Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Pečatenie zubovPrevencia

Pečatenie zubov a všetko čo o ňom potrebujete vedieť

4 minúty čítania Zverejnené 2. 3. 2020

Dieťa u zubára

Pečatenie zubov je jednou z možností prevencie pred strašiakom menom zubný kaz. Ak o tejto procedúre počujete prvýkrát, nemajte obavy – tento článok vás šikovne uvedie do problematiky a prezradí vám všetko, čo o pečatení zubov potrebujete vedieť.

Kedy sa odporúča zuby zapečatiť?

Ten správny čas na pečatenie zubov je hneď po ich prerezaní. Je tomu tak preto, že sklovina ešte nie je plne mineralizovaná tesne po prerezaní a preto, že protiľahlé zuby k sebe ešte nedočiahnu pri záhryze a neprebieha tak ich prirodzené samoočisťovanie pri žuvaní. Baktérie a povlak tak dlhodobo zostávajú na žuvacej plôške zuba a vytvára sa ideálne prostredie na vznik zubného kazu. Niektorí malí pacienti majú problémy s kazivosťou zubov už od malička, preto sa chcú opatrní rodičia poistiť a zapečatiť dávajú ešte mliečne stoličky – vo veku 3 až 4 rokov. Okolo 6. roku života sa prerezávajú deťom prvé trvalé stoličky, ktoré sa pečatia najčastejšie. Medzi 10.-13. rokom postupne dochádza k prerezávaniu črenových zubov a druhých trvalých stoličiek a teda v tom čase, tesne po prerezaní jednotlivých zubov, je možné a odporúčané ich zapečatiť.

Ktoré zuby sa pečatia?

Pečatia sa zuby, ktoré majú na povrchu ryhy či jamky. Sú to prvé trvalé stoličky, črenové zuby a druhé trvalé stoličky.  Môžu sa pečatiť tiež mliečne stoličky. Zub napadnutý zubným kazom už ale pečatiť nemožno. Ak je kaz drobný, odstráni sa, zaplombuje a je možnosť zapečatiť zvyšnú zdravú časť zubu. V prípade veľkých kazov je nutné ich  vyvŕtať a zaplombovať a keďže plomba zaberá celú žuvaciu plochu, neostáva priestor na pečatenie. Ak by sa zapečatil neošetrený zubný kaz, kaz bude nepozorovane v zube rásť, až môže napadnúť dzubnú dreň a spôsobiť jej zápal. Preto je nutné dôkladné vyšetrenie zubov pred pečatením, čo je u nás samozrejmosťou.

Ako prebieha pečatenie zuba?

V prvom rade sa netreba ničoho obávať. Pečatenie je preventívna a hlavne neinvazívna procedúra, pri ktorej sa zub zaleje ochranným pečatidlom. Prebieha celkom bezbolestne. Najprv sa dôkladne vyčistí žuvacia plocha zuba. Následne sa na pár sekúnd aplikuje na žuvaciu plochu kyselina fosforečná, ktorá zabezpečí spojenie skloviny s pečatiacou hmotou. Táto kyselina sa používa aj pri každom plombovaní bielou kompozitnou výplňou a nepredstavuje žiadne riziko. Po pár sekundách sa táto kyselina opláchne a nakoniec sa zúbok zaleje pečatidlom. Čo sa farby týka, existuje množstvo rôznych alternatív od bielej, cez priehľadnú až po rôzne farby.  Celý zákrok trvá len niekoľko minút – po dokončení zub nie je citlivý ani boľavý. Hneď je možné jesť a piť.

Je pečatenie jednorázová záležitosť?

Pečatidlo vydrží zhruba 3-6 rokov, no sú aj ľudia, ktorí majú pokoj na desať rokov. Skontrolovať ho profesionálnym okom musí zubár raz za pol roka. To, že pečatidlo odpadáva, je však viditeľné voľným okom, preto ak spozorujete, že sa tak deje, neváhajte a zubného lekára navštívte pokojne aj skôr. Na prehliadke zubár kontroluje, v akom je pečatidlo stave, podľa potreby ho zbrúsi a následne nanesie znovu.

Zapečatený zub a zubný kaz

To, že má človek zapečatené zuby, síce výrazne znižuje ich kazivosť, avšak rozhodne to neznamená, že takýto zub baktérie napadnúť nemôžu. Pečatidlo bráni vzniku zubného kazu na žuvacej plôške, ale nie v medzizubných priestoroch. Preto je veľmi dôležité aj naďalej dodržiavať správnu techniku čistenia zubov a medzizubných priestorov a pravidelne absolvovať preventívne prehliadky či dentálnu hygienu. Na dentálnej hygiene sa naučíte aj to, ako sa správne doma starať o zuby.

Cena pečatenia zubov

Cenník pečatenia zubov nájdete v našom cenníku v kategórii 4. Dentálna hygiena, profylaxia a bielenie zubov.

S pečatením zubov máme dlhoročné skúsenosti. V prípade záujmu termín dostanete do 24 hodín.

Štítky

Pečatenie zubovPrevencia

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka