Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Čistenie kanálikovZubné kazy

Zápal zuba – ako sa prejavuje a čo môže spôsobiť

6 minút čítania Zverejnené 8. 7. 2021

Zubár ošetrenie

Zápal zuba je laickým označením zápalu zubnej drene. Problémy spojené so zápalom zubnej drene rieši ošetrenie koreňových kanálikov- endodoncia. Bolesť v dôsledku zapáleného zuba sa môže objaviť, ale existujú prípady, kedy tomu tak nie je. Preto je vhodné nezanedbávať pravidelné preventívne prehliadky u zubného lekára aj napriek tomu, že bolesť absentuje.

Čo je to zápal zuba / zápal zubnej drene?

Zápal zuba označuje stav, kedy sa organizmus bráni proti mikroorganizmom a toxínom nahromadeným v zubnej dreni. Zubná dreň je centrálna výplň zuba, nachádza sa pod zubovinou a skladá sa z väziva, nervových vlákien a ciev, ktorých úlohou je zabezpečovať dostatočnú výživu zuba a do istej miery ho  chrániť pred škodlivými vplyvmi. Anatomicky sa delí na korunkovú a koreňovú dreň. Koreňová dreň súvisí so závesným aparátom zuba (periodonciom) a cez drobné otvory v koreňoch s ním komunikuje – prechádzajú tadiaľ cievy a nervy.  Zápal zuba vzniká najčastejšie ako následok zanedbaného a neliečeného zubného kazu.

Zubný kaz vieme v Schill Dental Clinic odhaliť už v zárodku.

Čo spôsobuje zápal zubnej drene?

Akonáhle zubný kaz prenikne dentínom (zubovinou) do blízkosti zubnej drene, môžu baktérie dreň dráždiť, alebo do nej prenikať. Hlavnou príčinou zápalu zubnej drene je teda bakteriálna infekcia, ktorá postupuje zubnou dreňou a infikuje ju. Odborne tento stav nazývame pulpitída. Keďže v zubnej dreni sa nachádzajú nervy, sprostredkujú nám informáciu o zapálenej dreni prostredníctvom bolesti.

Menej častými príčinami zápalu sú fyzikálne, chemické a traumatické faktory, napríklad nesprávne aplikované výplne pri zubných kazoch alebo komplikácie spojené s prípravou zuba na zubnú korunku. Trauma môže vznikať ako následok prudkého kontaktu zuba s tvrdým predmetom, preťažovaním zuba či ako následok iného poranenia zuba.

Ako sa prejavuje zápal zubnej drene?

Prejavy závisia od štádia postihnutia drene. Od prvých, ľahších príznakov, kedy je dreň iba podráždená, ale ešte nie je zapálená, zväčša netrvá dlho a postupne sa v dreni rozvinie zápal. Tie prvé príznaky, nižšie spomenuté pri prekrvení drene, sú jediným okamihom, kedy by sme mohli ešte dreň pred zápalom ochrániť včasnou návšetvou zubára a odstránením kazu.  Ak nezakročíme včas a prekrvenie drene prerastie v zápal, vtedy je vhodným riešením prečistenie dreňovej dutiny a koreňových kanálikov zuba – endodontické ošetrenie.

Zápal zubnej drene sa prejavuje bolesťou. Zo začiatku ide o krátke záchvaty vystreľujúcej bolesti, kedy je ťažké určiť príčinný zub. Bolesť môže vystreľovať do oblasti oka, spánku, záhlavia či ucha. Postupne sa obdobia kľudu skracujú a naopak, obdobia bolesti sa stávajú častejšími a dlhšími. Rozvinutý zápal zuba je charakterizovaný  silnou, pulzujúcou bolesťou, ktorá graduje v ľahu alebo po námahe a bežne dostupné analgetiká často nie sú účinné. Časom, keď sa infekcia dostane už aj do okolia zuba, môže vzniknúť hnisavý vačok či iné sprievodné symptómy v podobe silného opuchu, horúčky.

V niektorých prípadoch chronických zápalov drene pacient necíti bolesť a nemá žiadne ťažkosti, avšak röntgenové vyšetrenie odhalí vnútornú rezorbciu koreňov zuba, nepriechodné kanáliky alebo skrytý, „driemajúci“ zápal pri koreni zuba. Nebezpečenstvo takýchto neriešených prípadov spočíva v tom, že ohrozujú celkové zdravie pacientov neustálou prítomnosťou baktérií, daný zub môže byť menej odolný a driemajúci zápal pri koreni zuba sa môže kedykoľvek prebudiť a spôsobovať bolesť. Najčastejšie sa tak udeje pri oslabení imunity. Keď zubná dreň odumrie, môže sa to prejaviť aj zmenou farby zuba – zub zošedne alebo zhnedne.

Aké sú prejavy jednotlivých štádií pulpitídy a ako sa liečia?

Liečba pulpitídy záleží od štádia, v ktorom sa infikovaný zub nachádza.

ŠTÁDIÁ PULPITÍDY:
1. PREKRVENIE ZUBNEJ DRENE (PULPY) (HYPEREMIA PULPAE) – NAJNIŽŠÍ STUPEŇ POSTIHNUTIA DRENE
Prekrvenie pulpy je počiatočným štádiom pulpitídy, kedy je možné postihnutú zubnú dreň ošetriť bez nutnosti odstránenia (exstirpácie) zubnej drene. Kľúčovým je ošetrenie zubného kazu a odstránenie infikovaných kazových ložísk.

  • Pacient nedokáže presne lokalizovať zub, ktorý bolí
  • Mierna, ale okamžitá a zvýšená citlivosť na studené jedlá či nápoje, ktorá odoznie krátko po odstránení pôsobenia podnetu
  • Pacient nepociťuje bolesť na poklep
  • Dlhé obdobia kľudu medzi bolesťou

 

2. AKÚTNY ZÁPAL ZUBNEJ DRENE (PULPITIS ACUTA) – POKROČILÝ STAV PULPITÍDY, CHARAKTERIZOVANÝ SILNOU, PULZUJÚCOU BOLESŤOU.
Akútny zápal zubnej drene si vyžaduje endodontické ošetrenie – odstránenie infikovanej zubnej drene, dôkladné vyčistenie a vydezinfikovanie dreňovej dutiny a koreňových kanálikov a ich následné zaplnenie. Endodontické ošetrenie prebieha pod mikroskopom, s použitím najmodernejších, overených a efektívnych postupov.

  • Pacient dokáže presne lokalizovať bolesť
  • Počet záchvatov bolestí pribúda a intervaly kľudu sa skracujú
  • Bolesť je intenzívna, má pulzujúci charakter
  • Bolesť graduje počas noci a v ľahu – dôsledok zvýšenia tlaku krvi v horizontálnej polohe
  • Bolesť už nezmierňujú lieky proti bolesti, krátkodobú úľavu od silnej, neznesiteľnej bolesti môže priniesť chladenie zuba studenou vodou

 

3 CHRONICKÝ ZÁPAL ZUBNEJ DRENE (PULPITIS CHRONICA)
Ak postihnutý zub nie je dlhodobo ošetrený, nastáva chronická pulpitída. Ak zub odumiera, hovoríme o nekróze či gangréne zubnej drene. V pokročilom štádiu sa zápal môže rozšíriť cez koreňové kanáliky do kosti a hrozí vznik periodontitídy – zápal tkaniva v okolí zubného hrotu. Ak sa dlhodobo takýto stav nerieši, zápal v okolí zuba môže byť tak rozsiahly, že sa zub nebude dať zachrániť a musí sa vytrhnúť. Existuje tiež riziko šírenia zápalu do okolitých štruktúr, ale aj do vzdialených oblastí tela cez krvné riečisko.

  • Bolesť sa neprejavuje, prípadne je jej intenzita nízka
  • Citlivosť na zmenu teplôt sa neprejavuje
  • Môže byť prítomná citlivosť na záhryz

Aký je rozdiel medzi zápalom zuba a zápalom ďasien?

Primárny rozdiel medzi zápalom zuba a zápalom ďasien je lokalizácia zápalu. Zatiaľ čo zápal zuba je charakterizovaný ako pulpitída, (zápal zubnej drene), pri zápale ďasien (gingivitída) postihuje zápal ďasno. V prípade neliečenej gingivitídy zápal pokračuje na závesné aparáty zubov a vzniká parodontitída. Ako sme spomenuli, zubná dreň komunikuje s parodontom a preto v niektorých prípadoch môže zápal prejsť do drene a zapáli sa celá zubná dreň.

Špecifickým prípadom zápalu ďasna je, keď sa zapáli ďasno medzi dvoma zubami. To nastáva v prípade poranenia tvrdšou potravou, napríklad kostičkou či zemiakovým lupienkom. Bolesť v tomto prípade môže imitovať bolesť zuba, našťastie riešenie je jednoduhšie – odstránenie zraňujúceho predmetu a čistenie medzizubnou kefkou, prípadne používanie špeciálneho gélu alebo ústnej vody po dobu týždňa, dvoch.

Za vznikom gingivitídy a pulpitídy môže byť rovnaký faktor, a tým je nesprávna zubná hygiena. Najlepším riešením je nácvik správnej techniky čistenia na dentálnej hygiene.

Prevencia proti pulpitíde

Prevencia pulpitídy spočíva v správnom vykonávaní zubnej hygieny a pravidelných preventívnych prehliadkach. Práve stomatologické prehliadky odhalia aj skryté zubné kazy, ktoré sa neskôr môžu prehĺbiť a spôsobiť infekciu zubnej drene – pulpitídu. Domáca liečba nie je prípustná – je nutné ošetrenie stomatológom, ktorý stanovuje ďalší postup liečby. Pre redukciu opuchu prikladajte studený obklad na postihnuté miesto a urýchlene navštívte stomatológa alebo zubnú pohotovosť.

Štítky

Čistenie kanálikovZubné kazy

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka