Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

PrevenciaStarostlivosť o ústa

Krvácanie ďasien – ako si pomôcť doma

5 minút čítania Zverejnené 11. 5. 2020

Pacient u zubára

Krvácanie ďasien je problémom, ktorý trápi mnohých ľudí. V snahe vyriešiť ho často siahajú po inej zubnej paste alebo ústnej vode. Špeciálne pasty však môžu byť nápomocné len vtedy, ak odstránime príčinu krvácania ďasien. Čo je skutočnou príčinou?

ZA VŠETKÝM JE ZÁPAL

Príčinou krvácania ďasien sú baktérie a následne zápal, pomocou ktorého sa ich chce náš organizmus zbaviť. Naše telo je dokonalé a vie sa vysporiadať s rôznymi patogénmi. Slúži nám na to imunitný systém, ktorý dokáže baktérie, vírusy či parazity rozpoznať. Do miesta, kde sa nachádzajú, pošle bunky, ktoré ich vedia poraziť. Dopraví ich tam pomocou krvného riečiska a v mieste, kde sa nachádzajú baktérie, sa cievy rozšíria. Ich steny sa stanú priepustnejšie, aby sa imunitné bunky vedeli dostať z cievy na miesto, kde je potrebné bojovať. Navonok sa miesto stane opuchnuté, červené a teplejšie ako zvyčajne. To je zápal. Je to obranná reakcia nášho tela. A toto isté sa deje v našich ďasnách. Ak je v blízkosti ďasien veľa baktérií, naše telo ich “cíti”, rozpoznáva a reaguje na to. Výsledkom je, že máme ďasná veľmi prekrvené, aby na miesto mohlo prísť čo najviac potrebných buniek. Vzhľadom na to, že v zapálenom tkanive sú cievy priepustnejšie, veľmi ľahko sa rozkrvácajú. Aj jemný dotyk spustí krvácanie.

AKO ZASTAVIŤ KRVÁCANIE ĎASIEN?

Nemáme na mysli okamžité zastavenie krvácania, pretože v dôsledku zvýšenej aktivity krvných doštičiek v zapálenom tkanive, sa zastaví rýchlo samé. Myslíme ako odstrániť tento problém z dlhodobého hľadiska. A riešením je mechanické odstraňovanie baktérií. Čiže čistenie zubov. Problémom je, keď si zuby čistíme, ale nerobíme to správne. Vtedy nám na mnohých plochách ostáva zubný povlak plný baktérií. Kým sa povlak bude nachádzať pri ďasnách, dovtedy budú krvácať. Základom úspechu je odstrániť povlak zo všetkých plôch. Dobrou pomôckou je prejdenie si jazykom po zuboch a po správnom vyčistení by mali byť všade hladké ako porcelánová šálka.

Samozrejmosťou by malo byť aj čistenie medzizubných priestorov. Mnoho ľudí sa zľakne keď začnú používať medzizubné kefky, pretože pri prvom použití to bude vyzerať hrozivo – krvácanie je vtedy dosť výrazné. Lenže krvácanie ďasien nespôsobujú medzizubné kefky, ale baktérie a fakt, že ďasná sú zapálené. Ak netrpíte nejakou formou poruchy zrážanlivosti krvi, alebo nemáte miesto zubného povlaku už zubný kameň, po týždni pravidelného používania medzizubných kefiek vám ďasná prestanú krvácať. Budú zdravé. Pravidelné používanie znamená každý večer, ráno stačí umyť zuby len klasickou kefkou a pastou. Po odstránení povlaku zo všetkých plôch, môžu byť v liečbe zápalu ďasien nápomocné aj pasty na to určené. Samotné by si neporadili, ale spolu s odstránením príčiny, môžu zápal jemne upokojovať.

Ak však máte pri ďasnách alebo pod ďasnami zubný kameň, krv z ďasien sa objaví, pretože ho neviete odstrániť. Zubný kameň sa dá odstrániť len v zubnej ambulancii alebo v ambulancii dentálnej hygieny.

Ak neviete akú veľkosť medzizubných kefiek zvoliť, vyberte si tú najmenšiu možnú. Lepšou možnosťou je objednať sa na dentálnu hygienu, kde vám presne povedia, akú veľkosť potrebujete, ukážu vám ako ich správne používať a naučíte sa správnu techniku čistenia zubov. Najmä vám však zuby a ďasná profesionálne vyčistia a zdiagnostikujú, či nejde už o vážnejší problém.

PREČO NIE JE DOBRÉ PODCEŇOVAŤ KRVÁCANIE ĎASIEN?

Krvácaním ďasien problém totiž len začína a neriešením príčiny stav ľahko prejde do parodontitídy.  V takom prípade sa zápal vymkne spod kontroly. Imunitné bunky majú na boj s baktériami viaceré prostriedky vrátane agresívnych látok, ktoré sú schopné baktérie zničiť. Baktérie sú však vonku ďasien a tieto bunky sú “vyliate” v ďasnách. Postupne svojimi pôsobkami deštruujú namiesto baktérií svoje okolie. Dochádza k deštrukcii vlákien medzi ďasnom a zubom, ďalej vlákien medzi kosťou a koreňom (vznikajú parodontálne vačky) a nakoniec k deštrukcii kosti. Prejavom je kývanie zubov, v najhoršom prípade ich vypadnutie.

Problém to nie je len lokálny, ale aj celkový, pretože pri krvacaní ďasien sú krvné cievy otvorené do ústnej dutiny, kde sú milióny baktérií. Dostanú sa do krvi a tento stav sa volá bakteriémia. Pre zdravého človeka to nemusí predstavovať problém, avšak u ľudí s rôznymi ochoreniami, môže bakteriémia zhoršovať príznaky základného ochorenia. Druhé nebezpečentsvo plynúce z prítomnosti baktérií v krvi je vznik vzdialenej infekcie – napríklad endokarditídy (zápal srdcových chlopní).

ĎALŠIE PRÍČINY ZÁPALU ĎASIEN

Ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvňovať stav ďasien sú rôzne ochorenia ako cukrovka, krvné ochorenia a imunologické ochorenia. Potom lieky ako antiepileptiká, imunosupresíva a blokátory kalciových kanálov. Tu však treba upozorniť, že benefit a dôležitosť týchto liekov prevyšuje ich mierne riziko vplyvu na ďasná a bolo by nebezpečné ich vysadenie. Vždy je potrebná konzultácia s lekárom. Vzniku zápalu ďasien môžu napomáhať aj hormonálne zmeny. V tehotenstve môžu ďasná krvácať vo zvýšenej miere aj pri dobrej hygiene.

Nepríjemnou formou zápalu ďasien je akútna nekrotizujúca ulcerózna gingivitída, ktorá postihuje mladých ľudí (20-30 rokov) často pri vystavení stresu, napríklad pred skúškami. Prejavuje sa rýchlou deštrukciou medzizubných papíl (ďasná už nevytvárajú trojuholníky medzi zubami, ale sú rovné) hlavne pri predných zuboch, bolesťou a zápachom z úst. V tomto prípade treba prísť čím skôr na vyšetrenie a nasadiť liečbu. Stav je liečiteľný, ale je potrebné ho zachytiť včas.

RIZIKOVÍ FAJČIARI

Nikotín má vazokonstrikčné účinky, čo znamená, že zužuje cievy. Tak sa môže stať, že ako fajčiar síce môžete mať zápal ďasien, ale tie nekrvácajú kvôli účinku nikotínu. Riziko je v tom, že takto môže zápal nebadane pokračovať a často je rozpoznaný až v stave parodontitídy s hlbokými vačkami.

Naša klinika má 25-ročné skúsenosti. Poradíme a pomôžeme vám s akýmkoľvek problémom so zubami či ďasnami. Termín dostanete do 48 hodín, v prípade bolesti hneď.

Štítky

PrevenciaStarostlivosť o ústa

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka