Zápal zuba - ako sa prejavuje a čo môže spôsobiť

Zápal zuba je laickým označením zápalu zubnej drene. Problémy spojené so zápalom zubnej drene rieši ošetrenie koreňových kanálikov- endodoncia. Bolesť v dôsledku tzv. zapáleného zuba sa môže objaviť, ale aj nemusí. Preto je vhodné nezanedbávať pravidelné preventívne prehliadky u zubného lekára aj napriek tomu, že bolesť absentuje.

Čo je to zápal zuba / zápal zubnej drene?

Zápal zuba označuje stav, kedy sa organizmus bráni proti mikroorganizmom a toxínom nahromadeným v zubnej dreni. Zubná dreň je centrálna výplň zuba, nachádza sa pod zubovinou a skladá sa z väziva, nervových vlákien a ciev, ktorých úlohou je zabezpečiť rast a dostatočnú výživu zuba. Receptory v zubnej dreni sú úzko prepojené so všetkými časťami zuba. Prechádzajú cez koreňové kanáliky kadiaľ vedú hlavné cievy a nervy zuba, ktoré bolesť prenášajú. Zápal zuba vzniká väčšinou ako následok zanedbaného a neliečeného zubného kazu.

Zubný kaz vieme v Schill Dental Clinic odhaliť už v zárodku pomocou najmodernejšej laserovej diagnostiky DIAGNOdent.

Čo spôsobuje zápal zubnej drene?

Akonáhle zubný kaz prenikne dentínom do blízkosti zubnej drene, môžu baktérie dreň dráždiť, alebo do nej prenikať. Hlavnou príčinou zápalu zubnej drene je teda bakteriálna infekcia, ktorá postupuje zubnou dreňou a infikuje cievy i nervy pulpy. Odborne tento stav nazývame pulpitída.

Menej častými príčinami sú chemické, fyziologické a traumatické faktory, napríklad nesprávne aplikované výplne pri zubných kazoch alebo komplikácie spojené s prípravou zuba na zubnú korunku. Trauma môže vznikať ako následok prudkého kontaktu zuba s tvrdým predmetom či ako následok iného poranenia zuba.

Ako sa prejavuje zápal zubnej drene?

Zápal zubnej drene sa prejavuje silnou, pulzujúcou bolesťou, ktorá je v mnohých prípadoch ťažko lokalizovateľná. Bolesť graduje počas noci a bežne dostupné analgetiká často nie sú účinné. Môže vzniknúť aj hnisavý vačok či iné sprievodné symptómy v podobe silného opuchu, horúčky alebo bolesti hlavy.

V niektorých prípadoch pacient necíti bolesť a nemá žiadne ťažkosti, avšak zubná dreň odumrie a to sa môže prejaviť zmenou farby zuba - zub zošedne alebo zhnedne. Pretrvávajúci zápal zubnej drene sa môže rozšíriť aj do okolitých tkanív. Veľké a rozsiahle zápalové procesy si v niektorých prípadoch vyžadujú extrakciu zuba.

Ako sa lieči zápal zubnej drene a aké sú štádiá pulpitídy?

Liečba pulpitídy záleží od štádia, v ktorom sa infikovaný zub nachádza.

Štádiá pulpitídy:

 1. Prekrvenie zubnej drene(pulpy) (hyperemia pulpae) - Najnižší stupeň postihnutia pulpy

  • Pacient nedokáže presne lokalizovať bolesť
  • Mierna citlivosť na studené a teplé jedlá či nápoje
  • Pacient nepociťuje bolesť na poklep

  Prekrvenie pulpy je počiatočným štádiom pulpitídy, kedy je možné postihnutú zubnú dreň ošetriť bez nutnosti exstirpácie (odstránenia) zubnej drene. Kľúčovým je ošetrenie zubného kazu a odstránenie infikovaných kazivých ložísk.

 2. Akútny zápal zubnej drene (pulpitis acuta) - Pokročilý stav pulpitídy, charakterizovaný prenikavou bolesťou.

  • Pacient dokáže presne lokalizovať bolesť
  • Zvýšená citlivosť na studené a teplé
  • Spontánna bolesť zuba
  • Bolesť je intenzívna, má pulzujúci charakter a bolí na poklep či skus
  • Bolesť graduje počas noci a v ľahu - dôsledok zvýšenia tlaku krvi v horizontálnej polohe

  Akútny zápal zubnej drene si vyžaduje odstránenie infikovanej zubnej drene a následné vykonanie endodontického ošetrenia. Toto ošetrenie pozostáva z opracovania, rozšírenia, dezinfekcie a následného zaplnenia koreňového kanáliku vypĺňovou hmotou.

 3. Chronická pulpitida - Posledné štádium, ktorého následkom vzniká nekróza (odumretie) zuba.

  • Bolesť sa neprejavuje, prípadne je jej intenzita nízka
  • Cilivosť na zmenu teplôt sa neprejavuje, prípadne sa objaví citlivosť na studené
  • Je prítomná citlivosť na skus

  Ak postihnutý zub nie je dlhodobo ošetrený, nastáva posledné štádium - chronická pulpitída. Ak zub odumiera, hovoríme o nekróze či gangréne zubnej drene. V tomto pokročilom štádiu sa zápal môže rozšíriť cez koreňové kanáliky do kosti a hrozí vznik periodontitídy - zápal tkaniva v okolí zubného hrotu.

Aký je rozdiel medzi zápalom zuba a zápalom ďasien?

Primárny rozdiel medzi zápalom zuba a zápalom ďasien je lokalizácia zápalu. Zatiaľ čo zápal zuba je charakterizovaný ako pulpitída, (zápal zubnej drene), pri zápale ďasien (gingivitída) postihuje zápal závesný aparát zuba - zubné ďasno.
Za vznikom gingivitídy a pulpitídy môže byť rovnaký faktor, a tým je nesprávna zubná hygiena. Priebeh zápalu je však iný. Zatiaľ čo pri pulpitíde povlak a iné bakteriálne faktory vyústia do vzniku hlbokého kazu, pri gingivitíde nastáva podráždenie ďasien.

Prevencia proti pulpitíde

Prevencia pulpitídy spočíva v správnom vykonávaní zubnej hygieny a pravidelných preventívnych prehliadkach. Práve stomatologické prehliadky odhalia aj skryté zubné kazy, ktoré sa neskôr môžu prehĺbiť a spôsobiť infekciu zubnej drene - pulpitídu. Domáca liečba nie je prípustná - je nutné ošetrenie stomatológom, ktorý stanovuje ďalší postup liečby. Pre redukciu opuchu prikladajte studený obklad na postihnuté miesto a urýchlene navštívte stomatológa alebo zubnú pohotovosť.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.