Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Náš tipPrevencia

Opuchnuté ďasno môže signalizovať zlú hygienu

5 minút čítania Zverejnené 11. 9. 2021

Dentálne pomôcky

Opuchnuté ďasno je symptómom viacerých závažných ochorení ústnej dutiny. Nie vždy sa však jedná o problém spojený so závesným aparátom, hoci vo väčšine prípadov je príčinou gingivitída alebo parodontitída – zápal ďasna. Zápal ďasna ale nutne nemusí znamenať predzvesť ochorenia, môže totiž vzniknúť aj ako podnet na vytrhnutý zub či nesprávnu ústnu hygienu.

Opuchnuté ďasno – hlavné dôvody a príčiny

Opuchnuté ďasno je príznakom, vďaka ktorému vieme, že telo vykazuje značnú aktivitu spojenú s riešením určitého zdravotného problému. Sprievodným symptómom zápalu ďasna je najčastejšie jeho opuch, začervenanie a citlivosť. V niektorých prípadoch môže ísť o dôvody ako:

  • Zuby múdrosti: Opuch, začervenanie a ostrá bolesť je typickým symptómom nesprávneho rastu osmičiek. Opuchnuté ďasno sa objavuje v spojitosti s tým, že medzi ďasno a čiastočne prerezaný zub sa dostávajú zvyšky potravy, ktoré nie je možné odstrániť a časom spôsobujú zápal. Hoci je zápal a opuch pri ich prerezávaní bežnou súčasťou, ak sa bolestivosť zvyšuje, treba vyhľadať stomatológa.
  • Extrakcia zuba: Vytrhnutie zuba je zásah do štruktúry celého závesného aparátu. Po extrakcii zuba je v ďasne prakticky otvorená rana. V nej sa môžu usídliť patogénne baktérie spôsobujúce zápal. Opuch vzniká jeho gradáciou, kedy je nutný zákrok stomatológa, vyčistenie rany a väčšinou aj užívanie antibiotík.
  • Gingivitída: Následok nedostatočnej alebo nesprávnej ústnej hygieny sa prejavuje vo forme gingivitídy. Je to zápalové ochorenie ďasien, za ktoré môže usadený zubný povlak. Je často sprevádzané opuchom a krvácaním ďasien.  Zápal sa rozširuje postupne medzi všetky zuby, čo sa dá povedať aj o postupujúcom opuchu. Ak pacient navštívi stomatologickú ambulanciu včas, je možné tento stav zvrátiť a predísť ďalším problémom. Ak sa nelieči, postupne sa zápal dostáva hlbšie do tkanív a vzniká parodontitída.
  • Parodontitída: Zápalové ochorenie závesného aparátu zubov. Pacientov môže postihovať v rôznych formách, ako napríklad ústup ďasien a kosti, kývavosť zubov, hlboké parodontálne vačky. Často sa tieto symptómy vyskytujú súčasne.
  • Poranené ďasno: niekedy je dôvodom opuchu ďasna jeho poranenie, napríklad pri zapichnutí úlomku kosti, kôstky, či obalu kukuričného zrnka z pukancov. Vtedy opuchne ďasno medzi zubami – medzizubná papila. Bolesť v tomto prípade môže pripomínať bolesť zuba.

Opuchnuté ďasná u detí

Opuchnuté ďasná u detí nie sú ničím výnimočným. Rast zubov je proces, počas ktorého sa zúbky musia prerezať cez ďasno. Práve opuch a zápal je reakciou ďasna na prerezávajúce sa zuby. Zvýšená teplota, podráždenosť a plačlivosť, opuch a zápal ďasna sú sprievodné príznaky, s ktorými treba v takejto situácii počítať. Pomôcť môže voľnopredajný gél s anestetizujúcimi a upokojujúcimi účinkami, vhodný pre malinké deti. Výbornou pomôckou je aj využitie hryzadiel, ktoré je možné chladiť v chladničke.

Prípady, kedy sú zuby dieťaťa prerezané a napriek tomu sa vyskytujú opuchnuté ďasná, sú časté. Ide predovšetkým o zanedbanie zubnej hygieny, ktorú odporúčame pestovať u detí už od prerezania prvého zúbku – vytvorenie rutiny je dôležité. Nesprávna hygiena je predpokladom vzniku gingivitídy a zubného kazu. To sa nevyhýba ani našim ratolestiam. Už pri prvých príznakoch je nutné navštíviť stomatologickú ambulanciu a prekonzultovať možný plán liečby. Neodporúčame lieky proti bolesti, tie problém deťom nevyriešia.

Opuchnuté ďasná – liečba

Čo pomáha na opuchnuté ďasná?

Predtým, než začneme pomýšľať na rôzne diagnózy, je potrebné venovať sa zubnej hygiene a ústnu dutinu poriadne vyčistiť. Pravidelné a správne čistenie zubov je návykom, ktorý má najväčší vplyv na udržanie zdravých zubov a ďasien.

Na otázku ohľadom opuchu ďasien nie je univerzálna odpoveď. Preto je potrebná konzultácia so stomatológom, ktorý stanoví diagnózu a druh liečby. V niektorých prípadoch sa pacientom predpisujú aj lieky proti bolesti, antibiotiká a prípravky na lokálne použitie.

Môžeme ešte spomenúť niekoľko produktov, ktoré Vám môžu pomôcť s opuchom ďasien.

Gél na zapálené ďasná

Parodontologický gél na zapálené ďasná je vhodnou voľbou pri rôznych typoch opuchu a zápalu. Najčastejšie sú doplnené o extrakty liečivých bylín, ktoré sa postarajú o upokojenie a regeneráciu ďasna. Mnohé z dostupných gélov fungujú na báze dlhotrvajúceho filmu, čiže je možné ich naniesť večer a ráno zmyť. Používanie gélov sa však neodporúča dlhodobo, ale maximálne po dobu dvoch týždňov.

Zubná pasta na zapálené ďasná

Zubná pasta na zapálené ďasná môže byť nápomocná v boji proti zápalu, avšak len v prípade správnej techniky čistenia zubov. Tú vám poradí a nacvičí s vami dentálny hygienik či hygienička.

Ústna voda na zapálené ďasná

Najvhodnejší typ ústnej vody vám opäť poradí zubný lekár či dentálny hygienik. Niektoré ústne vody sa môžu používať len krátkodobo – po dobu dvoch týždňov. Obsahujú špeciálne účinné látky, veľmi nápomocné v boji s baktériami, avšak pri dlhodobom používaní by si baktérie mohli na ne vytvoriť rezistenciu.

Zapálené ďasná a domáci recept

Domáci recept na zapálené ďasná je vyplachovanie ústnej dutiny vlažným odvarom z repíka lekárskeho či šalvie. Rizikom pri bylinných odvaroch je to, že môžu alergizovať. Preto pri akýchkoľvek prejavoch alergie – vyrážky, opuchu či začervenania, je potrebné okamžite prestať s výplachmi a vyhľadať lekársku pomoc.

Záver:

Opuchnutým ďasnám a ich zápalom sa dá vyhnúť pravidelnou ústnou hygienou. Tá zahŕňa nielen domácu starostlivosť, ale aj pravidelné profesionálne ošetrenie zo strany dentálneho hygienika. Ak už pacient trpí zapálenými ďasnami, prípadne opuchom, ktorý pretrváva, odporúčame bezodkladnú návštevu svojho zubára.

Štítky

Náš tipPrevencia

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Pacientka so zubárom

Moderné technológieVšetko pod jednou strechou

Návšteva zubára nemusí byť “horor”. Riešení je viac. Dá sa aj v celkovej anestézii.

Ľudia často hľadajú odpovede na otázky, ktoré sa týkajú ich zdravia a blaha. Jednou z týchto otázok je, aké alternatívy bolestivých ošetrení sú v súčasnosti na dosah. Táto téma sa týka nás všetkých, pretože nikto z nás nie je imúnny napríklad voči problémom so…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka