Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Čistenie kanálikovEstetická rekonštrukciaFazety

Príbeh záchrany zlomeného zuba: Od endodoncie po fazetu

2 minúty čítania Zverejnené 17. 4. 2024

Šestnásťročná pacientka prišla na zubnú kliniku Schill na konzultáciu, ktorej predmetom bolo to, ako vyriešiť problém so zlomeným zubom. Vo veku 10 rokov si pri nehode zlomila predný horný zub. Našťastie sa nám vtedy podarilo úlomok lokalizovať a pripevniť, takže zub bol na istý čas zachránený. Časom však pacientka začala pociťovať, že zub odumiera – necítila ho, ani keď jedla studené alebo horúce jedlo. Okrem toho ju trápil stále sa zväčšujúci farebný rozdiel medzi jej vlastným zubom a prilepeným fragmentom.

Po úvodnom vyšetrení, röntgenových snímkach a CT vyšetrení Dr. Scheer zhodnotil stav pacientky a navrhol plán liečby. Aký bol jej priebeh?

čistenie zubných kanálikov odumretého zuba

1. Endodontické ošetrenie – čistenie kanálikov pod mikroskopom

Keďže zub bol mŕtvy a pod ním sa vyvinul zápal, bolo potrebné začať s endodontickou liečbou. Koreňový kanálik bol dôkladne ošetrený pod mikroskopom, aby sa nadobro zbavil chronického zápalu.

endodoncia čistenie kanálikov

2. Vnútorné bielenie

Keďže sme čistili kanáliky už mŕtveho zuba, mohli sme použiť bieliacu zložku priamo v jeho vnútri (vnútorné bielenie nemožno aplikovať na živý zub). Po bielení sme zistili, že prilepený fragment sa, žiaľ, dostatočne nevybielil, pretože lepidlo použité na jeho spojenie bránilo dostatočnému preniknutiu bieliacej zložky do porušenej časti zuba. Preto sme upustili od pôvodného plánu (dokončenie zuba) a prešli sme na alternatívny plán (aplikácia fazety).

vnútorné bielenie zubov

3. Príprava na aplikáciu fazety

Zub sme pripravili na aplikáciu fazety, ktorá v tomto prípade zabezpečí správnu farbu a tvar zuba. Keďže ide o predný zub, táto možnosť ošetrenia zabezpečí aj očakávaný estetický vzhľad. Zub bol jemne obrúsený, aby zodpovedal estetickému vzhľadu a tvaru pôvodného zuba. Konečný výsledok je tak úplne prirodzený, harmonický a na nerozoznanie od ostatných zubov. A dokonca vydržal aj okamžitú skúšku zahryznutím do jablka.

zubné fazety

Každý problém má riešenie, avšak je potrebné začať ho hľadať včas. A keďže každého pacienta trápi niečo iné, ku každému treba pristupovať individuálne.

Objednajte sa na individuálnu konzultáciu ešte dnes.

zubné fazety schill dental clinic

Štítky

Čistenie kanálikovEstetická rekonštrukciaFazety

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Pacientka so zubárom

Moderné technológieVšetko pod jednou strechou

Návšteva zubára nemusí byť “horor”. Riešení je viac. Dá sa aj v celkovej anestézii.

Ľudia často hľadajú odpovede na otázky, ktoré sa týkajú ich zdravia a blaha. Jednou z týchto otázok je, aké alternatívy bolestivých ošetrení sú v súčasnosti na dosah. Táto téma sa týka nás všetkých, pretože nikto z nás nie je imúnny napríklad voči problémom so…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka