Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Fajčenie a zuby

4 minúty čítania Zverejnené 29. 4. 2022

Fajčenie a vplyv na zuby

O tom, že fajčenie je zdraviu škodlivý zlozvyk, vie asi každý. Poďme sa ale pozrieť na to, aké riziko predstavuje fajčenie konkrétne pre zuby, ďasná a ústa a či je možné ho nejako znížiť. Ústa sú totiž prvé miesto, kam sa horúci dym, plný toxických látok dostane a tak niet divu, že výrazne ovplyvňuje stav práve týchto štruktúr.

Ako ovplyvňuje fajčenie zuby a ďasná?

Jedným z dôsledkov nikotínu je zúženie krvných ciev, čo má za následok zníženie prívodu živín do tkanív a buniek. Toto narúša správne fungovanie buniek a tiež zhoršuje hojenie.

Zúžením krvných ciev v ďasnách fajčiarov tiež vymizne dôležitý príznak zápalu ďasien, ktorým je krvácanie.  Za normálnych okolností zapálené ďasná krvácajú a tak si človek hneď všimne, že niečo nie je v poriadku. Fajčiarom ale môže v dôsledu zúžených ciev a absencie ich krvácania , prejsť zápal ďasien nepozorovane až do zápalu parodontu a výrazne ohroziť zdravie kosti a životnosť zubov.

Ďalší negatívny vplyv fajčenia je poškodenie funkcie bielych krviniek a zhoršená obranyschopnosť tkanív. Ale tiež aj priame poškodzovanie buniek toxickými látkami z dymu.

 

Fajčenie a parodontitída

Všetky vyššie spomenuté negatíva prispievajú k tomu, že fajčiari sú niekoľkonásobne viac ohrození zápalovými ochoreniami parodontu. Často trpia parodontitídou, hlbokými parodontálnymi vačkami, ústupom ďasien a kosti a sú ohrození predčasnou stratou zubov.

Súvislosť je jasná a dokázaná a stav parodontitídy sa zhoršuje v závislosti od dĺžky a frekvencie fajčenia. Liečba u fajčiarov býva zdĺhavejšia a ťažšia práve kvôli zhoršenému hojeniu tkanív.

 

Fajčenie a zhoršenie hojenia

Fajčiarom sa horšie hoja rany a teda aj akékoľvek zákroky v ústach. Preto je nevyhnutné minimálne po dobu 24 hodín od zákroku, napríklad trhania zuba, vynechať fajčenie.

Fajčenie a z toho vyplývajúce narušenie hojenia môže byť prekážkou aj v plánovaní zubných implantátov. Každý prípad, samozrejme, individuálne posudzuje skúsený implantológ, ktorý zhodností, či je vhodná implantologická liečba. Nevyhnutnou podmienkou je spolupráca pacienta a dodržiavanie pokynov lekára.

 

Fajčenie a nepríjemný dych či žltnutie zubov

Fajčenie spôsobuje nepríjemný dych jednak priamo – tým, že okolie cíti cigarety. Ale aj nepriamo tým, že dym spôsobuje sucho v ústach, zrýchli sa tvorba zubného povlaku, kameňa a aj premnoženie baktérií, ktoré sú zodpovedné za zlý dych. Omnoho rýchlejšie dochádza tiež k žltnutiu zubov, k ukladaniu tmavých pigmentov do zubov, ale aj slizníc.

 

Fajčenie a rakovina úst

Bolo dokázané, že cigaretový dym obsahuje okolo 200 toxických látok, z ktorých až 69 bolo identifikovaných ako karcinogénnych (podporujúcich vznik rakoviny). Riziko tohoto obávaného ochorenia stúpa s tým, čím dlhšie človek fajčí a je priemerne 6,5-krát vyššie ako u nefajčiarov.

Nebezpečná je najmä kombinácia fajčenia s požívaním alkoholu, lebo sa chemické látky navzájom potencujú v škodlivosti – spolu sú omnoho nebezpečnejšie ako zvlásť. Táto kombinácia je príčinou až 90% prípadov rakoviny úst.

Preto, najmä u fajčiarov, neodporúčame ani pravidelné používanie ústnych vôd s obsahom alkoholu. Ústne vody ale, samozrejme, majú svoj význam a v odôvodnených prípadoch, keď vám to odporučí lekár alebo dentálny hygienik, je vhodné ich používať po dobu 2-3 týždňov.

 

Ako znížiť škodlivosť fajčenia?

Nikoho nesúdime za to, že fajčí. Je úplne pochopiteľné, ako sa v dnešnej uponáhľanej dobe človek dostane k fajčeniu. A vieme aj, že prestať je mimoriadne ťažké. Ponúkame preto pár tipov, ako minimalizovať škodlivosť tohoto zlozvyku. Ak sa Vám to podarí aplikovať, môžete byť na seba hrdí. A postupne možno príde čas aj na úplné skoncovanie.

Dovtedy odporúčame:

  • pravidelne absolvovať preventívnu prehliadku u zubného lekára, pričom frekvenciu vám odporučí individuálne podľa potreby
  • pravidelne absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu, tiež podľa odporúčania
  • naučiť sa správnu techniku čistenia na dentálnej hygiene a venovať pozornosť správnemu čisteniu každé ráno a každý večer
  • čistiť aj medzizubné priestory
  • vyhnúť sa kombinácii fajčenia s požívaním alkoholu
  • nepoužívať pravidelne agresívne ústne vody s obsahom alkoholu
  • vyhýbať sa pikantným a horúcim jedlám či nápojom
  • nefajčiť po absolvovaní chirurgického zákroku v ústach aspoň po dobu 24 hodín
  • po fajčení si vypláchnuť ústa čistou vodou

Čo pre seba môžete urobiť hneď, je objednať sa na preventívnu prehliadku. Je to správny, láskavý krok k sebe samému a k starostlivosti o seba. Aj k druhým, ktorí nás potrebujú. Termín dostanete do 48 hodín počas pracovných dní. Sme tu pre vás už 25 rokov.

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka