Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Zuby v tehotenstve

5 minút čítania Zverejnené 12. 5. 2022

Starostlivosť o zuby v tehotenstve

Bolesť zubov počas tehotenstva? Ranné nevoľnosti a ich vplyv na zuby? Pýtali ste sa, my odpovedáme:

 

Ako hormonálne zmeny v tehotenstve vplývajú na zuby?

Tehotným ženám môžu viac krvácať ďasná v dôsledku zvýšenej hladiny hormónov, ktoré spôsobujú zvýšenú priepustnosť stien drobných ciev – kapilár. Tiež môžu ďasná viac opúchať. Toto môže spôsobovať ťažkosti pri čistení, čo ústi do horšej kvality čistenia. Tým sa usádza na zuboch viac zubného povlaku, ktorý zhoršuje zápal ďasien. Vzniká bludný kruh.

Treba ale povedať, že tehotenstvo samotné nespôsobuje ochorenia ďasien či parodontu, ale môže zhoršiť prejavy už existujúceho zápalu.

 

Aký vplyv na zdravie zubov majú ranné nevoľnosti?

Tým, že sú zuby často vystavované žalúdočným kyselinám, hrozí vznik erózie. Erózia je ochorenie zubov, pri ktorom dochádza k narušeniu a postupnej strate zubných tkanív bez pôsobenia baktérií.

 

Ako zabrániť vzniku erózie?

  • Po vracaní si neumyte zuby hneď, ale počkajte aspoň 20 minút.
  • Pite dostatočné množstvo čistej, nesýtenej vody. Nevhodné sú ovocné džúsy, šťavy, sladené nápoje a voda s citrónom.
  • Obmedzte konzumáciu kyslých jedál. Kyslé nápoje pite radšej počas konzumácie jedla, spolu s hlavným jedlom, nie medzi jedlami.
  • Doplňte jedálniček o potraviny a nápoje s vysokým obsahom vápnika alebo fosfátu – napr. mlieko a syry.
  • Preferujte jedlo, ktoré vyžaduje aktívne žutie, pretože žutie stimuluje produkciu slín. Sliny chránia zuby pred kyslím prostredím a demineralizáciou skloviny.
  • Používajte na čistenie jemnú zubnú kefku a zubnú pastu s obsahom fluoridov s nízkou abrazivitou. Ak trpíte eróziou, lekár / dentálny hygienik vám poradí vhodné prípravky.

 

Môže zanedbávanie dentálnej hygieny poškodiť aj zdravie bábätka?

Neliečená parodontitída alebo akékoľvek zápalové ložisko (fokus), ako napríklad zápal pri koreni zuba, môže zvýšiť pravdepodobnosť predčasného pôrodu 4-7x a tiež môže mať za následok zníženú hmotnosť novorodencov.

 

Hovorí sa, že „Dieťa si ťahá vápnik zo zuba.“

Je to mýtus. Vápnik je dodávaný dieťaťu z vašej stravy, “neťahá” si ho zo zubov.

Jedlá bohaté na vápnik sú: mliečne produkty, tofu, tmavá listová zelenina (kel, špenát), sardinky, mandle, mak, sezam a rôzne fortifikované potraviny, napríklad rastlinné mlieka, kde je táto informácia uvedená.

 

 „Každé tehotenstvo stojí ženu jeden zub.” Je to pravda?

Tehotenstvo samotné nespôsobuje zubný kaz, ani parodontitídu (teda príčiny strát zubov). Čistením zubov správnou technikou ráno a večer, čistením medzizubných priestorov medzizubnými kefkami vieme predchádzať vzniku kazu. Ak už je zubný kaz prítomný, je potrebné ho ošetriť. To isté platí pre zápal ďasien či parodontitídu. Strate zuba vieme predchádzať – či už počas tehotenstva alebo kedykoľvek. Ak je potrebné nejaký zub vytrhnúť – napríklad v dôsledku veľkého zápalu alebo zub múdrosti, nie je príčinou tehotenstvo.

Aby sme zabránili akýmkoľvek ochoreniam zubov či ďasien, tehotným ženám sa odporúča absolvovať 2 preventívne prehliadky, minimálne však aspoň jednu (tak, aby sme stihli prípadné ošetrenie počas druhého trimestra)

  • Prvú preventívnu prehliadku odporúčame v 12. týždni tehotenstva. Vyšetríme stav ústnej dutiny.
  • Ošetrenie zubného kazu, gingivitídy alebo parodontitídy sa odporúča absolvovať v období 2. trimestra. Aplikácia lokálnej anestézie je v tomto období bezpečná. Rizikové  pre zdravie matky a plodu by bolo, naopak, pociťovanie bolesti, z toho plynúci stres alebo ponechanie neliečenej infekcie.
  • Druhú preventívnu prehliadku odporúčame v 28. týždni tehotenstva. Skontrolujeme stav chrupu a parodontu. Zároveň podáme informácie aj o starostlivosti o ústnu dutinu dieťatka po pôrode – od narodenia až do 1 roku.

 

Sú zubné ošetrenia, ktoré by budúca mamička v tehotenstve nemala absolvovať?

Neodporúča sa bielenie zubov. Avšak je možné a odporúčané absolvovať dentálnu hygienu a vrámci nej aj odstránenie pigmentov pomocou air-flow, teda pieskovania. Toto často navodí pocit „belších“ zubov.

Čo sa RTG vyšetrenia týka, všeobecne by sme sa mu mali počas tehotenstva vyhýbať. V prípade však, že benefit zhotovenia snímky prevyšuje riziko, tak je možné o ňom uvažovať. Intraorálna snímka predstavuje radiačnú záťaž ekvivalentnú dvom banánom (aj jedlo, sledovanie obrazovky či let lietadlom je zdrojom radiačného žiarenia) a lúč nesmeruje na oblasť brucha. Pri dôkladnom prekrytí olovenou zásterou sa môže zhotoviť, ak to situácia vyžaduje.

 

Dokáže žena počas tehotenstva ovplyvniť kvalitu zubov dieťaťa?

V 6. týždni tehotenstva sa zakladajú epitelové zárodky mliečnych zubov. Ich mineralizácia začína v 4.-6. mesiaci tehotenstva. Preto je potrebné dbať na vyváženú stravu s dostatkom všetkých živín, samovoľne nevynechávať zo stravy žiadnu zložku.

 

Vývin skloviny trvalých zubov končí medzi 7.-9.rokom života dieťaťa, preto je nesmierne dôležité podávať potom aj deťom vyváženú stravu, podľa odporúčaní v jednotlivých vekových kategóriách.

 

Sú isté ochorenia tvrdých zubných tkanív, u ktorých sa predpokladá, že by príčinou mohlo byť infekčné ochorenie, sprevádzané horúčkou počas tehotentsva. Preto, ak je to možné, by sa tehotné ženy mali vyhýbať infekčným horúčnatým ochoreniam a v čase ich zvýšeného výskytu dbať na protiinfekčné opatrenia. Tiež pravidelne absolvovať prehliadky u gynekológa, u zubného lekára, u špecialistu, ak k nejakému chodia.  Vždy je potrebné dodržiavať rady a pokyny lekárov.

 

Bolesť zubov počas tehotenstva. Čo robiť?

V prvom rade sa čím skôr objednať k zubárovi. To platí v prípade akýchkoľvek problémov v ústnej dutine – bolesť zubov, ďasien, častejšie a výrazné krvácanie, nehojaca sa rana na sliznici či opuch.

Čo sa týka liekov od bolesti, teda voľne predajných analgetík, za bezpečný sa považuje liek, kde je (jediná) účinná látka paracetamol. Občasne (len v prípade potreby) sa môže užívať v priebehu celého tehotenstva.

V prípade účinnej látky ibuprofén sa lieky s jeho obsahom (ako jedinou účinnou látkou) môžu občasne užívať  v 2. trimestri. V 3. trimestri nie.

Ak je potrebné užívanie antibiotík, lekár vám predpíše typ, ktorý je bezpečný pre tehotné ženy.

 

Plánujete alebo už čakáte bábätko? Objednajte sa na preventívnu prehliadku, aby sme možné problémy odhalili včas a poradili vám. Termín dostanete do 48 hodín počas pracovných dní, v prípade bolesti hneď.

 

 

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Pacientka so zubárom

Moderné technológieVšetko pod jednou strechou

Návšteva zubára nemusí byť “horor”. Riešení je viac. Dá sa aj v celkovej anestézii.

Ľudia často hľadajú odpovede na otázky, ktoré sa týkajú ich zdravia a blaha. Jednou z týchto otázok je, aké alternatívy bolestivých ošetrení sú v súčasnosti na dosah. Táto téma sa týka nás všetkých, pretože nikto z nás nie je imúnny napríklad voči problémom so…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka