrenie zubov pred plánovaným otehotnením. V tehotenstve sa neodporúča extrahovať zuby medzi druhým a tretím a medzi siedmym a ôsmym mesiacom.

OŠETRENIE ZUBOV MÚDROSTI V SCHILL DENTAL CLINIC – PREČO PRÁVE U NÁS

V Schill Dental Clinic sme dostatočne vybavení aj na zložitejšie stomatochirurgické výkony, preto vám vieme efektívne pomôcť pri celom spektre problémov so zubami múdrosti. Postupy a technológie, ktoré používame, spolu s odborným a empatickým prístupom, garantujú kvalitné, rýchle, bezbolestné a vrámci možností čo najpríjemnejšie ošetrenie. Pokiaľ vám komplikujú život zuby múdrosti, vieme vám poskytnúť rýchlu konzultáciu aj úľavu.

Štítky

ChirurgiaVytrhnutie zuba

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka