Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Fajčenie a zuby

4 minúty čítania Zverejnené 29. 4. 2022

Fajčenie a vplyv na zuby

O tom, že fajčenie je zdraviu škodlivý zlozvyk, vie asi každý. Poďme sa ale pozrieť na to, aké riziko predstavuje fajčenie konkrétne pre zuby, ďasná a ústa a či je možné ho nejako znížiť. Ústa sú totiž prvé miesto, kam sa horúci dym, plný toxických látok dostane a tak niet divu, že výrazne ovplyvňuje stav práve týchto štruktúr.

Ako ovplyvňuje fajčenie zuby a ďasná?

Jedným z dôsledkov nikotínu je zúženie krvných ciev, čo má za následok zníženie prívodu živín do tkanív a buniek. Toto narúša správne fungovanie buniek a tiež zhoršuje hojenie.

Zúžením krvných ciev v ďasnách fajčiarov tiež vymizne dôležitý príznak zápalu ďasien, ktorým je krvácanie.  Za normálnych okolností zapálené ďasná krvácajú a tak si človek hneď všimne, že niečo nie je v poriadku. Fajčiarom ale môže v dôsledu zúžených ciev a absencie ich krvácania , prejsť zápal ďasien nepozorovane až do zápalu parodontu a výrazne ohroziť zdravie kosti a životnosť zubov.

Ďalší negatívny vplyv fajčenia je poškodenie funkcie bielych krviniek a zhoršená obranyschopnosť tkanív. Ale tiež aj priame poškodzovanie buniek toxickými látkami z dymu.

 

Fajčenie a parodontitída

Všetky vyššie spomenuté negatíva prispievajú k tomu, že fajčiari sú niekoľkonásobne viac ohrození zápalovými ochoreniami parodontu. Často trpia parodontitídou, hlbokými parodontálnymi vačkami, ústupom ďasien a kosti a sú ohrození predčasnou stratou zubov.

Súvislosť je jasná a dokázaná a stav parodontitídy sa zhoršuje v závislosti od dĺžky a frekvencie fajčenia. Liečba u fajčiarov býva zdĺhavejšia a ťažšia práve kvôli zhoršenému hojeniu tkanív.

 

Fajčenie a zhoršenie hojenia

Fajčiarom sa horšie hoja rany a teda aj akékoľvek zákroky v ústach. Preto je nevyhnutné minimálne po dobu 24 hodín od zákroku, napríklad trhania zuba, vynechať fajčenie.

Fajčenie a z toho vyplývajúce narušenie hojenia môže byť prekážkou aj v plánovaní zubných implantátov. Každý prípad, samozrejme, individuálne posudzuje skúsený implantológ, ktorý zhodností, či je vhodná implantologická liečba. Nevyhnutnou podmienkou je spolupráca pacienta a dodržiavanie pokynov lekára.

 

Fajčenie a nepríjemný dych či žltnutie zubov

Fajčenie spôsobuje nepríjemný dych jednak priamo – tým, že okolie cíti cigarety. Ale aj nepriamo tým, že dym spôsobuje sucho v ústach, zrýchli sa tvorba zubného povlaku, kameňa a aj premnoženie baktérií, ktoré sú zodpovedné za zlý dych. Omnoho rýchlejšie dochádza tiež k žltnutiu zubov, k ukladaniu tmavých pigmentov do zubov, ale aj slizníc.

 

Fajčenie a rakovina úst

Bolo dokázané, že cigaretový dym obsahuje okolo 200 toxických látok, z ktorých až 69 bolo identifikovaných ako karcinogénnych (podporujúcich vznik rakoviny). Riziko tohoto obávaného ochorenia stúpa s tým, čím dlhšie človek fajčí a je priemerne 6,5-krát vyššie ako u nefajčiarov.

Nebezpečná je najmä kombinácia fajčenia s požívaním alkoholu, lebo sa chemické látky navzájom potencujú v škodlivosti – spolu sú omnoho nebezpečnejšie ako zvlásť. Táto kombinácia je príčinou až 90% prípadov rakoviny úst.

Preto, najmä u fajčiarov, neodporúčame ani pravidelné používanie ústnych vôd s obsahom alkoholu. Ústne vody ale, samozrejme, majú svoj význam a v odôvodnených prípadoch, keď vám to odporučí lekár alebo dentálny hygienik, je vhodné ich používať po dobu 2-3 týždňov.

 

Ako znížiť škodlivosť fajčenia?

Nikoho nesúdime za to, že fajčí. Je úplne pochopiteľné, ako sa v dnešnej uponáhľanej dobe človek dostane k fajčeniu. A vieme aj, že prestať je mimoriadne ťažké. Ponúkame preto pár tipov, ako minimalizovať škodlivosť tohoto zlozvyku. Ak sa Vám to podarí aplikovať, môžete byť na seba hrdí. A postupne možno príde čas aj na úplné skoncovanie.

Dovtedy odporúčame:

  • pravidelne absolvovať preventívnu prehliadku u zubného lekára, pričom frekvenciu vám odporučí individuálne podľa potreby
  • pravidelne absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu, tiež podľa odporúčania
  • naučiť sa správnu techniku čistenia na dentálnej hygiene a venovať pozornosť správnemu čisteniu každé ráno a každý večer
  • čistiť aj medzizubné priestory
  • vyhnúť sa kombinácii fajčenia s požívaním alkoholu
  • nepoužívať pravidelne agresívne ústne vody s obsahom alkoholu
  • vyhýbať sa pikantným a horúcim jedlám či nápojom
  • nefajčiť po absolvovaní chirurgického zákroku v ústach aspoň po dobu 24 hodín
  • po fajčení si vypláchnuť ústa čistou vodou

Čo pre seba môžete urobiť hneď, je objednať sa na preventívnu prehliadku. Je to správny, láskavý krok k sebe samému a k starostlivosti o seba. Aj k druhým, ktorí nás potrebujú. Termín dostanete do 48 hodín počas pracovných dní. Sme tu pre vás už 25 rokov.

Ďalšie podobné články

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka