Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Špičková zubná klinika Schill s rodinnou tradíciou už od roku 1965

5 minút čítania Zverejnené 22. 6. 2024

Mudr. Alexander Schill

Priezvisko Schill je medzi zubármi na Slovensku zárukou kvality a špičkovou značkou. A to vôbec nie iba preto, že je súčasťou názvu siete zubných kliník v Bratislave, Košiciach, Žiline a Prahe. Schillovci totiž cit pre miniatúrnu precíznosť v zubárskom kresle majú, takpovediac, v krvi. Nehovorí sa o tom veľa, no základné kamene špičkovej zubnej kliniky boli postavené ešte v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.

O osobnom príbehu doktora Schilla, ktorý viedo až k vzniku 4 kliník na Slovensku a v Česku, ale aj o tom, či má komu odovzdať povestný štafetový kolík, sa môžete dočítať v rozhovore pre magazín Forbes. Ten vám v nasledujúcich riadkoch prinášame v plnom znení:


Schill Dental Clinic: Zubármi od roku 1965

Alexander Schill sa ešte ako gymnazista rozhodol pokračovať v šľapajach svojej mamy, ktorá bola zubárkou. Nikto ho neprehováral, sám prevzal rodinné žezlo a vybudoval sieť úspešných zubných ambulancií. Dnes má radosť, že je to tak aj u jeho detí, ktoré sa takisto rozhodli pre profesiu stomatológa. Nástup tretej generácie zubárov menom Schill sa totiž blíži.

Cesta je cieľ

MUDr. Alexander Schill mal vždy rovnakú víziu – rozvíjať sa, napredovať a tvoriť trendy, nie ich kopírovať. Ľuďom chcel poskytovať takú starostlivosť, akú očakáva pre seba, a dávať im istotu prostredníctvom bezkonkurenčných výsledkov liečby. Platilo to v časoch, keď v roku 1996 začínal v ambulancii bez röntgenu, mikroskopu či internetu, aj dnes, v ére digitalizácie, 3D tlače zubných náhrad a umelej inteligencie.

Cestu, na ktorú sa so svojou značkou Schill Dental Clinic vydal, si vybral sám. Do názvu vložil svoje meno a zobral na seba záväzok podpísať sa pod každý nový úsmev na ktorejkoľvek z jeho kliník. „Nebola to ľahká cesta, nebol tu žiadny bonitný investor či dotácia, ktorá by prispela k vzniku kliník. Investorom bola moja denná dvanásťhodinová šichta počas desiatich rokov,“ spomína na svoje začiatky stomatológ Alexander Schill.

MUDr. Alexander Schill Dental Clinic

Všetky zarobené peniaze vracal späť do zlepšovania firmy. Bola to práca najmä, ale nielen pri zubárskom kresle, dôležité bolo opätovné vkladanie dôvery do ľudí, ktorí sa podieľali na ceste k vybudovaniu siete kliník na Slovensku a v Prahe. Dnes mu na klinike pomáhajú otec, sestra, brat a dve najstaršie deti, ktoré sú v posledných ročníkoch štúdia stomatológie.

Ambulancie od Košíc až po Prahu

Doktor Schill mal na samom začiatku výhodu, že už ako študent Lekárskej fakulty Univerzity Komenského chodil od štvrtého ročníka pomáhať do ambulancie svojej mamy. Mal možnosť učiť sa od skúsenej zubárky a po skončení štúdia začať hneď ošetrovať pacientov. Situáciu však skomplikoval jej náhly odchod zo sveta a dve ambulancie ostali na pleciach začínajúceho lekára. Práve tu niekde sa píše začiatok budovania siete zubných kliník.

Rozhodnutie neuspokojiť sa s bežnými ambulanciami v poliklinike. Rozhodnutie vybudovať miesto, kde ľudia budú mať istotu, že nebudú čakať hodiny či dni, kde röntgen a CT budú k dispozícii okamžite a kde sa vyriešia problémy rýchlo a precízne. Rozhodnutie investovať do ľudí, vybavenia, vzdelávania, priestorov, inovácií z pohľadu technológií, do liečebných postupov, prístupu k zamestnancom i pacientom. Vtedy neplánoval, že kliniky budú od Bratislavy cez Žilinu po Košice a Prahu.

Myslím si, že budúcnosť stomatológie je v preventívnej starostlivosti.

Doktor Schill ich dodnes všetky pravidelne navštevuje a osobne vykonáva najzložitejšie zákroky v Bratislave, Žiline aj Prahe. Cestuje za pacientmi, kolegami, drží ochrannú ruku nad všetkými klinikami a teší sa na deň, keď bude tráviť na klinike viac času so svojimi deťmi a bude im môcť odovzdávať cenné skúsenosti v odbore stomatológie, ako aj v ďalších oblastiach, ktorých znalosť je pre podnikanie potrebná. „Už teraz ich postupne zoznamujem s fungovaním kliniky, odovzdávam im skúsenosti už počas ich štúdia, ako to robila moja mama,“ vysvetľuje šéf kliník.

Lucia a Martin chodili už na gymnáziu pomáhať, aby rozumeli aj práci sestier či recepčných. Dnes už ako študenti stomatológie chodia počas letných prázdnin na prax do zubnej ambulancie. Otec ich okrem toho zoznamuje aj s procesmi riadenia kliník a dáva im cenné rady: „Ukazujem im, že je potrebné venovať pozornosť profesii zubára, ale aj prístupu k pacientom, kolegom, manažmentu, neustálemu vzdelávaniu sa a zlepšovaniu procesov.“

Zdravé zuby po celý život

Pokiaľ ide o inovácie, Doktor Schill sa pri chirurgických zákrokoch neustále snaží o perfektný výsledok, pričom vie, že žiadny pacient nechce sedieť v kresle dlho. Rýchlosť, presnosť, funkčnosť, estetika – toto všetko má na mysli, keď zavádza implantát alebo dopĺňa chýbajúcu kosť.

Kládol si preto otázku: ako zlepšiť, zjednodušiť a zrýchliť prácu, v ktorej ide o stotiny milimetra; ako dosiahnuť zakaždým vynikajúci efekt? Výsledkom štvorročného vývoja je dnes už patentovaná súčiastka, respektíve súbor súčiastok, ktoré používa každý deň. Vďaka inovácii vyvinutej v spolupráci s českou firmou Microdent dosahuje v implantológii to, čo bolo jeho cieľom: presnosť, rýchlosť a estetický výsledok tak v oblasti mäkkých tkanív, ako aj v celkovom vzhľade a vo funkčnosti zubu.

MUDr. Alexander Schill Dental Clinic

Aké sú vízie odborníka na stomatológiu, pre ktorého je tento odbor nielen prácou, ale aj vášňou a poslaním? „Myslím si, že budúcnosť stomatológie je v preventívnej starostlivosti o chrup. Pacientom zdôrazňujem, že pravidelnou a správnou hygienou sa dá predísť kazom, strate zubov či zákrokom, ktoré sú náročné časovo, z odbornej stránky aj finančne,“ dodáva doktor Schill.

Pripravuje špeciálny program zameraný práve na zachovanie zdravých zubov – ide o inováciu, ktorá tentoraz nie je určená pre zubných lekárov, ale pre pacientov, aby mali istotu, že si môžu zachovať vlastné zuby zdravé po celý život. Dá sa to. Nad jeho víziou však predsa len kraľuje ešte niečo: poslanie pomáhať čo najväčšiemu počtu ľudí k zdravým a pekným úsmevom.

Ďalšie podobné články

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka